Заморожені відносини

Після підписання декларації між Україною та Євросоюзом про модернізацію української газотранспортної системи Росія заморозила урядові відносини з Україною.

Після підписання декларації між Україною та Євросоюзом про модернізацію української газотранспортної системи Росія заморозила урядові відносини з Україною.

Так, заплановані на 8 квітня міжурядові консультації двох країн наразі перенесено на невизначений час. Про це заявив президент РФ Дмітрій Мєдвє­дєв. За його словами, причиною перенесення консультацій стала спільна газова деклара­-ція України та ЄС, підписана
23 березня.

"Консультації відбудуться після прояснення відповідних питань, що виникли в російської сторони (щодо газової декларації - "Пошта")", - сказав Мєдвєдєв на засіданні Ради безпеки РФ.

Нагадаємо, за підсумками конференції у Брюсселі минулого понеділка, українську ГТС модернізують коштом ЄС. Після підписання відповідного договору російська делегація демонстративно покинула зал засідання, заявивши, що подальші переговори їм не цікаві.

Пізніше російський прем'єр Владімір Путін заявив, що Єврокомісія відмовилася об'­єднати свої зусилля з Росією у справі модернізації української труби. Путін фактично звинуватив Європу в намірі відібрати українську ГТС і пообіцяв переглянути відносини з ЄС, якщо він надалі ігноруватиме РФ.

"Ми вже надали чималі кредитні ресурси нашим партнерам по СНД і обговорюємо цю проблему та можливість надання кредитів Україні. Ми запропонували нашим європейським партнерам, на зустрічах обговорювали об'єднати наші зусилля і Єврокомісії, але нам відповіли, що у Єврокомісії для України грошей немає. Чи означає це, що хтось хоче скористатися кризовими явищами в економіці, щоб відібрати в України її ГТС? Якщо це так, то це поганий спосіб вирішення проблем", - заявив В. Путін.

Натомість уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський заявив, що "російська сторона має свою концепцію і своє бачення щодо української ГТС. Їхнє бачення є таке, що вони б хотіли... стати співвласником української ГТС. Такий підхід не влаштовує українську сторону".

Окрім того, Росія вже підвищила ціну газу для України у другому кварталі цього року на 10 доларів - до 280 доларів за тисячу кубометрів і погрожує переглянути газові контракти.

У відповідь український прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що підписання спільної декларації між Україною і ЄС щодо модернізації ГТС не заперечує можливість Росії брати у цьому участь. "Я знаю, що вчора російській делегації не все сподобалося. Але, можливо, Росії і не сподобалося, що "Шахтар" виграв у ЦСК. Це ж не є зрада національних інтересів Росії. Це просто перемога. Так само і вчора не програла Росія, не програла Європа, Україна просто захистила свої національні інтереси достойно і чітко, захистила головну свою транзитну газову магістраль", - наголосила Тимошенко.

Глава комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Константін Косачов назвав "міною сповільненої дії" декларацію між Україною та ЄС з модерні­зації української газотранс­портної системи (ГТС).

"Як відомо, благими намірами вимощена дорога в пекло, і в даному випадку ми просто закладаємо міну сповільненої дії, коли рано чи пізно прийдемо до ситуації, що Євросоюз почне говорити Росії про те, що ЄС вклав кошти у модернізацію ГТС України, і тепер ви в Росії зобов'язані цю ГТС використовувати, закачувати в неї газ, щоб в Європі газу було досить. Як тільки в комерційних відносинах з'являється термін "зобов'язаний", ці комерційні відносини переходять умить до зони ризику", - сказав Косачов. Депутат вважає, що комерція можлива тільки тоді, коли пропонуються взаємовигідні умови співпраці.

"Як тільки ЄС почне від Росії вимагати закачування газу в модернізовану ГТС України, абсолютно точно можна припустити, що Україна цією ситуацією скористається для того, щоб поліпшити свої позиції, запропонувавши Росії якісь зручні для себе і незручні для Росії умови транзиту або закупівель російського газу для власних українських потреб", - сказав Косачов.

Чи призведуть ці події до нової газової війни між Росією та Україною, буде відомо найближчим часом.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4712 / 1.57MB / SQL:{query_count}