Прес-секретар представника України у мінській тристоронній групі екс-президента Леоніда Кучми Дарка Оліфер учора, 21 вересня, повідомила про підписання перемовниками в білоруській столиці рамкового рішення про розведення на Донбасі сил і засобів від лінії зіткнення. Від України свій підпис поставив Леонід Кучма, від Росії – Борис Гризлов, від ОБСЄ – Мартін Сайдiк. Також підписати документ мали ще представники так званих ДНР/ЛНР.
Але розведення сил відповідно до цього рамкового рішення має відбутись тільки на трьох ділянках. Йдеться про населені пункти Золоте, Петрівське та Станиця Луганська. Зрештою, у ЗМІ ці пункти для випробування так званих зон безпеки називали ще раніше. А напередодні підписання новий документ було парафовано на засіданні мінської підгрупи з питань безпеки. Поблизу трьох згаданих населених пунктів українські військові та російсько-терористичні сили повинні відійти від лінії розмежування на 2 км кожна зi сторін. Контролювати дотримання домовленості будуть міжнародні спостерігачі від ОБСЄ.
Поблизу Золотого, Петрівського та Станиці Луганської кожна із сторін повинна відійти на 2 км від лінії розмежування
Водночас, за словами Оліфер, Україна сподівається, що надалі всю лінію розмежування вдасться зробити безпечною.
“Українська сторона підписала це рамкове рішення, щоб забезпечити виконання мінських угод з боку ОРДЛО… Документ передбачає деескалацію в районі лінії зіткнення і фактично створює умови, в яких стрілецька зброя не може використовуватися для обстрілів. У той же час, рамкове рішення передбачає повне виконання попередніх домовленостей Тристоронньої контактної групи щодо відведення з лінії зіткнення гармат калібром менше 100 мм… При підготовці документа українська сторона повністю виключила спроби вільного тлумачення параметрів і статусу лінії розмежування, оскільки в тексті рамкового рішення зафіксовано, що даний документ ухвалюється як продовження протоколу від 5 вересня 2014 року, меморандуму від 19 вересня 2014 року, комплексу заходів щодо виконання мінських угод від 12 лютого 2015 року”, – написала Оліфер на своїй сторінці у Facebook.
Українська сторона підписала це рамкове рішення, щоб забезпечити виконання мінських угод з боку бойовиків
“Зони безпеки” – це добре, але чи така угода буде діяти, адже жодні із домовленостей про припинення вогню повністю не діяли і поки ще не діють. До того ж, нині йдеться насамперед про “зони безпеки” на Луганщині, де “режим тиші” і так краще зберігається, аніж у Донецькій області. Найгарячішими точками впродовж вже довгого часу залишались Авдіївська промзона, Світлодарська дуга. Насамперед саме там потрібні “зони безпеки”.
Тож дуже б не хотілось, щоб зараз Кремль і наші західні партнери одразу почали використовувати нові домовленості про розведення сторін як доказ якогось значного просування у виконанні мінських угод, а звідси і для тиску на нашу державу для ухвалення політичних рішень щодо виборів на окупованих територіях, амністії для бойовиків, статусу Донбасу.