А Україна погрожує відновити візовий режим
Аби отримати шенгенську візу, яка дозволяє в'їзд до Європи, тепер українцям доведеться робити відбитки пальців.
Європейський парламент підтримав запровадження біометричних віз.
Про це йдеться у доповіді Сари Людфорд (група ліберальних партій, Великобританія), схваленій на засіданні парламенту в Страсбурзі. Згідно з документом передбачається, що візи до країн Шенгенської зони повинні містити, крім відбитків пальців, ще й фотографію людини. При цьому візова інформаційна система повинна запрацювати в тестовому режимі щодо збирання біометричних даних вже в жовтні цього року, щоб стати повністю операційною з 2010-го.
Водночас у проекті рекомендацій ЄС зазначено, що дітям до 12 років не потрібно буде надавати відбитки пальців.
Крім того, документ передбачає створення країнами-членами ЄС спеціальних спільних центрів у третіх країнах зі збору запитів на отримання візи та біометричних даних для полегшення процесу реєстрації та зменшення видатків на утримання власних консульських установ. Водночас країни-члени матимуть можливість самостійно вирішувати, чи брати їм участь у створенні таких спільних центрів, чи самостійно забезпечувати власні консульські установи необхідним обладнанням.
Документ також передбачає можливість використання країнами-членами в третіх країнах послуг аутсорсингових компаній для збору біометричних даних. При цьому таким компаніям дозволено стягувати додаткові (понад вартості візи - "Пошта") збори з громадян лише в тому випадку, якщо громадяни третіх країн матимуть можливість вибору: отримувати візу через посередника чи в консульському відділі країни-члена ЄС.
Проект рекомендацій щодо внесення змін до Спільних консульських інструкцій був розроблений Єврокомісією ще наприкінці 2006 року і узгоджувався у Раді ЄС та Європарламенті. Для набуття чинності рекомендації повинні також бути схваленими Радою ЄС. Сканування відбитків пальців діє уже кілька років для всіх охочих відвідати США.
Тим часом глава президентського Секретаріату Віктор Балога заявив, що Україна може повернути для європейців візовий режим. Балога каже, що Європа так і не послабила візового режиму для України, що спонукає Київ до активних дій із захисту інтересів українських громадян.
"Українська сторона не раз звертала увагу європейських партнерів на свою стурбованість тим, що українці і далі наштовхуються на значні труднощі в одержанні віз до країн Європи. Однак якихось помітних зрушень не відбулося, що засвідчила і позиція Чехії", - додав він.
"Україні варто подумати над тим, який є коефіцієнт корисної дії спрощеного візового режиму для інтересів нашої держави, для інтересів українців, - заявив Балога. - Кілька десятків мільйонів гривень виручки від перебування в країні туристів із Європи не можуть бути бодай мінімальною компенсацією за величезні незручності, які відчувають українці при виїзді до європейських держав".
"Зараз на виконання президентського указу відповідні державні органи розробляють свої пропозиції. Одна з них - повернення до видачі віз громадянам країн ЄС, які діставатимуть їх в пунктах пропуску через державний кордон", - зазначив він.
"При цьому треба чітко розуміти: йдеться не про ревізію курсу України на інтеграцію в Європу, а про захист своїх інтересів. Такими діями Київ прагне спонукати уряди європейських держав до реальних, а не декларативних кроків нам назустріч", - додав Балога.
"Ледь не кожен українець, який у справах чи з туристичною метою хоче поїхати в Європу, може розказати історію своїх візових поневірянь. Таке ставлення принизливе і явно суперечить духові домовленостей, які були досягнуті між Києвом і Брюсселем", - заявив глава президентського Секретаріату.