Ще раз про е-декларації

Загальна сума грошових активів наших парламентарів за 2015-ий становила майже 12 мільярдів у гривневому еквіваленті

Поки Національне агентство із питань запобігання корупції збирається перевіряти е-декларації наших високопосадовців та політиків, українцям зараз залишається лише дивуватись вже задекларованим сумам. До речі, і не тільки українцям. Західна преса також вже відреагувала низкою осудливих матеріалів на інформацію про статки наших можновладців, котрі абсолютно не зіставні із рівнем життя в країні чи становищем національної економіки.  
“Деякі задекларували мільйони доларів готівкою. Інші заявили, що володіють парками розкішних автомобілів, дорогими швейцарськими годинниками, ювелірними виробами з діамантами і великими ділянками землі. Ці одкровення можуть ще більше підірвати суспільну довіру до влади в Україні, де середня зарплата становить трохи більше $200 на місяць… Розрахунки Reuters, засновані на деклараціях, показують, що 24 члени українського уряду разом мають у розпорядженні близько 7 мільйонів доларів, лише готівкою”, – про це серед іншого наголошується у статті на сайті агентства Reuters.
В Україні ж експерти Громадянської мережі ОПОРА спробували підрахувати сумарні грошові активи наших парламентарів. “Якщо не враховувати декларовану скандальну суму депутатом Сергієм Мельничуком в розмірі одного трильйона гривень готівкових коштів, то задекларована іншими 412 депутатами сума становить 11,993 млрд у гривневому еквіваленті. При підрахунку ми також врахували, що депутат Наталія Королевська і депутат Юрій Солод є дружиною та чоловіком, відповідно грошові активи їх сім’ї були вказані двічі у двох деклараціях, і ми усунули це дублювання”, – зазначено на сайті мережі ОПОРА.
Відповідно до їхнього дослідження, лідери серед парламентарів у категорії “Грошові активи” за 2015 рік такі (без міфічних грошей Мельничука):
Ігор Котвіцький (фракція “Народного фронту”) – 1,918 млрд
Віталій Хомутиннік (депутатська група “Партія “Відродження”) – 492,122 млн
Богдан Дубневич (фракція Блоку Петра Порошенка) – 441,458 млн
Юрій Дерев’янко (позафракційний) – 416,210 млн
В’ячеслав Константіновський (позафракційний) – 407,506 млн
Ярослав Дубневич (фракція Блоку Петра Порошенка) – 321,463 млн
Олександр Супруненко (позафракційний) – 304,483 млн
Нестор Шуфрич (фракція “Опозиційного блоку”) – 237,614 млн
Геннадій Бобов (депутатська група “Партія “Відродження”) – 209,650 млн
Валерій Писаренко (депутатська група “Партія “Відродження”) – 207,665 млн.
Цікаво, що якщо загалом на балансі наших нардепів майже 12 мільярдів грошових активів в гривневому еквіваленті, то з них 7 мільярдів – це готівка.

джерело: slovoidilo.ua

Закрити все

Та треба також зазначити, що поки громадськість обговорює вже подані е-декларації, влада продовжує думати про те, як не показати суспільству інформацію про статки політиків і чиновників за 2016 рік. Це буде другим етапом електронного декларування, й до 1 квітня наступного року відзвітувати повинні будуть разом з нинішніми декларантами чиновники усіх рівнів. Загалом повинно бути близько 300 тисяч декларацій. 
“Ми в діалозі з Європейською комісією продовжуємо оцінювати питання щодо того, наскільки ми досягли балансу між публічним інтересом та правом на приватність, оскільки, на нашу думку, балансу ми не досягли.
І ризик того, що це електронне декларування буде поширене ще на додаткову кількість людей, а це в рази більше, ніж зараз, звичайно, не дає нам права зупинятися на тому, що є зараз. І ми вже звернулися до Ради Європи з проханням оцінити з точки зору захисту персональних даних, наскільки українська система електронного декларування відповідає всім європейським критеріям”, – заявила в ефірі каналу ICTV заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль.
24 члени українського уряду разом мають у розпорядженні близько 7 мільйонів доларів лише готівкою
Насправді про те, що в Україні ще будуть спроби послабити систему е-декларування експерти попереджали неодноразово. Тепер, як бачимо, влада хоче навіть у своїх махінаціях заручитись підтримкою західних партнерів. От тільки важко повірити, що в Раді Європі підіграють у цьому питанні українським можновладцям. Тут нагадаємо, що в останній тиждень подачі е-декларацій першого етапу посли країн “Великої сімки” у спільному листі до Президента Петра Порошенка вимагали не допустити жодного кроку назад щодо системи електронного декларування.
“Тільки-но закінчили бій за е-декларування, як політики вже пробують завалити реформу: у ВРУ знову повертаються до ідеї амністії злочинних капіталів, під прикриттям податкової амністії. Ніхто ж бо в тюрму не хоче за неадекватні статки, які ми змусили їх задекларувати; у МЗС, якоїсь холери, просять Раду Європи оцінити баланс між публічним інтересом та правом на приватність, бо, бачите, на погляд МЗС (!?), баланс не досягнуто”, – пише на своїй сторінці у Facebook голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Нині багато заяв від представників влади про так звану “нульову декларацію” разом із податковою амністією для усіх громадян України. Під виглядом спроби вивести “з тіні” бізнес і неофіційні доходи громадян, влада може просунути й амністію для себе. 
 

Перевірятимуть довго

Насправді перевірити, до прикладу, кількість готівки, яка була у декларантів у 2015-ому нині виглядає фантастичним завданням. До того ж експерти вже попереджають, що високопосадовці навмисне записували більше грошей, аніж мають, щоб виправдати свої ймовірні корупційні доходи у майбутньому. Це стосується й майна: до прикладу, продажем колекції із кількасот пляшок дорожезного вина (а хто їх порахує у 2015-ому?!) чи колекції швейцарських годинників можна пояснювати інші нові “шалені” покупки вже у 2016-ому. А якщо ще й інформація із нових декларацій буде здебільшого засекреченою від громадськості, то взагалі можна не надто перейматись. НАЗК все не перевірить. 
В цьому агентстві вже заявляють, що в них мало працівників, деякі змушені носити свої комп’ютери не роботу, то перевірка навіть першого етапу е-декларацій займе багато часу. Керівник департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК Оксана Маркеєва, як інформує Gazeta.ua, вже заявила, що перевірка розтягнеться на роки. Щоправда, голова НАЗК Наталія Корчак, на прес-конференції 2 листопада такі терміни спростувала. Вона заявила, що їм на перевірку знадобляться місяці. Розповіла, що робота поки ще не розпочалась.
Голова НАЗК Наталія Корчак заявила, що на перевірку е-декларацій підуть місяці
Тут треба також зазначити, що Генпрокурор вже заявив, що так би мовити допомагатиме НАЗК. За його словами, ГПУ аналізуватиме декларації частини нардепів, які задекларували готівкою понад 100 тисяч доларів і перевірятиме сплату податків. 
Але експерти вже починають сміятись із Генпрокурора, нагадуючи, що він не має юридичної освіти. Перевіряти е-декларації має НАЗК, а розслідувати незаконне збагачення високопосадовців має Національне антикорупційне бюро (НАБУ). 
“Я взагалі не розумію, чому генпрокурор пан Луценко має до того всього діло. Це по-перше, не їхнє повноваження. Друге – якщо навіть НАЗК знайде певні невідповідності або будуть незрозумілі джерела походження активів, майна, готівки, цих колосальних коштів, то яке до того має діло Генпрокуратура? Це не їхня підслідність. Все-таки хотілося, щоб генеральний прокурор або взяв собі якогось юриста, який буде йому пояснювати: що таке підслідність, кримінально-процесуальний кодекс, які є новели, те що було прийнято. Тому що це нонсенс, є 216 стаття (Кримінального процесуального кодексу) – це другий курс юридичного факультету і ти абсолютно все розумієш. До чого тут Генпрокуратура – не зрозуміло”, – зазначає представник коаліції “Декларація під контролем”, експерт “Реанімаційного пакету реформ” Олександр Лємєнов, повідомляє “Радіо Свобода”.
Насамкінець зазначимо, що суспільство нині очікує результатів від е-декларування, покарання нечистих на руку високопосадовців і політиків, а не боротьби за право перевіряти декларації…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4554 / 1.61MB / SQL:{query_count}