Аграрні акценти

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель продовжено. Серед пріоритетів Міністерства агрополітики на наступний рік – підтримка малих і середніх фермерських господарств

фото: agroinfo.com
Попереджувальний Всеукраїнський мітинг аграріїв відбувся минулого тижня в Києві під стінами парламенту та деяких регіонах України. Мітингувальники вимагали відновлення пільгової системи оподаткування, термін дії якої вичерпався минулого року, продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення до 2021 року та завершення земельної реформи, інформує ВВС Україна.
Тривогу господарників викликав офіційно опублікований документ Міжнародного валютного фонду, в якому зазначено, що взявши кредит на мільярд доларів США, Україна зобов’язалася серед іншого зняти мораторій на продаж сільськогосподарських земель до кінця цього року. Згідно з цим, у жовтні уряд повинен розробити та зареєструвати в парламенті відповідний законопроект, а депутати до кінця року мусять його ухвалити.
“Земля – чи не єдиний потужний ресурс, який ще залишився у власності українців. Наразі сільськогосподарські землі становлять понад 70% загальної площі держави. Не можна цей ресурс розбазарювати, коли економіка країни “на дні”, а більшість аграріїв не мають коштів, щоби придбати землю за ринковими цінами”, – сказав один із організаторів мітингу Андрій Гордійчук, інформує “День”.
Після переговорів з організаторами акції парламентарі затвердили законопроект щодо продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року. Таке рішення підтримали 297 народних депутатів. Голова Верховної Ради України Андрій Парубій запевнив аграріїв, що законопроект щодо оподаткування внесуть на розгляд сесії найближчим часом.
“Земельний ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним і ефективним, унеможливлювати будь-які тіньові оборудки зі землею. Саме тому є необхідність продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до належного законодавчого забезпечення запровадження і регулювання обігу земель, але не раніше 1 січня 2018 року”, — йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Продовження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення є цілком виправданим рішенням в умовах, коли не розроблено законодавство про функціонування ринку землі в країні. Про це сказав журналістам прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час поїздки на підприємства Київщини. Голова уряду наголосив на важливості пошуку моделі функціонування ринку землі, яку, з його слів, можна знайти в консолідації зусиль, інтересів влади, землевласників та експертів, інформує УНІАН.
“Мораторій в Україні діятиме доти, поки не буде прийнято закон про обіг ринку землі. Певен: Верховна Рада зробила правильний крок. Не припустимо робити піар на питанні земельної реформи. Потрібно створити належні умови, провести консультації і визначитися, яку модель ринку земель потрібно запровадити шляхом консенсусу, а не протистояння”, – наголосив Володимир Гройсман.
У парламенті вважають, що до відкриття повноцінного ринку землі Україна ще не готова. Голова парламентського земельного підкомітету Олег Кулініч переконаний: розпочинати продаж земель без вирішення кількох “гарячих питань” не можна, інформує ВВС Україна. “Перше – чи зможуть іноземні інвестори набувати право володіння землею. Друге – як запобігти концентрації земельних ділянок в одних руках, третє – як запобігти рейдерству, четверте – що робити із землями колективної форми власності? Проблема не тільки в земельному законодавстві – малий фермер повинен мати достатню матеріально-технічну базу та кошти аби вижити в цих умовах”, – пояснює Олег Кулініч.
За інформацією міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового, ухвалення Закону “Про обіг земель сільськогосподарського призначення”, розробленого Мінагрополітики, запроваджує моделі земельного обігу, які не обов’язково передбачають продаж. 
Раніше “Пошта” писала про пропозицію очільника української аграрної галузі почати розвиток національного земельного ринку з права продавати право оренди і закладати його в банку під заставу. З його слів, це дає можливість залишатися власником земельної ділянки та отримувати хороший капітал.
Окрім цього, минулого тижня Тарас Кутовий представив на профільному парламентському комітеті інформацію про видатки на аграрну галузь на 2017-ий, обговорив із депутатами та представниками асоціацій сільськогосподарських підприємств державну підтримку агропромислового комплексу, інформує “Урядовий кур’єр”. 
Зі слів міністра, проектом Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” Міністерству агрополітики передбачені видатки обсягом 8274,5 мільйона гривень, з яких на програми підтримки розвитку підприємств АПК передбачено 3721,8 мільйона гривень. Пріоритетним буде створення комфортних умов для розвитку дрібних і середніх фермерських господарств, стимулювання виготовлення продукції з доданою вартістю.
За інформацією Тараса Кутового, наразі розроблено два підходи розподілення державної підтримки. Перший – підтримка “на гектар”, другий – дотація на одиницю виробленої продукції. У першому варіанті держпідтримку насамперед отримуватимуть фермери, які займаються тваринництвом, нішевими культурами, інвестують в українську сільськогосподарську техніку. У другому – фермер отримуватиме дотацію за якість продукції. 
“Ми повинні стимулювати агропромислову галузь виробляти продукцію вищої якості. Якщо говоримо про молоко – фермери повинні переходити до безконтактного доїння. Якщо про м’ясо – дотації повинні отримувати тільки ті виробники, худоба яких потрапляє на бій”, – переконаний Тарас Кутовий.
Серед іншого, зі слів очільника Мінагрополітики, згідно із запропонованим Кабміном проектом держбюджету-2017, агропромисловому комплексу передбачені видатки за програмами здешевлення кредитів, підтримки закладення молодих садів, виноградників та ягідників, будівництва інфраструктури, відшкодування вартості худоби та супутніх видатків, дотації “на гектар” нішевої продукції, здешевлення техніки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4439 / 1.59MB / SQL:{query_count}