Росія збільшить кількість підводних човнів у Криму
Чорноморський флот Росії має намір розмістити у Криму підводні човни нового покоління "Лада" всупереч позиції України.
Про це заявив заступник начальника головного штабу Військово-морського флоту РФ віце-адмірал Олєг Бурцев. За його словами, Чорноморському флоту РФ потрібно мати у Криму не менше 8-10 човнів такого типу.
"Ми плануємо передавати Чорноморському флоту підводні човни, зокрема новітні типу "Лада", проте зараз цьому заважає позиція України, яка розглядає таку процедуру не як оновлення підводних сил флоту, а як поставку на озброєння нового виду зброї", - сказав Бурцев.
Сьогодні на озброєнні Російського ЧФ є один дизельний підводний човен "Алроса" (проект 877 "Палтус", за класифікацією НАТО "Кіло" або "Варшав'янка"). Ще один дизельний підводний човен проекту 641 вже тривалий час перебуває на ремонті.
Раніше у Міністерстві закордонних справ України наголошували на відсутності правових підстав для поставок нових бойових кораблів до складу Чорноморського флоту РФ, який базується на території України. Про це заявляв директор Першого територіального департаменту міністерства Леонід Осавлюк.
При цьому Л.Осавлюк нагадав, що, відповідно до укладених двосторонніх договорів і базових угод, таке переозброєння є можливим лише за згоди України. "Самостійно в односторонньому порядку РФ не має права замінити чи доповнити будь-яким кораблем чи будь-яким іншим видом озброєння ту частину ЧФ, яка базується на території України", - наголосив він.
Водночас Л.Осавлюк зауважив, що Україна готова розглядати питання про здійснення заміни озброєнь ЧФ РФ на території України за двох умов - укладення спеціальної угоди про заміну таких озброєнь і після укладення двосторонньої угоди про дії ЧФ РФ у кризових ситуаціях.
Він нагадав, що проекти цих угод Україна передала Росії і досі "не побачила готовності до узгодження цих документів". "Отже, жодних правових підстав для поставки нових бойових кораблів до складу ЧФ, які базуються на території України, немає", - сказав дипломат.
Відповідно до угоди між двома країнами, підписаної 28 травня 1997 року, ЧФ РФ базується на території України до 2017 року. Передбачалося, що цю угоду можна буде автоматично продовжувати на подальші п'ятирічні періоди, якщо одна із сторін письмово не повідомить партнера про інше не пізніше ніж за один рік до закінчення терміну дії документа. Влада України останнім часом вживає заходів, зокрема законодавчого характеру, про неухильне виведення ЧФ у травні 2017 року.
Натомість російська сторона хоче зберегти свою присутність у Севастополі і після 2017 року.
Довідка
Підводні човни проекту 677 "Лада" - серія російських дизель-електричних підводних човнів, розроблених у кінці XX століття. Особливістю серії є поєднання невеликих розмірів і низького рівня шумності з потужним торпедним і торпедно-ракетним озброєнням, застосуванням воднево-кисневих паливних елементів для вироблення електрики. Човни призначаються для знищення субмарин, надводних кораблів і судів противника, захисту військово-морських баз, морського узбережжя і морських комунікацій, ведення розвідки.