На розведення сил і засобів у Станиці Луганській, Золотому й Петровському на Донбасі сторони виділили 13 днів, в тому числі обов’язкові сім днів тиші без жодних обстрілів, про що повідомив представник України з питань безпеки на переговорах у Мінську Євген Марчук, інформує “Українська правда”. З його слів, відлік почався 22 вересня. В перший день розведення мало відбутися оголошення готовності та передача ОБСЄ документів.
У попередньому номері “Пошта” писала про підписання в Мінську тристоронньою контактною групою рамкового рішення про розведення по обидва боки від межі зіткнення військових підрозділів із бронетехнікою й стрілецьким озброєнням на трьох ділянках Донеччини – по 4 квадратні кілометри. Кожна зі сторін повинна відвести свої підрозділи на кілометр від лінії фронту. Загалом учасники переговорів у Мінську планують домовитися про майже півсотню таких пунктів уздовж лінії розмежування, інформує “5 канал”.
Євген Марчук наголосив, що ці три ділянки – початок розведення сил. Вони важливі не лише з військової, а й з гуманітарної точки зору. Наприклад, у Станиці Луганській і Золотому розташовані контрольні пункти в’їзду-виїзду. З його слів, визначено ще чотири ділянки для розведення, які планують узгодити 5 жовтня, під час наступного раунду переговорів. “Якщо перший досвід виявиться вдалим, будуть ще півтора-два десятки днів для того, щоб поступово завершити процес відведення підрозділів на всій лінії фронту, довжина якої становить 426 кілометрів. Поки що рано говорити про наступні ділянки. Можна лише сказати, що вони розміщені південніше по карті. Там дуже складні місця для процесу відведення військ”, – зазначив Євген Марчук.
На виконання рамкового рішення обидві сторони зобов’язані показати представникам місії ОБСЄ для верифікації, де перебувають їхні підрозділи й куди вони будуть згодом відведені на однакову відстань під обов’язковим контролем ОБСЄ. Крім цього, передбачені механізми швидкої нейтралізації порушень, аж до скликання термінової відеоконференція за участі представників Мінської тристоронньої контактної групи.
“У результаті тримісячної роботи й численних узгоджень ми виписали абсолютно всі види порушень, у тому числі й невоєнного характеру. Скажімо, про перебування в зоні відведення сторонніх осіб і перешкоджання роботі представників ОБСЄ, якщо їм не дають пройти на об’єкт. Чітко визначена відповідальність сторін. Уперше – це важливо – місія ОБСЄ зобов’язалася цілодобово проводити моніторинг ситуації. Тому ми абсолютно точно знатимемо, хто саме й коли порушив угоду”, – зазначив Євген Марчук, додавши, що моніторинг порушень, окрім ОБСЄ, здійснюватимуть і реагуватимуть на порушення українські та російські військові, які тримають зв’язок зі своїми штабами.
Чи дотримаються бойовики зобов’язань рамкового рішення про розведення сил на Донбасі, невідомо. Вони вже неодноразово ігнорували попередні домовленості про припинення вогню, порушуючи режим тиші. На думку міністра закордонних справ Німеччини Вальтера-Франка Штайнмайєра, лише стійке перемир’я не гарантує виконання нових кроків деескалації конфлікту, проте без нього не буде політичних зрушень. “Гарантій примирення немає. Без волі сторін конфлікту дотримуватися укладених раніше домовленостей прогресу не буде і зараз”, – наголосив глава МЗС Німеччини.
22 вересня в ефірі “5 каналу” міністр із питань окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш висловив упевненість, що відведення українських військ від лінії розмежування не призведе до розширення “сірої зони” (непідконтрольних Збройним силам України територій — “Пошта”). “На мою думку, зона безпеки, яка фактично буде створена, зменшить загрозу для цивільного населення. Якщо відбудеться відведення озброєнь з обох боків, на цих трьох ділянках не буде ризику початку бойових дій або обстрілу”, – запевнив міністр.