Кабінет Міністрів України у середу, 5 жовтня, схвалив проект антикорупційних змін до Податкового кодексу України на наступний рік, які напрацювала робоча група урядовців, нардепів, представників бізнесу, громадськості та експертів на чолі з Міністерством фінансів. Передбачено, що ставки ключових податків залишаться незмінними. Нововведення в податковому законодавстві направлені насамперед на мінімізацію корупційної складової оподаткування.
Нові податкові зміни передбачають полегшення ведення бізнесу, покращення інвестиційного клімату, ліквідацію перепон, які заважають нормальному розвитку підприємства, ефективну взаємодію платника та податкової, інформує Урядовий портал.
Підприємці зазначають, що ставки податків є помірними, діяльності насамперед перешкоджає процедура оподаткування. Саме тому в Україні заплановане спрощення адміністрування податків, що дозволить скоротити витрати коштів і часу, введення податкових канікул на п’ять років для новоствореного малого бізнесу, передачу баз даних від Державної фіскальної служби до Мінфіну. З цією метою уряд хоче зменшити маніпуляції ДФС і тиск на бізнес.
Міністр фінансів України Олександр Данилюк наголошує, що пакет антикорупційних податкових змін не просто вирішує неоднозначності податкового законодавства, а “фактично ліквідує інструменти для системної корупції та зловживань у податковій сфері”. Очільник Мінфіну назвав проект закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України” складовою комплексної реформи ДФС.
“Важливо створити систему, яка б давала можливість бізнесу легко розвиватися. Легкість ведення бізнесу – ключове завдання для уряду. Довіра бізнесу до влади вимірюється обсягом, кількістю добровільно сплачених податків. Тому ми зобов’язані зробити системи ведення бізнесу європейськими, сучасними й адекватними. Напрацьований Податковий кодекс є антикорупційним. Будуть ліквідовані податкові ями, тіньові схеми щодо виведення з обігу безготівкових коштів”, – заявив Володимир Гройсман 5 жовтня під час презентації оновленого Податкового кодексу.
З його слів, інвестиції “приходять” туди, де є єдині для всіх правила, прогнозована ситуація, а контакти з органами влади щодо дозвільних процедур, фіскальних питань та адміністрування податків відкриті, прозорі і зрозумілі для всіх учасників процесу. Глава уряду наголосив, що показник зростання ВВП країни можна збільшити вдвічі-втричі завдяки правильній організації системи управління, створенню сприятливого клімату для інвестицій в робочі місця та виробництво українського продукту, захисту українських торговельних інтересів у світі. Зміни до податкового законодавства мають стимулювати детінізацію економіки, адже, за мінімальними розрахунками, сьогодні в Україні “в тіні” знаходяться близько трильйона гривень. Уряд планує внести проект податкової реформи до ВРУ до 22 жовтня після обговорення на засіданні Національної ради реформ.
Довіра бізнесу до влади вимірюється обсягом, кількістю добровільно сплачених податків
Директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт податкової реформи Реанімаційного пакета реформ Ілля Несходовський у розмові з “Поштою” назвав зміни до податкового законодавства фундаментом для розвитку бізнесу в Україні.
У своїй колонці на Економічній правді він проаналізував основні кроки Податкового кодексу-2017, які спрямовані на суттєве зменшення корупційних можливостей Державної фіскальної служби і перетворення її на сервісну службу. Для реалізації цього завдання, зокрема, запланована ліквідація податкової міліції, адже останнім часом зафіксовано чимало скарг від підприємців щодо зловживань та невиконання цим каральним органом своєї безпосередньої функції – боротьби з податковими злочинами.
Вирішити цю проблему хочуть створенням фінансової поліції або Служби фінансових розслідувань із абсолютно новим функціоналом виявлення злочинів.
“Не збір доказів через тиск на підприємців і влаштування “масок-шоу”, а аналіз ризикованих операцій, які мають ознаки податкового шахрайства, збір доказів на основі інформації з комп’ютерних податкових баз. Основою повинна стати не каральна, а аналітична функція, щоб максимально зменшити негативний вплив на бізнес. До нової служби буде набрано новий склад працівників, кількість старих кадрів не буде перевищувати 30% або взагалі дорівнюватиме нулю”, – зазначає Ілля Несходовський.
Державну фіскальну службу позбавлять функції адміністрування податкових баз, але при цьому вони залишаться їх основними користувачами без прав зміни функціоналу та ручного втручання в алгоритми їх функціонування. Це дозволить ліквідувати конфлікт інтересів і зменшити ризик обмеження доступу та втрати інформації підприємців, вважає експерт.
Задля покращення адміністрування податків й унеможливлення несанкціонованого втручання в базу даних передбачено впровадження електронних сервісів. Приховування злочинів фіскальних органів підтверджує інцидент, коли два роки тому було втрачено 3 терабайти податкової інформації, при цьому результати розслідування цього питання не оприлюднили. Ілля Несходовський вважає, що зосередженість в одному органі функцій розробки програмних алгоритмів і функцій моніторингу та контролю – відвертий шлях до корупції та зловживань.
Лояльна податкова політика стимулює прихід в Україну інвесторів
На наступний рік уряд запланував максимальну комп’ютеризацію податкового адміністрування. Сьогодні підприємець не може бути впевнений, що вся податкова звітність своєчасно прийнята, податкова заборгованість повністю сплачена. Ілля Несходовський у розмові з “Поштою” зазначив, що запровадження електронного кабінету платника податків дозволить уникнути тиску на підприємців. Платник завжди буде знати, коли і яку звітність він мусить подати, чи своєчасно вона була прийнята, і коли необхідно сплатити податки.
Ще одним кроком на шляху подолання податкової корупції є створення єдиного реєстру на відшкодування податку на додану вартість, яке тривалий час була не лише способом витягування з державного бюджету мільярдів гривень, а й способом тиску на підприємців із метою вимагання хабарів за здійснення відшкодування. Торік запровадження системи електронного адміністрування ПДВ унеможливило пряму крадіжку державних грошей. Впровадження єдиного реєстру повинне було зробити цей процес прозорим, однак з голосу у Верховній Раді були внесені правки щодо створення двох реєстрів, що дало можливість здійснювати корупційне відшкодування.
Бізнес буде вільно дихати, якщо зменшити податкову корупцію. Іноземний інвестор хоче бачити прозорі, справедливі схеми оподаткування, відчувати себе захищеним
“Наявність двох реєстрів дозволяє одним платникам отримувати кошти вчасно, інші мусять чекати по кілька місяців. Як наслідок, усі хочуть потрапити в перший реєстр. Таким чином, два реєстри ділять платників на своїх і чужих. Загалом, процес відшкодування ПДВ пояснює, чому до нас не йдуть інвестори. Законопроект пропонує створити єдиний реєстр платників ПДВ і примусити Державну фіскальну службу публікувати всю інформацію про заявки на відшкодування з конкретними термінами їх погашення”, – зазначає Ілля Несходовський.
Пріоритет узагальнюючих консультацій переходить від ДФС до Міністерства фінансів. Тривалий час податкові консультації були для ДФС елементом корупційних можливостей, вважає експерт. Окремим підприємствам чиновники відомства через консультації надавали податкові пільги, трактували податкове законодавство таким чином, щоб зменшити платежі конкретного підприємства за хабар. Загальне консультування часто здійснювалося лише у фіскальному плані всупереч законодавству та економічному змісту господарських операцій. Можливо, це не та податкова реформа, якої чекав бізнес, проте без цих кроків заходи із зменшення ставок чи спрощення звітності будуть неефективними.
“Ми не зупиняємося на цьому пакеті податкових змін. Усі побачили, що ми справді дослухаємось до конструктивних пропозицій. Готові робити це надалі та продовжувати відкриту роботу над новими змінами. Зараз важливо прийняти цей антикорупційний законопроект”, – зазначив 5 жовтня під час презентації законопроекту “Про внесення змін до Податкового кодексу України” Олександр Данилюк.

МВФ про українські податки
Міжнародний валютний фонд вважає, що чинна система спрощеного оподаткування в Україні не відповідає вимогам, і наголошує на необхідності її подальшого реформування. Про це йдеться в матеріалах МВФ щодо другого перегляду програми EFF.
“Модель спрощеної системи для малих платників податків залишається неадекватною, оскільки вона все ще надає можливості для арбітражу між нею і загальною системою. Подальші реформи в цій сфері могли би принести додатковий дохід (близько 1% ВВП) за одночасного зменшення диспропорцій”, – зазначено в матеріалах.
МВФ зазначає: після податкової реформи в 2016 році загальний рівень оподаткування і податкових ставок в Україні перестав оцінюватися як високий за міжнародними стандартами, інформує Українська правда.
“Очікується, що загальний обсяг податкових надходжень цього року знизиться до 34% ВВП, у результаті чого буде відповідати середньому показнику в Центральній і Східній Європі”, – зазначено в документі. МВФ очікує збільшення частки непрямих податків у загальному обсязі податкових надходжень в Україні в 2016 році до рівня середнього показника країн Центральної та Східної Європи. Прогнозується, що податкове навантаження на робочу силу, яка раніше становила близько 43% загальних витрат на оплату праці, скоротиться майже на 9%.