Візи з Росією: захист від агресора чи політичний піар?

Цього тижня спікер парламенту Андрій Парубій ініціював запровадження візового режиму для росіян, які перетинають український кордон. МЗС України попереджає про можливі ризики такого кроку

У зв’язку зі збільшенням кількості необґрунтованих затримань українців на російській території МЗС України рекомендувало українцям утриматися від відвідування Росії. В контексті цього в парламенті знову заговорили про запровадження візового режиму з Росією. Цей крок ініціював спікер Верховної Ради Андрій Парубій, який закликав депутатів 6 жовтня на пленарному засіданні повернутися до зареєстрованого ним у лютому цього року проекту постанови “Про звернення до Кабінету міністрів України про припинення дії Угоди між урядом України і урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації”. Однак через недомовленість парламентарі відклали розгляд цього питання.
Крім Андрія Парубія, співавторами проекту є 18 народних депутатів, більшість яких із “Народного фронту”. Навесні Комітет Верховної Ради у закордонних справах схвалив документ про запровадження віз для росіян, проте відтоді його жодного разу не виносили на розгляд парламенту. Депутати пояснювали це тим, що раніше не було слушної нагоди, а тепер вона з’явилася. “За останні кілька місяців відбулися події, які показали всьому світу справжнє обличчя Росії, яка на державному рівні проводить міжнародний тероризм”, – сказав Андрій Парубій в ефірі ICTV, коментуючи власну ініціативу.
Думки щодо цього питання розділилися, як серед представників влади, так і серед експертів та громадськості. Тим паче такі заходи потребуватимуть певних коштів і ресурсів. Одні переживають, що візовий режим із Росією може боляче вдарити по українцях, які там працюють та пересилають додому гроші. Інші вважають, що захищати кордони і дипломатичні зв’язки в такий спосіб потрібно було відразу після вторгнення “зелених чоловічків” на Кримський півострів. Існує ризик отримати у відповідь дзеркальні дії Москви, які матимуть для українців негативні наслідки.
Підтримати рішення про скасування “безвізу” для росіян готові були представники “Народного фронту”, Радикальної партії та “Самопомочі”. Голова фракції Блоку Петра Порошенка Ігор Гринів перед пленарним засіданням Верховної Ради 6 жовтня сказав, що найбільша, проурядова фракція парламенту планує провести консультації з Міністерством закордонних справ щодо введення візового режиму з Росією. Нардеп від БПП Олександр Бригинець у коментарі “Дзеркалу тижня” наголосив, що насамперед потрібно уважно вивчити і врахувати інтереси мільйонів українських громадян, які живуть і працюють на російській території, щоб прийняте рішення мало вагу в боротьбі з агресором.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив про необхідність прогнозування і вивчення ризиків, які можуть виникнути в разі введення візового режиму з Російською Федерацією. Очільник МЗС побоюється, що Росія намагатиметься максимально ускладнити процедуру отримання віз, натомість, можливо, пропонуючи українцям форми отримання російського громадянства.
Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Українського центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова Олексій Мельник певен: у відповідь на скасування “безвізу” з росіянами, Москва може не лише зробити те саме, а й запровадити “пакетні” санкції і посилити репресії проти українських громадян, або ж відігратися на газовому питанні. Він наголошує, що Києву варто подумати про м’якшу, але не менш дієву форму контролю в’їзду російських громадян на українську територію. Як альтернативу експерт пропонує електронну реєстрацію та сплату за в’їзд на українську територію для росіян.
“Зрозуміло, що це робиться для того, щоб не було певних провокацій, терористичних операцій на нашій території. Якщо візовий режим для росіян буде запроваджено на певний термін, це можна зрозуміти. Якщо надовго, відбудеться ускладнення життя звичайних людей, адже труднощі у відносинах між країнами рано чи пізно завершаться, а бюрократія може залишитися”, — сказала завідувач відділу державної правової політики Національного інституту стратегічних досліджень, доктор юридичних наук професор Олександра Руднєва в коментарі “Укрінформу”.
Прихильники візового режиму вказують на те, що після запровадження для росіян в’їзду в Україну за закордонними паспортами торік навесні Росія не пішла на симетричний крок. Співдиректор програм зовнішньої політики Українського центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова Михайло Пашков у коментарі “Слову і Ділу” запевнив, що рішення про скасування “безвізу” з Росією потрібно було ухвалити ще два роки тому, наголосивши, що воно має бути продуманим, щоб уникнути можливих ризиків. З іншого боку, підкреслив експерт, візовий режим загострює питання анексії Криму. Формально Україна не може видавати візи на відвідування окупованого Кримського півострова, адже він є українською територією.
Якщо у відповідь на введення Україною візового режиму з Росією Кремль також введе візовий режим із нашою державою, це ускладнить для українців не лише перетин адміністративної межі з Кримом, але й спровокує дилему — визнавати чи не визнавати Кримський півострів російською територією під час оформлення віз. Про це йдеться в аналітиці Кримської правозахисної групи щодо наслідків і ризиків введення візового режиму з РФ, повідомляють “Кримські новини”. Крім цього, експерти вважають, що візовий режим спонукатиме громадян України до завуальованого визнання Криму російським, оскільки тоді доведеться при отриманні віз вказувати Крим як російську територію.

фото: slovoidilo.ua
Депутат від фракції БПП, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров схиляється до візового режиму з Росією, але водночас пропонує зважити, які це матиме наслідки для жителів окупованих територій. Жителі Криму наразі мають змогу виїжджати за кордон та на материкову частину держави завдяки українським паспортам. Зі слів Чубарова, одним із заходів проти кримських татар із боку Росії в разі впровадження візового режиму може бути примусове відбирання паспортів громадян України. На думку глави Меджлісу, наступною дією української влади після скасування “безвізу” для росіян має бути розривання дипломатичних відносин із Російською Федерацією, пише “Радіо Свобода”.
“Питання запровадження візового режиму з РФ – це перш за все питання національної безпеки. Принаймні, певний захист, щоб туди не їхали всі підряд. Тому що потім їх доводиться обмінювати на терористів. І не потрібно тут акцентувати на заробітчанах. Хочете заробляти – є, наприклад, Польща, яка відкрила 1 мільйон вакансій для українців. Оскільки ми стоїмо на межі розриву дипломатичних відносин, і це цілком реально, пора нарешті зважитися і зробити те, що було потрібно зробити ще два роки тому. Ввести візовий режим із Росією. Це найменше, що потрібно зробити, щоб поставити росіян на місце. Вони давно на це напрошувалися”, – написав на своїй сторінці у Facebook політтехнолог, директор інституту “Berta Communications” Тарас Березовець. Деякі експерти вважають, що через відкриті кордони на Сході України, впровадження віз не достатньо для зупинки притоку “небажаних російських туристів”. До то ж Україна не має розвинутої консульської мережі в Росії та достатньої кількості прикордонних пунктів для швидкого запровадження візового режиму з РФ.
“На мою думку, закриття кордону більше відповідає потребам національної безпеки, ніж візовий режим, який насправді не є серйозною перешкодою для того, щоб в Україну потрапляли небажані елементи. Це швидше створює проблеми для тих людей, які їдуть з приватною метою, з метою туризму або такою, яка не стосується національної безпеки України. Якщо говорити про країни, між якими йде війна, відсутність комунікацій і закритий кордон був би більш адекватним заходом. Українці, які перебувають на території Російської Федерації, повинні розуміти, що їх ніхто і ніщо не може захистити. Тут, звичайно, є і частка відповідальності держави”, сказав у коментарі ТСН.ua керівник фонду “Майдан закордонних справ” Богдан Яременко. 
З його слів, попередження українцям, що перебування в Російській Федерації становить загрозу їхньому здоров’ю, життю і свободі, треба було робити раніше. Враховуючи неправовий характер Росії, Україна не має можливостей забезпечити дотримання прав і свобод своїх громадян на території цієї держави. Тому всім, хто там перебуває, мало бути запропоновано повернутися назад. Відносини між Україною та Росією мають бути приведені у відповідність до стану війни – розриву дипломатичних відносин і перекриття кордону, вважає Богдан Яременко.
Керівник центру “Демократичні ініціативи” імені Кучеріва Ірина Бекешкіна вважає запровадження Україною візового режиму для росіян передчасним, пише “Укрінформ”. За її словами, це може вдарити по рейтингу політиків, адже таке рішення не є бажанням більшості. 
Соціологічне опитування, проведене цьогоріч у вересні Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, засвідчило: 52,1% українців проти запровадження віз росіянам, інформує “Слово і Діло” (дивіться інфографіку). При цьому кількість тих, хто підтримує такий крок, у порівнянні з березнем минулого року зменшилася з 46,7% до 29%. Найбільше ідею запровадження візового режиму з Росією підтримують жителі західних регіонів і не підтримують більшість жителів сходу та півдня України. У центральних областях прибічників запровадження віз для росіян більше, але і тут вони в меншості. Зі слів експертів, українське суспільство дезорієнтує дволика політика влади щодо конфлікту на Донбасі, коли одне рішення в цьому плані приймають рішуче, натомість інше затягують.
“Щодо можливості введення візового режиму з Росією. Вважаю це питання містить дві складові: політичну і економічну. Щодо емоційної складової — особисто я вже 25 років виступаю за введення візового режиму зі “стратегічним партнером”. Для мене особисто в цьому нічого нового не відбувається. Щодо політичної складової, варто вислухати думку МЗС. Адже переважна більшість як громадян, так і політиків не є фахівцями в цих питаннях і можуть навіть не здогадуватися про можливі наслідки. Наприклад, чи є якісь міжнародні угоди, міжнародні правові засадничі документи щодо цього питання. Щодо економічної складової, варто почути думку Мінекономіки та Мінфіну з аналізом можливих наслідків”, – написав на своїй сторінці у соцмережі заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука.


Міграційні потоки між Україною та Росією
Впродовж 2014-2015 років з України до Росії виїхали 8,083 млн українців: у 2014-ому – 4,067 млн, у 2015-ому – 4,016 млн, інформуєцям у Росії, є незаконний перетин кордону, поширення наркотиків, крадіжка та розбій. Водночас потік мігрантів у зворотному напрямку є набагато менш інтенсивним: 2,036 млн у 2014 році та 1,033 млн у 2015 році. 

Віктор Небоженко, політолог, соціолог, директор соціологічної служби “Український барометр”
– Візовий режим для громадян Росії потрібно впроваджувати кваліфіковано, поступово, вводячи квоти на перебування росіян в Україні, враховуючи інтереси людей, які не граються в російську “війнушку”. Дивує роздвоєність свідомості українців: воюємо з РФ і водночас у них працюємо. Не варто боятися порушення економічних відносин із північним сусідом, тим паче останнім часом товарообіг між Україною і Росією знизився на 60%. Ми мусимо показати, що хоч і не можемо визволити окуповані території, проте вміємо надійно оборонятися. Треба скористатися важелями впливу на агресора, дати зрозуміти Кремлю, що окупація Криму і напад на Донбас — велика історична помилка. Євросоюз не захоче давати українцям “безвіз” поки ми не зміцнимо свій кордон із Росією, яка не демонструє цивілізованих стандартів життя. І не варто боятися дзеркальних заходів від Москви: введення віз відповідає міжнародним стандартам і гарантує українцям захист консульства.
Олексій Гарань, професор Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду “Демократичні ініціативи”
– Сьогодні наша держава здійснює щільний контроль чоловіків призовного віку, які приїжджають із Росії. Як правило, вони повинні мати певне запрошення. Необхідно вживати якомога більше заходів для боротьби з кремлівським агресором. Запроваджувати візовий режим із Росією треба було ще в період значної ескалації конфлікту на Донбасі, наприклад, коли велися бої під Іловайськом. У разі введення Україною для росіян візового перетину кордону варто очікувати симетричних заходів з боку Росії. Це може мати болючі наслідки для мільйонів українських заробітчан на російській території.
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти
– Скасування Україною “безвізу” для росіян – вимушений крок. Ризиків у цьому рішенні влади не бачу. Навіть якщо Росія вирішить відімстити аналогічним чином. Тим паче дипломатичні відносини з РФ і так зіпсовані. Це всього-на-всього створить технічний дискомфорт. Українці ж їздять у країни ЄС, хоч там і вимагають візу. Віза – юридична складова, а не політична, тому Кремль зможе і без аналогічного кроку незаконно затримати когось із українців якщо захоче. Парламент правильно робить, що не спішить приймати рішення візового режиму з РФ, адже зараз більшість українців сприймають це негативно. Насамперед необхідно через засоби масової інформації пояснити людям, що такий крок диктується міркуваннями безпеки, що це дозволить фільтрувати росіян, які приїжджають в Україну, щоб не допустити загрози національній безпеці. Важливо, щоб візовий режим України з Росією вступив у дію одночасно з європейським “безвізом” для нашої держави.
Оксана Юринець, парламентар
– Запровадження візового режиму з Росією – один із найвдаліших наразі, як на мене, дипломатичних кроків. На жаль, через лікарняний я не змогла бути цього тижня в сесійній залі, коли мало обговорюватися це питання. Буду максимально переконувати своїх колег підтримати відповідне рішення. Знаю, що позиції парламентарів різні, але моя однозначно “за”. Наразі в нас із Росією дуже непрості відносини. Візовий режим, по-перше, був би принаймні частковою відповіддю на агресію з російського боку, по-друге, деякою гарантією безпеки. Ми б мали можливість контролювати потік росіян, які до нас їдуть, вести чіткий облік, не пускати тих, кого ми вважаємо небезпечними для нашої країни. На мою думку, тверезо мислячі громадяни Російської Федерації, яких ми можемо назвати друзями, точно не образилися б на такий крок із нашого боку. Для них кордон завжди буде відкритим. А от прихильників “русского мира” візовий режим дозволить контролювати прискіпливіше.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4539 / 1.72MB / SQL:{query_count}