Кабінет Міністрів України передбачив у держбюджеті на наступний рік півмільярда гривень на реімбурсацію – часткове відшкодування видатків на придбання населенням медичних препаратів. Урядовці схвалили рішення щодо встановлення розповсюдженого в країнах Європи механізму стримування вартості медикаментів – референтного ціноутворення, яке передбачає порівняння ціни на певні ліки з цінами на такі ж препарати в інших країнах і, як наслідок, визначення певного допустимого цінового коридору для такого лікарського засобу на вітчизняному ринку.
Зі слів очільника Кабміну Володимира Гройсмана, відповідно до новацій, визначатиметься середня ціна діючої речовини препарату в Польщі, Латвії, Словаччині, Угорщині та Чехії, відповідно вартість його компонентів в Україні не повинна бути вищою. Прем’єр зазначив, що після ухвалення цього рішення українці отримають справедливі ціни на всі необхідні ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми при амбулаторному лікуванні пацієнтів.
Володимир Гройсман підкреслив: одним із перших рішень уряду, яке вдалося прийняти за підтримки парламенту, було проведення дерегуляції на ринку якісних ліків в Україні. “Наступний крок – встановлення умов для справедливого утворення цін на ліки. Не розумію, чому в Україні медикаменти на десятки, сотні відсотків дорожчі, ніж у наших сусідів. Це говорить про те, що всі, хто займався в нас лікарськими засобами, використовуючи монопольне становище, робили ціни неприйнятними і несправедливими для українських громадян. Ми в цьому питанні маємо поставити крапку. Я прошу представників фармацевтичного бізнесу поставитися до такого кроку з розумінням, не шантажувати уряд й українське суспільство, а прийняти ці правила”, – наголосив очільник українського уряду.
За інформацією в.о. міністра охорони здоров’я (МОЗ) України Уляни Супрун, наша країна займає другу позицію у світі за кількістю смертей через серцево-судинні захворювання – понад 65%. У 2015 р. в нас було зареєстровано близько мільйона осіб, які страждали від цукрового діабету ІІ типу, що вшестеро більше, ніж пацієнтів із діабетом І типу (інсулінозалежних), та 210 тисяч пацієнтів із бронхіальною астмою. Близько 90% ліків в Україні купують самі ж пацієнти, кажуть у МОЗ. При цьому пацієнти надають пріоритет другорядним препаратам. Програма реімбурсації повноцінно запрацює з 1 квітня 2017 р. Ліки, кошти за які будуть відшкодовуватися, призначатимуть медики первинної ланки – сімейні лікарі, терапевти, педіатри за міжнародними непатентованими назвами, тобто за діючою речовиною, а не за комерційною назвою, інформує
Урядовий портал.
“Наша мета – забезпечити максимальну кількість людей доступними та якісними ліками. Завдяки впровадженню реімбурсації ми не лише знизимо ціни на основні лікарські засоби, зробимо їх доступнішими для пацієнтів, а й зменшимо смертність та кількість ускладнень унаслідок хвороб. Безкоштовні ліки – частина гарантованого пакета послуг первинної ланки. Вартість ліків відшкодовуватиметься за ціною найдешевшого генерика. Загалом буде 21 міжнародна непатентована назва (16 – серцево-судинні захворювання, 2 – цукровий діабет ІІ типу, 3 – бронхіальна астма) з оновленого Національного переліку лікарських засобів згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я. Постанова про референтні ціни не поширюється на закупівлю ліків через міжнародні організації, але з часом, коли буде створена українська закупівельна організація, яка візьме на себе повноваження щодо закупівель, референтне ціноутворення допоможе отримати кращі ціни і закупити більше ліків”, – зазначила Уляна Супрун на засіданні уряду.