На вихідних під Києвом співробітники поліції під час над невдалої спецоперації перестріляли один одного. Це нагадує сюжет якогось кримінального фільму, от тільки це відбулось у реальному житті, і загинули реальні люди, молоді хлопці, котрі мали захищати наш спокій. Загинули не на фронті, не від куль бандитів! Такого в Україні ще не було! Тому нині дуже багато питань як, зокрема, до учасників, а головне, керівників цієї спецоперації, так і до поліцейської реформи і якості правоохоронних органів загалом.
Нині насамперед потрібне справді незаангажоване розслідування трагедії і покарання винних. І серйозна професійна робота над помилками, щоб такі трагедії не повторювались у майбутньому! Ті нові люди, які прийшли в поліцію без якогось особливого досвіду і “старі кадри”, котрі залишились на службі, усі мають чітко розуміти, як їм працювати завтра. Країна перебуває у стані фактичної війни, а в такий час безпека у тилу є не менш важливою, аніж стримування ворога на фронті.
Смертельна операція
“У селі Княжичі під час спеціальної операції, яку проводив столичний карний розшук за підтримки підрозділу КОРД із затримки зловмисників, які підозрювалися у серії розбійних і грабіжницьких нападів у Києві і області. Під час реалізації цієї операції на місце події прибув підрозділ поліції охорони. Він прибув після того, як в одному з сусідніх будинків спрацювала охоронна сигналізація. Поліцейські з поліції охорони прибули на місце. На місці затримали двох осіб, які були оперативними працівниками поліції. В цей час трапилася перестрілка між ними. Внаслідок цієї перестрілки п’ятеро загиблих. Ті зловмисники, які готувалися до розбійного нападу за цією адресою, були затримані згодом вже в Києві. У них вилучили зброю. Деталі будуть у прокуратури. Прокуратура буде проводити слідство. У Нацполіції та міністерстві також буде проводитися службове розслідування, результати якого будуть надані прокуратурі для адекватної правової оцінки”, – так про подробиці невдалої спецоперації розповідав речник МВС Артем Шевченко.
Загалом на місце події прибуло два авто поліції охорони із шістьма правоохоронцями. Скільки точно було поліцейських з Києва – невідомо. В усіх учасників перестрілки були спецзасоби, пістолети та автомати, і усі начебто були в бронежилетах.
З повідомлень Генпрокуратури випливає, що першими стріляти почали спецпризначенці із КОРДу. І тут зазначимо, що серед загиблих був начальник відділу управління КОРД Головного управління Національної поліції в м. Києві майор поліції Віталій Валецький. Решта четверо правоохоронців, за інформацією від Нацполіції Київської області, були розстріляні в маркованому автомобілі Управління поліції охорони. Це оперуповноважений управління оперативної служби Головного управління Національної поліції в м. Києві старший лейтенант поліції Юліан Рудько, оперуповноважений управління оперативної служби Головного управління Національної поліції в м. Києві лейтенант поліції Олександр Маніца, молодший інспектор Броварського міжрайонного відділу Управління поліції охорони старший сержант поліції Євген Куртєв, молодший інспектор Броварського міжрайонного відділу Управління поліції охорони старший сержант поліції Сергій Орлов.
У ЗМІ та соцмережах вже два дні ширилась інформація про те, що кількість загиблих збільшилась до шести людей. Про це заявив 5 грудня і спікер Андрій Парубій, висловлюючи співчуття рідним загиблих. Але в МВС та ГПУ таку інформацію учора спростовували. Тим часом радник глави МВС Антон Геращенко розповів на брифінгу журналістам про те, що сім’ї загиблих поліцейських отримають по близько 700 тисяч гривень фінансової компенсації. До речі, саме Геращенко фактично першим повідомив про трагедію на своїй сторінці у Facebook. За його словами, це трагічний збіг обставин. Зрештою він стверджував, що співробітники карного розшуку не повинні попереджати службу охорони про проведення спецоперацій. І сприйняті за злочинців оперативники не повинні були розповідати службі поліції охорони хто вони такі, а мали розкрити себе тільки в райвідділі начальнику.
Та насправді дуже багато питань до того, чи мали різні підрозділи поліції бути попередженими один про одного, чому не розібрались на місці і не впізнали ні форми, ні службових машин.
Вже відомо, що хід досудового розслідування особисто контролює Генпрокурор Юрій Луценко. Президент Петро Порошенко також заявив, що розслідування під його контролем. Він 4 грудня провів оперативну нараду із силовиками. “Ніщо не виправдовує того, що загинуло п’ятеро правоохоронців. Я сподіваюся, що в дуже короткий термін істина буде встановлена. І ті, хто винний у видачі наказів, що призвели до таких трагічних наслідків, будуть стовідсотково притягнуті до відповідальності… Поліція сьогодні потребує підтримки суспільства. Поліція потребує довіри суспільства. Найкращі поліцейські віддають своє життя для забезпечення миру та спокою в державі”, – завив Президент.
А також він закликав не використовувати ці трагічні події для того, щоб “влаштовувати розбірки” та дестабілізовувати політичну ситуацію.
фото: radiosvoboda.org АвакOOF не буде?
А от міністр МВС Арсен Аваков полетів до Канади, за його словами, “на дуже важливі і заздалегідь узгоджені” зустрічі із ключовими тамтешніми міністрами, що мають допомогти українському сектору безпеки. Традиційно активний у Facebook Аваков в останні дні нічого не писав. Водночас 5 грудня у коментарі “Українським новинам” заявив, що повернеться в Україну через три дні. А трохи згодом уже в коментарі Українській правді сказав, що таки скоротить свій канадський візит і вилетить назад після сьогоднішньої ранкової зустрічі із міністром міжнародної торгівлі Канади Христею Фріленд і міністром громадської безпеки Ральфом Гудейлом. З урахуванням різниці у часі, навіть після скасування решти зустрічей, Аваков прилетить в Україну в ніч на 7 грудня.
І якщо якісь політичні висновки із трагедії у Княжичах і мали б бути, то в багатьох демократичних країнах після такого міністр МВС міг би добровільно піти у відставку. Але, вочевидь, не в Україні. Більшість експертів не вірять, що Аваков зараз перестане очолювати МВС. Тут треба розуміти, що нині його перебування на цій посаді є фактично запобіжником для розпаду і так напівлегітимної парламентської коаліції БПП та “Народного фронту”. Піде Аваков і “пропаде” вимушена “дружба” між політсилами Президента Порошенка та екс-прем’єра Яценюка, чиїм соратником і є Аваков. А далі і дострокові парламентські вибори…
От тільки розмов про відставку міністра внутрішніх справ все рівно побільшає. Та тривають вони, насправді, вже давно, різні політсили та громадські активісти вимагають цієї відставки. І після трагедії у Княжичах понад 50 машин “Автомайдану” приїхали під будинок, в якому мешкає міністр. Активісти приїхали із плакатами з написом “АвакOFF”.
До міністра МВС справді дуже багато питань. “Питання стоїть не лише в Княжичах, питання стоїть у явищі, яке називається “аваковщиною” – неефективності, поверненні старих схем та людей, прийняття незрозумілих рішень у самому міністерстві, призначення на національні посади людей, які не відповідають потрібним критеріям. Доведеться потім ще довго чистити міністерство від цього явища”, – зазначив політолог Віталій Кулик в ефірі “Громадського радіо”.
Дореформувались?
Нині багато критики в бік реформи поліції, а за ці зміни має відповідати керівництво МВС. Так, реформування правоохоронних органів, які в часи Януковича виступили проти свого народу, є конче необхідним для нинішньої України, але якщо еформа проходить з помилками, то їх треба визнавати і швидко виправляти.
“У мене питання – чи вчив хтось поліцейських проводити спецоперації із затримання озброєних злочинців? Чи був написаний план спецоперації? Чи створили штаб, який відслідковував хід проведення операції? Чи знав штаб, що в Княжичі виїхала поліція охорони? І чи попередив про це своїх оперативників, щоб не допустити трагічної перестрілки? Відповідь на ці питання має дати Генпрокуратура в ході розслідування трагедії, але я на 99,9 відсотків упевнений – не було ні плану спецоперації, ні самого штабу! Трагедія сталася через відсутність координації дій правоохоронців із різних структур, – написав у Facebook нині голова Закарпатської ОДА, екс-заступник міністра МВС Геннадій Москаль. – Поліція охорони не підпорядковується поліції Київської області, яка мала готувати спецоперацію, а підпорядковується напрямку МВС (до речі, так само, як і багато інших підрозділів, які раніше діяли в одній системі координат). Тому, коли хлопці з охорони виїхали до будинку, де спрацювала сигналізація, вони не знали, що поблизу засіли оперативники, які чекають озброєних бандитів. А оперативники не знали про поліцію охорони. Це розбалансування служб зроблено в ході “реформи поліції”. Єдиний керівний центр МВС зруйновано, професіоналів, які мали величезний досвід оперативної роботи, вигнали, бо вони не пройшли так звану атестацію, а на їх місце набрали недосвідчених людей, які не можуть професійно спланувати спецоперацію й кидають під кулі своїх підлеглих. І знаєте, що найсумніше? Що “реформатори”, які розвалили професійне ядро міліції (яка б вона не була, але таких випадків за всю її історію не було!) пішли з посад, а дехто навіть утік з України. А ми зараз маємо наслідки їхньої роботи!”.
Тепер будемо очікувати на те, якими будуть результати службових розслідувань, і якими будуть зрештою висновки Генпрокуратури. Якщо просто знайдуться один-два “цапи-відбувайли” середньої ланки, то це не гарантує, що надалі правоохоронці будуть краще координувати свою роботу і стануть безпечнішими для українців.