Третій комітет Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН) схвалив українську резолюцію щодо прав людини в окупованому Криму. Вперше в офіційних документах ООН Росію названо країною-окупантом, а Автономну Республіку Крим і Севастополь тимчасово окупованою територією. Резолюція підтверджує територіальну цілісність України, невизнання анексії Криму, закликає Кремль надати безперешкодний доступ для моніторингу ситуації з правами людини на окупованому півострові. Крім цього, засуджується встановлення Росією в Криму її правової системи, що негативно впливає на ситуацію з правами людини. Резолюція також засуджує примусове залучення всупереч Женевським конвенціям жителів окупованого Кримського півострова до служби в російському війську.
Хто проти?
Документ підтримали 73 держави, 23 проголосували проти, 76 утрималися. Заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова на своїй сторінці у Facebook назвала країни, які голосували проти резолюції ООН про порушення прав людини в окупованому Криму — це Ангола, Вірменія, Білорусь, Болівія, Бурунді, Венесуела, Камбоджа, Китай, Куба, Коморські острови, Північна Корея, Казахстан, Індія, Іран, Росія, Нікарагуа, Сербія, Південно-Африканська Республіка, Судан, Сирія, Еритрея та Зімбабве.
Делегація Білорусі в ООН намагалася заблокувати розгляд резолюцій у третьому комітеті Генеральної Асамблеї ООН щодо прав людини, де, зокрема, розглядалася українська резолюція щодо Криму. Про це на своїй сторінці у Twitter повідомив заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця. На щастя, більшість країн не підтримали таку ініціативу. Відверта антиукраїнська позиція білоруського представництва може призвести до перегляду відносин з офіційним Мінськом на міждержавному рівні, зазначив постійний представник України при ООН Володимир Єльченко, передає Укрінформ. З його слів, зважаючи на складну ситуацію в країні, враховуючи конфлікт і агресію з боку Росії, ми не можемо миритися з тим, що наші найближчі сусіди відверто виступають проти нас в ООН.
“Ми вдячні білоруській стороні за незалежний майданчик для переговорів у Мінську. Але незалежний майданчик має бути незалежним в усіх позиціях, а не заангажованим грою на одну сторону. Звертаємося до Білорусі з проханням аналогічним чином шанувати право нашої держави відстоювати власну незалежність і суверенітет”, — заявила під час свого виступу в парламенті перший віце-спікер українського парламенту Ірина Геращенко.
Президент України Петро Порошенко назвав прийняту резолюцію, яку планують затвердити на пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН у грудні цього року, справжньою перемогою справедливості. Глава українського Міністерства закордонних справ Павло Клімкін зазначив: постійний правозахисний моніторинг ООН, який передбачає резолюція, — перший крок щодо деокупації Кримського півострова. Цей документ — важливий дипломатичний та політико-правовий механізм, за допомогою якого Україна зможе захистити права своїх громадян на території тимчасово окупованого Криму.
Ситуацію в Криму прирівняли до війни
Разом із цим прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Фату Бенсуда у своєму звіті щодо попереднього розслідування української справи прирівняла ситуацію на території Криму і Севастополя до міжнародного збройного конфлікту, по суті, — війни. В документі дії Кремля на півострові в березні 2014 року визнані окупацією. “Цей міжнародний збройний конфлікт почався не пізніше 26 лютого, коли Росія задіяла особовий склад власних Збройних сил для здобуття контролю над частинами території України без згоди українського уряду”, — сказано у звіті. МКС вирішив продовжити наступного року збір доказів причетності Росії до конфлікту в Криму та на Донбасі, інформують Українські новини. Попереднє розслідування Міжнародного кримінального суду може призвести до початку реального судового процесу над керівництвом Російської Федерації.
“Поки що МКС залишив відкритим питання щодо того, хто саме несе відповідальність за ці злочини. Виявляє обережність і Фату Бенсуда, яка говорить про необхідність ширшого розслідування. Загалом цей звіт — велика і важлива перемога міжнародного права над Російською Федерацією як злочинною державою. Це початок руху до серйозного міжнародного процесу над Кремлем і військовими злочинцями, які стоять на чолі Росії. Можна сказати, що міжнародне правосуддя рухається в сторону нового Нюрнберзького трибуналу”, – сказав у коментарі ТСН.ua юрист-міжнародник Олександр Мережко.
Наразі журналісти країни-агресора відреагували на рішення прокурора Гаазького суду й одного з основних комітетів Генасамблеї ООН сухими новинними замітками. Здебільшого новину подають під заголовком “Прокурор МКС прирівняла приєднання Криму до збройного конфлікту”. До слова, Володимир Путін одразу після рішення Гааги підписав розпорядження, згідно з яким Російська Федерація відмовляється бути учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду, інформує Європейська правда. “Вихід Росії із Гаазького кримінального суду, на мою думку, — хороший сигнал того, що Путін та його оточення зрозуміли: можливість піти під трибунал — більше, ніж реальна. Значить не все так погано у світі”, — прокоментував такі дії господаря Кремля на своїй сторінці у Facebook директор “Агентства моделювання ситуацій” Віталій Бала.
Резолюція комітету Генасамблеї ООН засвідчила адекватну реакцію світового співтовариства щодо брутального порушення прав людини в Криму та незаконної анексії Криму Росією. Проте це всього лиш політичне рішення, яке саме по собі не здатне вирішити конфлікт у Криму. Успішність його реалізації залежить насамперед від активності українських політиків і дипломатів, які отримали правові важелі впливу в боротьбі з агресором.
“Запитання, яке сьогодні всіх цікавить, — прийняли резолюцію ООН, і що тепер? Кінець війні, окупації? З Росією щось зроблять? На жаль, кінець війні і окупації зможуть покласти лише Збройні сили України. Що дає резолюція? Тепер, коли який-небудь Лавров нахабно вишкірюватиметься з питанням “а где ваши доказательства?”, ми скромно показуватимемо цю резолюцію. Звичайно, навіть у цьому випадку російська пропаганда вигадає щось на кшталт “против этой бумажки выступило больше стран, чем за нее”. Це буде типова російська напівправда, бо країни, які утрималися, не виступили проти, тому документ прийнято. Але тепер ми нахабно посміхатимемося йому у вічі пропозицією: а покажіть нам який-небудь документ хоч якоїсь організації, а ще краще ООН, де б заперечувалося, що Росія — окупант і агресор? Такого документу немає. Отже, факт встановлено і задокументовано. Але чому це не повертає території, запитайте в тих, хто розказував, що лише переговорами вирішуються наші конфлікти з Росією”, — написав у себе на Facebook керівник фонду “Майдан закордонних справ” Богдан Яременко.