Український “безвіз”: коли пакувати валізи?

24 листопада на саміті Україна-ЄС європейські лідери можуть офіційно оприлюднити рішення про скасування віз для українців

Однією з невиконаних досі обіцянок Президента України Петра Порошенка на цей рік є можливість українців подорожувати країнами Євросоюзу без вироблення віз. Для цього українська влада зобов’язалася вдосконалити видачу біометричних закордонних паспортів, забезпечити захист та реалізацію прав внутрішньо переміщених осіб.
Найголовнішою умовою скасування віз з ЄС є реформування органів внутрішніх справ і прокуратури, створення прозорих органів для боротьби з корупцією, демонстрування їхньої ефективності. Українська влада виконала поставлені завдання, що засвідчили рекомендації комітетів Європарламенту щодо внесення нашої держави до списку країн, з якими Євросоюз запроваджує “безвіз”.

Обіцянки Президента

Передбачалося, що вже 24-27 жовтня європейські депутати проголосують за лібералізацію візового режиму з Україною. Очільник Європарламенту Мартін Шульц заявляв, що про вільні кордони для українців у Брюсселі говоритимуть саме в жовтні. Однак це питання не було винесене на найближчу сесію у Страсбурзі. Головна причина – дискусії щодо того, як реагувати на міграційну кризу в Євросоюзі.
Раніше “Пошта” повідомляла, що паралельно із затвердженням “безвізу” єврочиновники планують розробити і затвердити механізм призупинення безвізового режиму, ідея створення якого виникла кілька місяців тому. Наразі європарламентарі не можуть дійти згоди, хто повинен мати повноваження тимчасової зупинки безвізового режиму в разі форс-мажору – Європарламент чи окрема країна. За повідомленнями іноземних ЗМІ, цю проблему вирішать на початку листопада.
“Рада ЄС хоче запровадити певний механізм контролю не через недовіру Європи до України, а через внутрішні європейські політичні проблеми, через популістів, які ведуть кампанію проти всіх іноземців. Така ініціатива зовсім не спрямована проти бажання європейців та українців спростити взаємні поїздки”, – повідомила депутат Європарламенту, член Комітету співпраці Україна-ЄС Ребекка Гармс у коментарі телеканалу “2+2”.
У Раді ЄС запевняють, що не висуватимуть Україні додаткових вимог щодо скасування віз, інформує Європейська правда. 20 жовтня Петро Порошенко в рамках обговорення результатів засідання “нормандської четвірки” зустрівся з Мартіном Шульцом, який запевнив нашого Президента, що в Європарламенті є стабільна більшість для запровадження українського “безвізу”. Співрозмовники дійшли висновку: Угода про асоціацію України з ЄС має бути негайно ратифікована, повідомляє прес-служба глави держави.
Після цього Петро Порошенко переконливо заявив, що безвізовий режим із країнами ЄС українці зможуть отримати вже цього року наприкінці листопада. Крім цього, учасники листопадового саміту планують обговорити реалізацію мінських домовленостей, заходи боротьби з корупцією й узгодження плану реформ у нашій державі. “Я впевнений: документи про надання Україні безвізового режиму повністю будуть підписані і ратифіковані Європарламентом. Не маю щодо цього жодного сумніву. Це відбудеться до 24 листопада на саміті Україна-ЄС, про що було попередньо домовлено”, – сказав глава держави в інтерв’ю українським телеканалам минулої неділі.
Те ж саме цього тижня в коментарі “Німецькій хвилі” підтвердила доповідачка з візового питання в Європарламенті Марія Габріель. Вона наголосила: основні європейські інституції – Європейська комісія, Європарламент та Рада ЄС розпочнуть між собою переговори для затвердження спільного тексту рішення лише після узгодження позиції в цьому питанні Радою Євросоюзу. Зі слів єврочиновниці, теоретично ухвалювати безвізовий режим можна буде наступного пленарного засідання Європарламенту, яке стартує 21 листопада.

Чи все так просто?

Український “безвіз” Європарламент прийматиме більшістю голосів. Далі його розгляне Рада ЄС. На рівні міністрів ЄС “за” мають проголосувати 55% країн. Законодавче рішення набуде чинності на двадцять перший день із дня його публікації в офіційному віснику Євросоюзу, інформує ВВС Україна. Лише після цього українці зможуть скористатися правом безвізового перетину кордону з країнами Шенгенської зони.
Вчора, 26 жовтня, заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв заявив у ЗМІ про сформований консенсус між державами-членами Євросоюзу щодо скасування віз українським громадянам.
“Політичні обставини цієї ситуації свідчать: абсолютно точно до кінця листопада безвізовий режим або не буде затверджений або не набуде чинності. Розуміння цієї процедури дозволяє зробити висновок, що, ймовірно, європейські чиновники рішення затвердять, але ні дату прийняття Європарламентом, ані дату ухвалення рішення Радою Європи, ні дату публікації, ми не можемо передбачити”, – зазначив в ефірі Еспресо.TV голова правління фонду “Майдан закордонних справ” Богдан Яременко.
Нагадаємо, безвізовий режим дає право за наявності закордонного біометричного паспорта відвідувати країни ЄС терміном до 90 днів упродовж кожних півроку з діловою, туристичною або сімейною метою. При перетині кордону прикордонники можуть затребувати документи, які підтверджують мету візиту та засвідчують намір повернутися назад: бронювання готелю, лист із запрошенням, виписка з банку про достатню кількість грошей на рахунку. Для навчання чи працевлаштування доведеться отримувати спеціальну довгострокову візу.
В те, що Україна отримає безвізовий режим з ЄС до кінця цього року, вірять 6,5% українців, натомість 15,4% вважають, що це станеться у 2017 році, 29,7% – пізніше 2017 року, 19,6% – ніколи. Про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного 9-14 вересня Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова. Тих, хто вважає, що наша держава ніколи не отримає безвізовий режим з країнами ЄС, найбільше на сході – 39,4% опитаних. Загалом опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком анексованого Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.


Половина українського населення підтримує вступ до ЄС

49,1% респондентів, опитаних із 16 по 26 вересня 2016 року Київським міжнародним інститутом соціології, підтримують вступ України в Європейський Союз, 39,2% – за вступ до Організації Північноатлантичного договору (НАТО). Соціологи просили українців відповісти, як би вони проголосували в разі проведення відповідних референдумів. 
Проти вступу в ЄС висловилися 25,4% опитаних, 10,4% не взяли б участь у голосуванні, 15,1% не змогли відповісти. Вступ до НАТО не підтримали б 31,2% респондентів, 17,8% відмовилися б від участі в голосуванні, 11,8% не змогли відповісти.
Крім цього, опитування проводилося щодо вступу України в Митний союз (Росія, Білорусь, Казахстан). Проти приєднання до нього виступили 54,6% опитаних, за 17,9%, не взяли б участь у голосуванні 11,2%, 16,2% не змогли відповісти. 
Методом особистого інтерв’ю опитано 2040 повнолітніх респондентів зі 110 населених пунктів усіх областей, окрім анексованого Криму. В Луганській області дослідження проводилося лише на підконтрольних українській владі територіях, у Донецькій — як на підконтрольних, так і на непідконтрольних. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3% для показників, близьких до 50%, 2,8% — для показників, близьких до 25%, 2,0% — для показників, близьких до 10%, 1,4% — для показників, близьких до 5%.
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти:
– Угода про асоціацію України з Євросоюзом чітко визначила план реформ у всіх сферах життя нашої держави на найближчі роки. Співпраця з ЄС поступово дає плоди. Очікується, що 24 листопада на саміті Україна-ЄС відбудеться офіційне оголошення рішення щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для нашої держави. Дату, коли українці зможуть скористатися “безвізом” назвати важко. Враховуючи всі бюрократичні нюанси, це може бути щонайшвидше в січні наступного року. Лідери ЄС уже неодноразово підкреслювали: українська влада загалом успішно виконала покладені на неї завдання. Причиною чергового відтермінування “Європи без бар’єрів” можуть бути непередбачувані форс-мажорні обставини, наприклад, прорив російських військ на Донбасі. Щодо електронного декларування, вважаю, тут проблем не буде, все пройде успішно, перші особи держави до кінця цього тижня задекларують свої статки. Запровадження найближчим часом безвізового режиму в Україні підвищить рейтинг Петра Порошенка, який відповідає за зовнішньополітичний курс нашої держави. Позитивне рішення європейських парламентарів позбавить нас ярлика країни третього сорту, повноцінно виведе на європейський рівень. Українці, які матимуть закордонний біометричний паспорт, не стоятимуть у чергах біля дипломатичних установ для вироблення візи. Вони зможуть вільно подорожувати Шенгенською зоною, відвідувати родичів за кордоном. Саміт Україна-ЄС у листопаді передбачає підведення підсумків співпраці і окреслення наступних кроків. Оскільки ми виконали “домашнє завдання”, можна очікувати позитивних результатів, не забуваючи при цьому, що ключові реформи ще не завершені.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4573 / 1.63MB / SQL:{query_count}