Минулого тижня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект державного бюджету на 2017 рік, який підтримали 230 нардепів. Широкий резонанс і критику суспільства викликало голосування за двократне збільшення посадових окладів парламентарів. Це при тому, що розмір мінімальної зарплати та пенсії українців упродовж наступного року планують збільшити лише на 10,1%.
Поки люди все тугіше затягують паски, чекаючи обіцяного кращого життя, народні депутати його собі облаштовують. Передбачається, що посадовий оклад голови Верховної Ради збільшиться до 43,5 тисячі гривень, заступника спікера – до 40,6 тисячі гривень. Заробітна плата народного депутата становитиме 36,25 тисячі гривень. Для оплати праці помічників-консультантів незалежно від їх кількості кожному нардепу встановлюватиметься загальний місячний фонд у межах 23,2 тисячі гривень. Це суттєве збільшення, якщо зважити, що минулого місяця з урахуванням усіх надбавок, доплат і винагород спікер Андрій Парубій заробив 20,2 тисячі гривень, його заступники Ірина Геращенко та Оксана Сироїд – 19,7 та 18,6 тисячі гривень відповідно, інформує Економічна правда.
Про себе не забувають
Винагорода за працю голів комітетів Верховної Ради, спеціальної контрольної комісії з питань приватизації та керівників депутатських фракцій зросте до 39,15 тисячі гривень. Зі слів парламентарів, ці зміни мають підвищити якість роботи парламенту і зупинити корупційні спокуси.
У 2013 році український нардеп отримував зарплату в розмірі 17 тисяч гривень, пише “Слово і Діло”. Рік потому втричі менше – 6,5 тисячі гривень. До квітня минулого року зарплата парламентарів підвищилася до 8,5 тисячі гривень. Обсяг зарплатного фонду нардепів на 2016 рік становить 218 мільйонів гривень. Востаннє депутатську зарплатню в середині квітня цього року було підвищено із 6,4 до 17,65 тисячі гривень. Фонд оплати праці помічників депутата збільшено з 12,5 тисячі до 25 тисяч гривень без урахування податків. Отже, виходить, що всього лиш за рік зарплатня українських законодавців збільшиться в шість разів! Це попри те, що мінімальна зарплата в нашій країні за цей час зросте всього лиш на 222 гривні. Не забуваймо: більшість нардепів і без заробітної плати є, м’яко кажучи, небідними. Як показує практика, робота парламенту після підвищення зарплат ефективнішою не стала.
Парламентар Михайло Хміль у розмові з “Поштою” повідомив, що сьогодні середньомісячна заробітна плата народного депутата без надбавок складає 13 тисяч гривень. З його слів, цієї суми недостатньо для фінансової незалежності парламентаря. Приблизно стільки ж виділяють на проживання в готелі нардепам без київської прописки. Близько 17 тисяч гривень отримує кожен народний обранець для оплати праці своїх помічників. Відрядні отримують лише депутати у складі офіційної делегації.
“На тлі складної економічної ситуації в країні рішення про збільшення зарплати парламентарям не є політично коректним. Погано не те, що в Україні є люди, які багато заробляють, погано те, що є багато людей, які мало заробляють. Насамперед потрібно суттєво підвищувати розмір мінімальної заробітної плати, щоб кожен українець міг відчути себе фінансово незалежним. Для цього необхідно збільшувати дохідну частину держбюджету, відповідно розвивати вітчизняну економіку, створювати систему індустріальних парків для збільшення притоку інвестицій”, – переконаний Михайло Хміль.
Пропозиція щодо збільшення окладів парламентарів викликала неоднозначність у суспільстві. Одні запевняють: такий крок зменшить корупцію в найголовнішому законодавчому органі нашої держави і забезпечить прихід до влади професіоналів, які працюватимуть на благо України, а не набиватимуть кишені грошима, інші вважають, що це не змінить ситуацію. Перші не проти підвищення рівня фінансового забезпечення парламентарів за умови, якщо паралельно відбудеться аналогічне підвищення соціальних гарантій для населення, а депутати регулярно відвідуватимуть пленарні засідання сесії і до кінця цього тижня, як і передбачено, задекларують власні статки в системі електронного декларування.
Парламент “дає задню”
Однак негативних коментарів більше. Через страх утратити власні рейтинги, парламентарі, схвильовані реакцією громадськості, намагаються вдати, ніби нічого й не сталося. Вже наступного дня після голосуваня за держбюджет лідер фракції “Народний фронт” Максим Бурбак заявив, що депутати “НФ”, 67 із 81 яких підтримали підвищення зарплати народним обранцям, ініціюватимуть відміну цієї норми. Він запропонував спрямувати гроші, які передбачалися для підняття зарплат депутатам, на підвищення заробітних плат військовослужбовцям та переатестованим поліцейським.
Пропозицію народних депутатів щодо підвищення зарплатні самим собі не підтримують і в уряді та не планують на це видатків у держбюджеті-2017. “Такі зміни не на часі. В проекті державного бюджету на наступний рік немає жодного слова про підвищення заробітної плати депутатам. Це питання постанови парламенту, який фактично сам для себе зняв обмеження, але ці обмеження не можуть бути профінансовані. Абсолютно справедливо, що уряд не буде підтримувати двократне збільшення зарплат депутатів”, – зазначив очільник уряду Володимир Гройсман в ефірі телеканалу ICTV, наголосивши, що наразі необхідно концентруватися на підвищенні мінімальної заробітної плати українцям і зміненні системи пенсійного забезпечення.
Зокрема, на наступний рік уряд передбачив підвищення заробітної плати лікарям та освітянам, а також збільшення інших соціальних видатків, підкреслив прем’єр. Наразі проект держбюджету-2017 опрацьовує Міністерство фінансів України, яке до 1 грудня має збалансувати головний кошторис країни, передбачити додаткові доходи або зняти певні видатки.
джерело: slovoidilo.ua