Кредитна (не)залежність

Україні не варто очікувати на четвертий транш від МВФ до кінця цього року. Але він нам начебто поки не потрібний

До грудня в планах Ради директорів Міжнародного валютного фонду українського питання немає. Тож не варто надіятись на рішення про виділення нашій державі чергового, вже четвертого траншу кредиту. А експерти зазначають, що цього не буде ще, ймовірно, і до середини наступного року.
Тут треба зазначити, що місія МВФ працювала в Києві з 3 по 18 листопада. У підсумку представники МВФ заявили що Україні потрібен ще час для виконання вимог кредитної програми, а одним із найважливіших подальших кроків для нашої держави є ухвалення такого держбюджету-2017, який буде узгодженим із Фондом.
“Місія провела конструктивні дискусії з владою про те, що потрібно зробити для завершення Третього перегляду програми EFF.
І хоча країна демонструє значний прогрес, визначені кроки необхідно зробити для закріплення фінансової стабільності в середньостроковій перспективі. У їх числі – прийняття проекту держбюджету на 2017 рік, збереження фінансової стабільності та боротьба з корупцією. Дискусії з цих питань продовжаться”, – йдеться у заяві місії за підсумками їхнього останнього моніторингу.

Не бюджетом єдиним

Головa цієї місії Рон ванн Руден зауважив, що їхня думка не обов’язково збігатиметься із думкою Ради директорів МВФ, але водночас назвав основні кроки, окрім держбюджету-2017, на яких має зосередитись українська влада. “Потрібно довести, що заявлене підвищення зарплат буде відповідати зростанню продуктивності праці, збереженню конкурентоспроможності ринку. Необхідна подальша фіскальна консолідація, проведення пенсійної реформи та поліпшення податкового адміністрування поряд iз якісним контролем державних витрат. У монетарній політиці необхідно знижувати інфляцію, відновлювати обсяги держрезервів і оживляти банківське кредитування”, – повідомляє УНІАН із посиланням на прес-офіс МВФ.
Представники нашої влади очікували ще на 1,3 мільярда доларів у цьому році. Але ще навіть до того, як стало відомо, що МВФ не розглядатиме українське питання у листопаді, в НБУ заявляли про ризики залишитись без цього четвертого траншу. Зокрема, голова НБУ Валерія Гонтарeва звинувачувала парламент у зволіканні із ухваленням збалансованого бюджету (хоч цього року і так бюджетний процес проходить, як ніколи, швидко), реформуванням пенсійної системи та проведенням земельної реформи.

фото: dw.com.

Нам і не треба?

Водночас цього тижня міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що зараз Україна і не потребує грошей від МВФ. “Все пропало” не буде. Транші МВФ йдуть не в бюджет, а в резерви НБУ. Наступний – не виняток. Навіть якщо ми не отримаємо його цього року, у нас не буде необхідності шукати гроші для його заміщення, як, наприклад, у випадку з неотриманням макрофінансової допомоги від ЄС або недоотримання доходів від приватизації. Транш МВФ – це в першу чергу сигнал про те, що програма триває. Це важливо для зовнішніх інвесторів та інших міжнародних організацій. Як відомо, нещодавно рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий рейтинг України до В-, який дозволить державі і національним компаніям запозичувати кошти на зовнішніх ринках за нижчими ставками”, – пояснює міністр, інформує Економічна правда.
Важливо, що із ним погоджуються й більшість українських експертів. На думку різних фахівців y галузі економіки наша держава може спокійно прожити без додаткових кредитів до середини 2017-го. Але далі почнуться виплати по валютниx боргаx, зокрема і по кредиту МВФ. Тому без продовження фіндопомоги від нашого головного кредитора буде важко.
Треба розуміти й те, що нині замало просто бути впевненим у тому, що держава спокійно обійдеться без кредиту МВФ півроку чи трохи більше. Співпраця з МВФ є індикатором розвитку країни, і поки від Фонду лунають позитивні відгуки, то й інші фінорганізації, держави, іноземні інвестори можуть не втрачати довіри до України. Але їх відлякує постійне пробуксовування у співпраці нашої держави із МВФ.
“З одного боку, держава дійсно не має нагальної потреби в цих грошах, щоб, наприклад, заткнути якісь дірки в бюджеті. Але, з іншого боку, у нас дуже низькі темпи економічного зростання і потрібно всіма способами створювати привабливу картинку для іноземних інвесторів. А постійні паузи в програмі МВФ лише підкреслюють, що реформи стикаються з великим спротивом”, – наголошує виконавчий директор Центру економічної стратегії, член ради Реанімаційного пакета реформ Гліб Вишлінський, повідомляє “Новое время”.
Тому чергове затягування рішення про продовження кредитування від МВФ призведе до чергових репутаційних втрат України і сильного удару по нашій економіці. Про це наша влада також має думати вже нині, а не коли наступного року дуже “припече”.

Допомога від ЄС і неясність з “безвізом”

Вже сьогодні, 24 листопада, відбудеться саміт Україна-ЄС і одним із його підсумків має стати виділення нашій країні майже 120 мільйонів гривень для продовження реформ.  “Саміт, що відбудеться в листопаді, може підтвердити виділення додаткових 15 млн євро на підтримку програми по боротьбі з корупцією і 104 млн євро на реформу системи державного управління”, – повідомили цього тижня у Європейській pаді. І якщо вже такі рішення виносяться на саміт та про них попередньо повідомлялось, то виглядає, що всі домовленості були узгоджені заздалегідь.  Тут нагадаємо, що у вересні в ЄС вже оголошували рішення про виділення 16 мільйонів євро для українських антикорупційних органів.  Щодо нинішнього саміту, то відомо, що на ньому обговорюватимуться, зокрема, українські реформи та мінські угоди. А також питання запровадження безвізового режиму для нашої країни. Раніше Президент Петро Порошенко навіть обіцяв, що до 24 листопада в ЄС узгодять всі питання щодо безвізового режиму для України, однак цього тижня в Адміністрації Президента вже говорили про те, що ніяких дат початку дії цього режиму на саміті не озвучуватимуть. “На саміті такого не буде і не планувалося. На ньому будуть підведені підсумки співпраці Україна-ЄС з моменту першого саміту асоціації в Києві, у 2015 році. Звичайно, в цьому контексті ключовим буде насамперед візова лібералізація, оскільки всі умови, необхідні для отримання “безвізу”, українською владою були виконані”, – заявив заступник голови АП Костянтин Єлісєєв в інтерв’ю РБК-Україна. Нагадаємо, що 17 листопада комітет постійних представників країн-членів при Раді ЄС зробив ще один крок назустріч скасуванню віз для українців,  давши добро про початок переговорів із Європарламентом та Єврокомісією щодо завершення цього процесу. Після завершення цього “триалогу” кінцеві рішення ще мають схвалити Європарламент та Рада ЄС. Але знову ж таки, спершу в ЄС, як і планувалось раніше, повинні узгодити механізм призупинення безвізових режимів. Нещодавно президент Європейської ради Дональд Туск у телефонній розмові з Петром Порошенком висловив сподівання, що це питання вирішиться швидко. Але от як буде насправді?.. Брюссельський кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк вже повідомляв про те, що Україні доведеться чекати на безвізовий режим до лютого-березня 2017-го. Та наша влада продовжує сподіватись і заявляти про те, що  позитивне кінцеве рішення від ЄС буде ще у 2016-ому.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4648 / 1.6MB / SQL:{query_count}