Ціни проти алкоголю

Спиртне в Україні подорожчає майже на третину вже з грудня. Експерти застерігають – це може спричинити зростання тіньового ринку сурогату

Напередодні новорічно-різдвяних свят українські урядовці підняли мінімальні роздрібні ціни на спиртні напої. З 1 грудня вартість півлітрової пляшки найпростішої горілки зросте на 24% – до майже 70 гривень, тризірковий коньяк оцінюватиметься від 104,9 гривні, що на 30% більше, ніж зараз, чотиризірковий – майже 110 гривень, п’ятизірковий – майже 120 гривень. 
Найдешевше вино у пляшці об’ємом 0,7 літра вартуватиме від 33 гривень, кріплені вина і вермути – від 42 гривень. За незмінний атрибут новорічного столу – шампанське доведеться заплатити щонайменше 70 гривень. Водночас уряд вирішив знизити на 37,5% ціни на віскі, ром і джин.

Чи стануть українці менше пити

Це рішення Міністерство фінансів України ініціювало ще влітку. Мовляв, нинішні ціни, встановлені торік у вересні, вже не відповідають реальним витратам компаній на виробництво і реалізацію алкогольної продукції. Зростання вартості лікеро-горілчаних виробів зумовлене збільшенням розміру акцизного податку і подорожчанням спирту та інших складників напоїв. Наша країна – єдина в Європі, де виробники сплачують акцизний податок авансом, кредитуючи державу.
Львівська обласна рада цього тижня рекомендувала місцевим радам обмежити продаж алкоголю на території Львівщини з 22.00 до 10.00
Наприкінці минулого року парламентарі прийняли закон, згідно з яким спиртовий акциз збільшився наполовину – до 105,8 гривні за літр абсолютного алкоголю. Середня ціна за декалітр спирту в останні три місяці зросла на 45 гривень, кажуть підприємці. Крім цього, чиновники плекають надію, що такий крок сприятиме “зниженню градусу” в суспільстві. Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook зазначила: “Підвищення ціни на алкоголь сприятиме покращенню здоров’я українців, подовжить середню тривалість життя в Україні”.
Людина здебільшого зловживає алкоголем для стабілізації внутрішнього дисбалансу, спричиненого життєвими негараздами – чим вони складніші, тим більші об’єми і міцніші напої. Це зумовлює жахливі аварії з летальними наслідками, бійки на вулицях, побиття дружин та дітей. На жаль, щоб побороти психічні розлади, часто до чарки вдаються сьогодні й бійці, які повернулися зі зон АТО… Головними чинниками підвищення алкогольної залежності українців є низький рівень життя, складна економічна ситуація, соціальні потрясіння, легка доступність спиртного, відсутність належного контролю за його реалізацією, нестача позитивних емоцій і низький рівень культури споживання спиртних напоїв.

Світовим лідером за кількістю споживаного алкоголю на душу населення є Білорусь. Про це свідчать дані звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Кожен білорус щороку в середньому п’є 17,3 літра. В десятку найбільш питущих країн також потрапили Литва (12,65 л), Чехія (12,43 л), Хорватія (12,18 л), Австрія (12,04 л), Португалія (11,92 л), Франція (11,8 л), Ірландія (11,72 л), Естонія (11,61 л), Угорщина (11,51 л). Україна в рейтингу сорок третя – 8,49 літра на людину в рік.
Щоб мотивувати людей менше зазирати в чарку, необхідно насамперед підвищити рівень життя суспільства
Урядовці зазначають: підвищення мінімальних цін на алкогольні напої спрямоване на забезпечення споживачів якісною продукцією. Однак іншої думки експерти й аналітики. Вони певні: українці не будуть менше пити… На жаль!
На їхню думку, це не знизить, а навпаки, підвищить рентабельність продукції нелегальних виробників. Економіст Ростислав Слав’юк у розмові з “Поштою” назвав таке рішення влади нелогічним, адже внаслідок цього, очевидно, відбудеться скорочення продажу алкогольних напоїв, але не зниження рівня алкоголізму в країні. 
З його слів, щоб мотивувати людей менше зазирати в чарку, необхідно насамперед підвищити рівень життя суспільства. Забороною чи обмеженнями цієї проблеми не вирішиш, що, наприклад, неодноразово доводило запровадження так званого сухого закону.

джерело: espreso.tv

Сурогат як альтернатива дорогому спиртному

Не всім споживачам по кишені купувати алкоголь за новими цінами, більшість шукатимуть дешевші напої, відповідно покупець зробить вибір на користь сурогату. 
Голова Комітету економістів України Андрій Новак у коментарі “Пошті” зазначив: у зв’язку з таким рішенням вітчизняний тіньовий ринок алкоголю суттєво зросте, а легальні виробники можуть зазнати збитків. “Ідучи на такий крок, урядовці розраховують насамперед завдяки сплаті акцизу залатати дірки в бюджеті. Але збільшення цін знижує обсяги споживання, відповідно — надходження до казни”, – каже експерт.
Залежність – хвороба важко виліковна. З нею треба боротися, здійснюючи профілактику і реабілітацію алкозалежних!
Ринок нелегального спиртного в нас стрімко зростає. Іноді фальсифікат можна знайти і на полицях великих торгових мереж. Охочих заробити копійчину на здоров’ї нації достатньо. Такий бізнес доволі прибутковий, адже дозволяє уникати податків. За даними ВООЗ, в Україні щороку від отруєння сурогатним алкоголем помирають десятки тисяч. Тема якості алкоголю в нашій країні досить актуальна. Нещодавні резонансні трагічні події на Харківщині і Миколаївщині, де дешевий сурогат став причиною смерті понад шістдесяти людей, вкотре це підтверджує! На жаль, уряд не вживає жодних заходів, щоб цьому протистояти… А могли б, якби захотіли!  
Деякі фахівці вважають, що висока ціна допомагатиме виявляти підробки, адже якісне не може бути дешевим. З їхніх слів, якщо вартість алкогольного напою нижча за встановлену мінімальну, це свідчить, що він є фальсифікатом. Маркування повинно бути нанесене державною мовою, а на лицьовому боці етикетки вказано назви держави-виробника, підприємства та його юридичну адресу, телефон, місцезнаходження, назву вина, ємкість пляшки, вміст спирту, цукру, дату виготовлення продукції, гарантійний термін, інформацію щодо придатності та рік тиражу – тільки в такому випадку можна бути певним, що алкоголь, який ви купуєте, є справжнім. Щодо ввізного алкоголю, до нього обов’язково повинен бути переклад українською мовою. Це означає, що продукт пройшов контроль і є безпечним для здоров’я споживачів.

Продаж алкоголю на Львівщині можуть обмежити

До антиалкогольних законодавчих ініціатив Кабміну вирішила приєднатися Львівська обласна рада, яка цього тижня на сесії 23 листопада рекомендувала місцевим радам обмежити продаж алкоголю на території Львівщини з 22.00 до 10.00. Це передбачено ухвалою, яку ініціювала Львівська облдержадміністрація. Це рішення підтримали 60 депутатів. Таким чином роздрібну торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом у нічний час обмежать. Контроль за дотриманням режиму реалізації алкогольних напоїв забезпечуватимуть органи національної поліції.
В тексті ухвали облради зазначено: підприємцям не забороняють торгувати алкоголем у нічний період. Ідеться про рекомендацію органам місцевого самоврядування встановити заборону на продаж алкоголю. В попередньому варіанті документу була безпосередня рекомендація підприємцям самим припинити продаж алкоголю вночі, однак під час обговорення питання депутати вирішили переписати цей пункт. Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка у розмові з “Поштою” зазначив, що цей крок важливий, адже він має засвідчити свідому позицію громади, яка переживає, щоб українську націю не споювали! З його слів, ефективність таких дій підкреслює подібна багаторічна заборона Львівської міської ради, в результаті якої вдалося усунути порушення громадського порядку та зменшити кількість злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, каже очільник Львівщини. Чи принесе таке рішення обласної ради позитивні результати – покаже час.
Підвищення ціни на алкоголь сприятиме покращенню здоров’я українців, подовжить середню тривалість життя в Україні
До слова, у Львові й надалі нагальною залишається проблема продажу спиртного в нічний час! Так, справді є рішення міськради про заборону його реалізації з 22.00 до 10.00, але його дотримуються не всі! Радше, мало хто це робить!
Нагадаємо, у квітні 2016-го гостем редакції “Пошти” був міський голова Львова Андрій Садовий, якого ми запитали, коли неподобство з продажем оковитої в нічний час у місті врешті-решт припиниться, бо людям, які живуть поблизу торгових закладів, уже вривається терпець”. Тоді очільник міста відповів: “Є повна відсутність взаємодії на законодавчому рівні між поліцією та органами місцевого самоврядування: держава категорично боїться дати повноваження органам місцевого самоврядування. Ми не маємо права наказувати та звільняти тих працівників правопорядку, які не виконують свою роботу якісно. Певен: те, що стосується управління в місті, має бути підпорядковане місту. Ані я, ані будь-який працівник міськради не може прийти і виписати штраф, якщо йдеться про продаж спиртного в нічний час. Це можуть зробити лише органи правопорядку, але не завше це роблять. Чому? Бо багато таких крамниць у власності колишніх працівників міліції. І правоохоронці це чудово знають. Тому активна громадська позиція і громадський тиск змінять ситуацію”.

джерело: tsn.ua

За результатами дослідження, проведеного у вересні цього року компанією Research&Branding Group, чверть українців ніколи не вживала спиртні напої. Близько половини наших громадян уперше спробували спиртне у віці 16-18 років. Кожен шостий познайомився зі смаком алкоголю в підлітковому віці (14-15 років) або навіть у дитинстві (до 14 років). Найчастіше п’ють спиртне люди віком від 30 до 39 років, найменше – ті, кому виповнилося 60 років. Здебільшого регулярно вживають алкоголь працівники великих державних і приватних підприємств, малого і середнього бізнесу, а також безробітні.
Найбільше українці полюбляють пиво і горілку (49%), сухі вина (27%), шампанське (19%), коньяк і бренді (18%), кріплені вина (17%). 
Горілку в основному п’ють люди, які мають рівень освіти не вище загальної середньої. Молодь у віці до 30 років частіше за інші вікові групи споживає пиво (62%). Жінки рідше за чоловіків уживають спиртне. Наприклад, кілька разів на тиждень випивають 16% чоловіків і 5% жінок, двічі-тричі на місяць – 40% чоловіків і 23% жінок.
Здебільшого українці пояснюють уживання алкоголю традицією відзначати яке-небудь свято (73%), хочуть розслабитися (24%), п’ють “за компанію” (15%). Загалом опитано 1799 респондентів старших 18 років у 24 областях України. Похибка вибірки становить 2,4%.
Роман Лобай, президент ГО “Принцип свідомості”, проректор Львівського державного університету фізичної культури:
–Високі ціни на спиртне самі по собі не сприятимуть позитивним змінам. Пропаганда здорового способу життя – глобальне питання. Одним лише підвищенням цін на горілку проблем алкоголізму не вирішиш! Боротися зі зловживанням спиртним потрібно системно, а не односторонньо. Хто захоче – знайде випивку за будь-яких обставин, заздалегідь запасеться. Необхідно, щоб правоохоронні органи контролювали реалізацію фальсифікату. Заборона продажу алкоголю в нічний час має бути централізована, затверджена на всеукраїнському рівні, тільки тоді це підсилить відповідальність за її порушення. Люди, які звикли до пиття, не зможуть відмовитися від пляшки. Залежність – хвороба важко виліковна. З нею треба боротися, здійснюючи профілактику і реабілітацію алкозалежних! Для цього благодійний фонд “Шлях любові” разом із громадською організацією “Принцип свідомості” створили у Львові перший в Україні безкоштовний консультаційний центр допомоги залежним та їх родинам. Звернутися і записатися на консультацію можна за номерами телефонів: 0 800 300 121 (у межах України дзвінки безкоштовні), (032) 242-12-21. Безкоштовний прийом за адресою: м. Львів, вул. Шота Руставелі, 7, кабінет 220.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4102 / 1.67MB / SQL:{query_count}