Кабінет Міністрів України на засіданні цього тижня затвердив низку змін у вітчизняній галузі освіти. Зокрема, урядовці підвищили оклади вчителів на два тарифних розряди. Прем’єр-міністр Володимир Гройман, коментуючи це рішення, зазначив, що з 1 січня наступного року заробітна плата освітян у середньому зросте наполовину — приблизно на 2 тисячі гривень. До слова, в листопаді очільник Міністерства соціальної політики Андрій Рева повідомив про підвищення мінімальної зарплатні педагогів без категорії до 5266 гривень.
Разом із цим уряд схвалив Концепцію реалізації державної політики у сфері реформування середньої освіти “Нова українська школа”, яку Міністерство освіти і науки України презентувало в серпні. Зі слів керівника Міносвіти Лілії Гриневич, ця реформа назріла вже давно, адже наразі, згідно з даними опитувань, лише 10% батьків, 15% учителів і 8% директорів шкіл задоволені станом сучасної української середньої освіти. Крім цього, останні соціологічні дослідження свідчать: змін у шкільній освіті хочуть 76% українців.
Затверджена концепція є стратегічним документом, з урахуванням якого розроблятиметься подальша програма діяльності уряду щодо реформування загальної середньої освіти. Вона передбачає старт нової української школи вже у 2018-2019 навчальному році та нові освітні стандарти для першокласників із 1 вересня 2017-го і поступовий перехід на нову систему в кожному наступному класі, поки в 2029 році не з’явиться дванадцятий клас. Урядовці запевняють: такий варіант реформи вимагає найменше витрат із державного бюджету. Його мета — оптимізувати результати навчального процесу, допомогти дітям успішно обрати профіль для здобуття професії та напрямок власного життєвого розвитку.
Запропоновані новації передбачають три рівні повної загальної середньої освіти: початкову освіту (чотири роки), базову середню освіту (п’ять років) і трирічну профільну середню освіту, яку можна буде отримати в ліцеї або в установах професійної освіти.
“Відбудеться перехід від школи знань до школи компетентностей. Це не означає, що в школах не можна буде отримати знання. Сьогодні знання накопичуються з драматичною швидкістю — діти вже не йдуть у школу за знаннями, для цього є Інтернет і безліч різних ресурсів. Їх треба навчити, як ці знання використовувати, класифікувати, як відрізнити добро від зла і як знайти знання, необхідні для вирішення індивідуальної життєвої ситуації чи професійного виклику. Цю зміну добре ілюструє такий приклад: можна читати на швидкість, а можна читати з розумінням. Школа компетентностей — це читання з розумінням”, — зазначила Лілія Гриневич, презентуючи проект реформи.
Впровадження Концепції “Нова українська школа” доцільно прискорити на рівні опорних шкіл, які сьогодні формуються в об’єднаних територіальних громадах у контексті децентралізації, вважає віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко. З його слів, це дозволить підвищити рівень освіти в сільській місцевості.
До слова, Кабмін анонсує підвищення наступного року стипендій для студентів у межах 1,6-2 тисячі гривень, повідомляє
Укрінформ. За інформацією Володимира Гройсмана, їхній розмір визначатимуть і контролюватимуть справедливий розподіл студентські ради. Обсяг стипендіального фонду на 2017-ий збільшено на 576 мільйонів гривень, зазначив глава уряду.