Делегація української Гепрокуратури на чолі з Юрієм Луценком цього тижня під час візиту до Гааги переконувала представників Міжнародного кримінального суду (МКС) про необхідність спільного розслідування злочинів проти активістів Майдану і подальших російських військових злочинів у Криму та Донбасі. Луценко наголосив на тому, що все це є “нерозривним ланцюгом злочинів державної мафії Януковича та його кремлівських покровителів.
Нагадаємо, що 15 листопада стало відомо про те, що у звіті прокурора МКС Фату Бенсуда ситуацію в анексованому Криму прирівняно до міжнародного збройного конфлікту між Росією та Україною. Тепер Юрій Луценко також розповів, що в МКС оцінили серйозність доказів у справі російської агресії, зокрема він розповідав про події під Іловайськом влітку 2014-го. А це вже неоголошена війна, що триває на Донбасі. Загалом задокументованих доказів російської агресії достатньо. На цьому наголошують i юристи нашого Генштабу.
Однак очільник департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, який також був у складі української делегації під час візиту до Гааги, зазначає, що МКС таки окремо розглядатиме матеріали справ щодо Євромайдану, Криму та Донбасу. “Поки вони будуть розглядатися окремо, оскільки було два подання ВР, звернення до МКС, щоб поширити юрисдикцію спочатку на розгляд подій на Майдані, потім на анексію Криму і Донбас. Хоча вони спочатку будуть розглядатися окремо, але Генпрокурор виносив можливий взаємозв’язок між цими подіями. Представники МКС погодилися, що така версія має право на життя, але треба, щоб було достатньо доказів, які підтверджують, що ці події пов’язані. Вони не виключають таку можливість, але зараз рішення щодо них будуть виноситися окремо”, – розповів Горбатюк в ефірі каналу “112”.
Він також пообіцяв, що додаткові матеріали про розстріли Небесної сотні наша Генпрокуратура направить до МКС вже через два-три місяці.
Але тут треба розуміти, що й на швидкий початок судового розгляду в МКС знадобиться ще багато часу. Україна поки тільки налагоджує комунікацію з МКС. А якщо до суду таки дійде, то він може розтягтись на роки. До прикладу, деякі експерти нагадують про розслідування злочинів у колишній Югославії, а воно тривало більше десяти років.
Є ще один важливий нюанс. Юрисдикція МКС поширюється на країни, які не ратифікували Римський статут. “Україна, не будучи учасницею Римського статуту, визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду як юридично обов’язкову для себе. Україна подала дві заяви про визнання юрисдикції МКС. Одна стосується ситуації на Євромайдані з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. А друга стосується ситуації на всій території країни, починаючи з 20 лютого 2014 року без фінальної дати. Це другий випадок в історії МКС, коли держава залишила заяву без фінальної дати. Першим був випадок Палестини. Так, ми Римський статут не ратифікували, але всі рішення повинні виконувати. По суті, це дуже-дуже схоже на ратифікацію”, – зазначає доцент кафедри міжнародного права КНУ ім. Т. Шевченка Антон Кориневич, повідомляє “Лівий берег”.
Тобто проблем із юрисдикцією не повинно бути, але різні експерти зазначають й те, що ратифікація Римського статуту могла б стати для України великим козирем. Процедуру ратифікації потрібно прискорити, але для цього ще потрібно вносити зміни до нашої Конституції.
До речі, Росія також не ратифікувала Римський статут. Вона лише підписала його у 2000-ому, але нещодавно, 16 листопада, свій підпис відкликала. Таким було розпорядження Путіна. От тільки треба розуміти, що цей крок Кремлю не допоможе, якщо в МКС справді дійде до розгляду справ про російську агресію. Йтиметься про злочини чи на Донбасі, чи в Криму (який в МКС визнають окупованим) – це все територія України. Тому громадяни Росії також можуть бути засудженими в МКС за злочини, вчинені на нашій території.