Неділя 25 вересня стала чорним днем для українських поліцейських – від куль злочинця загинули патрульні Артем Кутушев та його напарниця Ольга Макаренко (жінка від отриманих поранень пізніше померла у лікарні). Троє дітей залишилося напівсиротами. У Ольги двоє дітей залишилися без мами, а донька Артема так і не дочекалася його з роботи на свій третій день народження…
25 вересня о 9.40 екіпаж патрульної поліції Дніпра отримав інформацію щодо порушень Правил дорожнього руху, а саме – проїзд на червоне світло автомобілем марки Citroen. “Патрульні одразу виїхали на виклик. Це було неподалік автовокзалу. Водій вимагав не перевіряти його документи і просив патрульних, щоб вони його відпустили. Однак патрульні відмовилися і почали перевіряти документи”, – зазначила керівник Національної поліції Хатія Деканоідзе. У цей час, з її слів, чоловік вийшов із машини і вистрілив у патрульного, після цього повторив постріл у напарницю. Водій мікроавтобуса, який знаходився неподалік місця трагедії, спробував блокувати машину злочинця, однак той погрожував йому зброєю і після цього втік.
“Оля та Артем – перша велика втрата патрульної поліції. Це наш спільний біль. Ці кулі потрапили в кожного з нас, але наша сила в єдності. Коли патрульні застосовують зброю, затримують п’яних, ловлять бандитів, таких як Пугачов, всі повинні розуміти, що вони виконують свої посадові обов’язки, а не відкривати проти них кримінальні провадження. Патрульна поліція України, пишаємося вами!” – написала у неділю на своїй сторінці у Фейсбук Хатія Деканоідзе.
Лейтенант поліції Артем Кутушев народився у Дніпропетровську у 1989 році. З 20.11.2007 по 09.10.2008 проходив службу в Збройних сил України
Вищу освіту отримав у 2015 році – закінчив Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. З 16.01.2016 року призначений на посаду інспектора роти № 8 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у місті Дніпропетровську.
Ольга Макаренко народилась у 1980 році у м. Дніпропетровськ. У 2004 року закінчила Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого. З листопада 2002 року по червень 2010 року працювала у відділі освіти Індустріальної районної ради м. Дніпропетровська. З 16.01.2016 року була призначена на посаду інспектора роти № 5 батальйону № 4 Управління патрульної поліції у місті Дніпропетровську.

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко у неділю повідомив, що підозрюваний у вбивстві – екс-боєць роти спецпризначення МВС “Торнадо” Олександр Пугачов, який перебуває в розшуку з 2015 року за кількома статтями: ч. 3 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 2 ст. 153 (насильницьке задоволення статевої пристрасті у неприродній спосіб). Згодом його слова підтвердила і Хатія Деканоідзе. З її слів, він дійсно є колишнім бійцем батальйону “Торнадо”. Підозрюваний у вбивстві двох патрульних у Дніпрі був затриманий в лікарні, куди звернувся з пораненням, пред’явивши підроблений паспорт.
“У нас настав переломний момент у країні. Поліцейський – це людина, яка представляє державу, поліцейський – це людина, яка захищає державу і захищає вас, мої дорогі українці. Поліцейський – це людина, яка діє в рамках закону. Кожна людина повинна зрозуміти, наскільки професія поліцейського важлива, наскільки ці хлопці та дівчата кожен день ризикують своїм життям. Тому ми повинні в них повірити і повірити так, щоб вони зрозуміли, що за ними стоїть велика сила – суспільство і держава”, – наголосила глава Національної поліції. З її слів, поліцейські втратили майже членів родини. “Управління патрульної поліції – це ніби велика родина, тут всі товаришують, і для нас це дуже велика втрата. Вічна пам’ять загиблим героям, які не злякалися і виконали свій службовий обов’язок”, – сказала Хатія Деканоідзе.
У понеділок патрульні Львова вшанували загиблих колег хвилиною мовчання, запалили свічки пам‘яті. “Загиблі були дисциплінованими та професійними патрульними. Кожен українець повинен зрозуміти, наскільки складною є робота патрульного поліцейського, усвідомити, що вони щодня ризикують своїми життями, – зазначено на Фейсбук-сторінці Патрульної поліції Львова. – Ми маємо в них повірити, щоб вони відчули, що за ними стоїть велика сила держави і суспільства! Вічна пам’ять загиблим героям!”.
Зі слів Хатії Деканоїдзе, відомство зробить усе, аби діти загиблих поліцейських були забезпечені усім необхідним. У свою чергу, речниця патрульної поліції Львова Катерина Рибій на своїй Фейсбук-сторінці написала: “Давайте допоможемо! Якщо Ви хочете і можете підтримати рідних загиблих поліцейських Дніпра – Артема Кутушева та Ольги Макаренко: Карта у ПАТ КБ “ПриватБанк”: 5168742336088244
Макаренко Андрей Юрьевич ПБ. Карта у ПАТ КБ “ПриватБанк”: 5168757314181431 Кутушева Ганна Володимирівна”.
МВС внесе до парламенту пакет законів про презумпцію правоти поліцейського
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков певен: визнання презумпції правоти поліцейських повинно стати соціальною нормою. “Спочатку підкоряйся поліцейському – потім оскаржуй! І річ тут не в необхідних до прийняття законодавчих поправках, відповідному досвіді розвинених світових демократій. Річ у тім, щоб суспільство прийняло це правило як необхідне правило для власної безпеки, як своє!” – написав міністр на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.
І повідомив, що не вважає такий крок обмеженням громадянських свобод. “Це правило безпеки через процедуру порядку лише на дуже короткий час відтерміновує права громадянина на апеляцію дій поліцейського. Це висока відповідальність і високі права для поліції? Так! Але іншого шляху немає. Поліція, яка змінюється та реформується, повинна і буде отримувати більше прав і більше довіри суспільства. Іншого шляху побудови ефективної правоохоронної системи немає”, – вважає Аваков.
Урядовець певен, що в Україні потрібно вдосконалювати і поліцейські сили, розширюючи їх рівень як компетентності, так і відповідальності за забезпечення свобод кожного.
“Повага до правил, законності та процедур лише розширює громадянські свободи. Презумпція правоти поліцейського повинна працювати так, як це відбувається в Німеччині, США, Великобританії, Франції, Італії, Канаді та багатьох інших країнах. Презумпція правоти поліцейського (спочатку підкоряйся – потім оскаржуй) – один із інструментів побудови системи колективної внутрішньої безпеки! В пакеті законодавчих ініціатив щодо забезпечення безпеки, який готується до внесення в парламент, МВС пропонуватиме парламентаріям імплементувати цю норму в законодавче поле!” – наголосив міністр.