Україна успішно впровадила всі 144 вимоги, схвалені спеціальною оціночною місією ЄС для спрощення візового режиму. Проте ще не можуть скористатися цим привілеєм, оскільки європейські чиновники довго не могли дійти згоди в процесі погодження інструменту контролю безпеки Євросоюзу і регулювання потоку мігрантів.
У лютому-березні до Європи без віз
Уперше про запровадження механізму тимчасової зупинки безвізових поїздок, який ухвалили три роки тому, в Європі почали говорити у 2009-2010 роках, зі вступом до Шенгену країн Західних Балкан, коли суттєво зросла кількість прохань від вихідців цих країн про надання притулку.
Його суть полягає в тому, щоб у разі раптового значного припливу нелегальних мігрантів зі сторони “безвізової” країни Європейська комісія на основі звернення однієї з держав-членів могла на певний термін тимчасово зупинити “безвіз” для її громадян. У контексті міграційної кризи і перспективи візової лібералізації з Україною, Грузією, Туреччиною та Косовом Єврокомісія запропонувала Раді ЄС та Європарламенту посилити ефективність механізму призупинення безвізового режиму.
Європарламентарі передбачили в новому законопроекті, що держави-члени ЄС та Єврокомісія зможуть ініціювати механізм призупинення “безвізу”. Зумовити його застосування можуть суттєве збільшення кількості мігрантів із країни, яка порушила правила в’їзду чи перевищила термін перебування в Шенгені; значне зростання необґрунтованих запитів на притулок; погана співпраця країни з ЄС у процесі повернення власних мігрантів або ж загроза, яку несе безвізовий режим Євросоюзу, наприклад теракти. Він не буде поширюватися на Великобританію та Ірландію, для поїздок якими в будь-якому випадку необхідно оформляти візи.
фото: 5.ua Єврокомісія перевірятиме ситуацію в країнах, яким скасовані візи з Євросоюзом, і звітуватиме Європарламенту та Раді ЄС щодо їх відповідності умовам надання безвізового перетину кордону. Після повідомлення держави-члена ЄС/запиту більшості членів ЄС про необхідність запровадження механізму або на основі власної доповіді Єврокомісія матиме тридцять днів для прийняття рішення, яке автоматично набуватиме чинності, про призупинення “безвізу” на дев’ять місяців. Упродовж часу, на який тимчасово скасовуються безвізові поїздки, Єврокомісія спільно зі зацікавленими країнами має знайти вирішення ситуації, яка призвела до таких кроків.
Якщо цього не вдасться зробити, вона не пізніше, ніж за два місяці до закінчення дев’ятимісячного терміну, може запропонувати Європарламенту і членам ЄС продовжити тимчасову зупинку “безвізу” на додатковий період до півтора року. Після цього в разі повторення форс-мажору комісія матиме право запропонувати вилучити певну країну зі списку країн, яким надається безвізовий режим із Євросоюзом. Призупинення безвізового режиму може стосуватися також окремої категорії громадян третіх країн.
“Цей механізм збалансований, що надзвичайно важливо для ефективності і довіри до політики лібералізації візового режиму ЄС. Він має відкрити двері подальшому прогресу запровадження “безвізу”, переговорам з іншими країнами, які відповідають усім необхідним вимогам”, – зазначив Роберт Калиняк, міністр внутрішніх справ Словаччини, яка наразі головує у Раді ЄС.
Україна успішно впровадила всі 144 вимоги, схвалені спеціальною оціночною місією ЄС для спрощення візового режиму
Очільник українського міністерства закордонних справ Павло Клімкін називає затягування візової лібералізації для України інституційною слабкістю ЄС. 8 грудня під час міністерської зустрічі ОБСЄ в німецькому Гамбурзі він зазначив у розмові з журналістами, що зараз це питання повністю вийшло з політичної площини.
Наразі все залежить від того, наскільки швидко воно пройде всі етапи голосування. Зі слів міністра, якщо європейські парламентарі не встигнуть завершити цю процедуру на найближчому пленарному засіданні, то обов’язково зроблять це на першому пленарному тижні наступного року, який попередньо заплановано на 15-19 січня. В такому випадку українці в лютому-березні 2017-го зможуть скористатися безвізовим режимом, який за наявності закордонного біометричного паспорта дає право відвідувати країни ЄС терміном до 90 днів упродовж кожних півроку з діловою, туристичною або сімейною метою.
Нідерланди вагаються
Як і скасування українцям віз для поїздок Шенгенською зоною через сумніви, які виникли після нідерландського консультативного референдуму в квітні цього року, затримується ратифікація Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі України та ЄС. 12 грудня членів Євросоюзу поінформують про останні домовленості між Нідерландами та Радою ЄС щодо ратифікації цієї угоди. Про це повідомляє на своїй сторінці у Twitter брюссельський кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк. Консультаційна рада з міжнародних справ Нідерландів вважає: уряд країни попри негативне голосування на референдумі має підтримати асоціацію Україна-ЄС, повідомляє Укрінформ. “Відмова від ратифікації угоди, яка в результаті не зможе вступити в дію, підриватиме консенсус між європейськими країнами, що є необхідною умовою для успішної політики Євросоюзу та міжнародної стабільності. Відмова, найімовірніше, розглядатиметься Путіним як слабкість Європи, а це може підштовхнути його до посилення дестабілізації в Україні”, – зазначено у висновках ради, яка вважає, що ризик посилення тиску з боку Росії зростає на фоні невизначеності лінії США після обрання нового президента Дональда Трампа.
Раніше “Пошта” писала, що на початку листопада уряд Нідерландів узяв шеститижневу паузу, щоб знайти “юридично зобов’язуюче рішення” з урахуванням позиції нідерландців, які голосували проти, для ратифікації документа. Очікується, що результати переговорів будуть представлені 15-16 грудня на засіданні Ради ЄС. Тим часом прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зазначив в інтерв’ю Financial Times: парламент країни тюльпанів може відмовитися від ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, продовжуючи наполягати, щоб вона не давала нашій державі оборонних гарантій і не була кроком до членства в ЄС, що в ній, власне, не згадується.
“Якщо цього не відбудеться, наступного ж дня ми внесемо у парламент закон, в якому передбачимо позитивне рішення щодо ратифікації. Наразі працюємо над тим, щоб ліквідувати всі проблемні моменти, які з’явилися після референдуму. Європа повинна бути єдиною супроти агресивної зовнішньої політики Росії, тому я проти того, щоб іти за його результатами”, – каже Марк Рютте.