Та поки що вагомих результатів немає. Якщо брати до уваги одну з найбільших наших проблем — корупцію, українці з року в рік констатують, що нічого не змінюється. Це підтверджують у кожному наступному соціологічному дослідженні. Саме корупція на всіх рівнях і внутрішньополітичні суперечки можна назвати причиною тотальної недовіри громадян до державних інституцій.
«Були сплески довіри до нових лідерів, проте рік-два — і все це зникає. До персоналій хоч якась довіра, а до інститутів її немає взагалі — я маю на увазі Верховну Раду, правоохоронну систему, суддів і прокурорів. Це найбільш стримуючий фактор нашого розвитку, хоча треба визнати, що підстави для такої недовіри до держави і її ключових інститутів існують, адже вони так і не забезпечили ні добробут населення, ні охорону його прав. Так ми і живемо циклами — невеликі сплески довіри, а потім її катастрофічне падіння. Українець переважно живе без інституціональної довіри, довіряючи лише найближчим людям: сім’ї, родичам, сусідам», — зазначає експерт у своєму блозі на веб-ресурсі Новое время.
Цьогоріч у травні, коли минуло два роки президентства Петра Порошенка, Український Інститут Майбутнього провів низку соціальних опитувань щодо змін, які відбулися в їхньому житті за цей час. Результати виявилися невтішними. 72% респондентів незадоволені правлінням нинішнього глави держави. Саме така кількість людей поскаржилася на зниження рівня добробуту серед простих громадян. Похвалитися змінами на краще змогли лише 6,8% опитаних, решта вважає, що взагалі нічого не змінилося. Щодо економіки, 80% упевнені, що Україна йде «на дно». Причиною цього є те, що здебільшого влада імітує свою діяльність. Результати від цього або примарні, або ж їх узагалі немає.
Соціологи з’ясували, що саме не влаштовує українців. 41,8% опитаних назвали головною невдачею нової влади різке падіння рівня життя населення, 16,8% — невиконання обіцянок, 9,5% не бачать чіткого плану розвитку України, 9,2% вважають, що корупція набула нового розквіту, 8,9% переймаються військовими поразками, 3,2% відчули тотальне погіршення криміногенної ситуації в країні.
Незадоволення громадян ситуацією в Україні впливає не лише на рівень довіри до влади, а й на рівень протестних настроїв у суспільстві. А нам сьогодні важливо думати не про нові революції, а зосередитися на розбудові власної держави. «Пошта» з’ясувала в експертів, як подолати негативну тенденцію збільшення недовіри до влади.
“Найбільше нині довіряють волонтерам, армії, церкві та медіа”
Оксана Дащаківська, політолог, керівник Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду “Відродження”, – про те, чому українці не довіряють владі
– На Вашу думку, чи довіряють сьогодні громадяни українській владі? Якщо ні, то чому? Наскільки важливою є довіра владі в житті суспільства?
– Рівень довіри до влади не є високим, українці вже протягом тривалого часу, напевно від 2002-го, демонструють радше недовіру – більше людей не довіряють владі. Однак, одразу зауважу, що у суспільстві були періоди зростання довіри і з позитивною динамікою. Так, Президенту довіряли, зростав рівень довіри до парламенту – це пов’язано з очікуваннями громадян до влади – одразу після виборів вони високі і зростає довіра. Та після виборів – настає розчарування і довіра починає падати.
Прикро, що менше довіряють місцевій владі, разом із тим в країні відбувається децентралізація, дистанція між владою та людиною скорочується, тому хочеться сподіватися, що довіра буде зростати.
Довіра дуже важлива, адже вона є цементом – клеєм суспільства, дає можливості зменшувати ресурси, які нам потрібні для співжиття. Однак, давно відомий принцип – розділяй і володарюй: посій ворожнечу, недовіру – і управляй людьми. Такий метод роками використовували в Україні, політики управляють недовірою, тому у людей почуття, що довіра робить їх слабшими. Хоча в нормальних умовах – якраз навпаки.
– Чому з кожним роком падає рівень довіри? Про що це свідчить?
– Довіра коливається, подекуди росте – так виросла до Збройних Сил України, СБУ. Однак, до Президента, парламенту, органів місцевої влади – традиційно низька (хоча бувають періоди незначного росту). Низька довіра до політичних партій.
Низький рівень довіри зумовлений багатьма факторами – соціально-економічним становищем, значною нерівністю в суспільстві, війною, політичною культурою – все це поки не сприяє довірі. Людей ображає, коли хтось у час війни не може заплатити за послуги, а хтось купує нову машину… На ґрунті недовіри росте популізм, а це в свою чергу сприяє посиленню недовіри – люди вимагають швидких рішень, а більшість проблем – не можна вирішити швидко.
– Відкритість, прозорість рішень: чи це притаманно владі?
– Мушу сказати , що у відкритості влади ми суттєво просунулися останнім часом. Однак, дуже багато роботи, особливо у містах і сільських громадах. Як показує досвід – влада відкривається там, де є кому користуватися її відкритістю, тобто там де громадянам вона є корисна. І так, це сприяє довірі. Відкритість, прозорість рішень напряму пов’язані з відповідальністю. Однак, відповідальними мають бути і громади, і громадяни, і влада: якщо ми вже когось привели до влади, будьмо відповідальні – вимагаймо реалізації обіцянок. На Львівщині особлива ситуація – тут зазвичай всі свої, не має відвертих протистоянь у владі, і важко знайти крайнього. Однак, тут дуже легко у середовищі влади формується щось на зразок кругової поруки, в яку включені і громадяни. Досягати прозорості дуже складно. Тому у Львівській області немає ради, яка системно публікує проекти рішень, майже не використовуються інструменти місцевої демократії.
– Завдяки чому можна підвищити рівень цієї довіри?
– Завдяки участі і діям. То дуже складно, але важливо робити перший крок, виходити з ситуації, поваги до своїх партнерів. Так, громадяни повинні вірити, що влада прагне змін, однак при цьому вимагати чітких звітів за діяльність влади, раціональних аргументів – чому так. З іншого боку, політики теж повинні не вважати виборця лохом, який ведеться на гречку. І не боятися ставити один одному питання. Прості, банальні питання і отримувати щирі відповіді. Після цього будуть дії. У нас є потенціал довіри – ставлення до церкви, медіа, волонтерів – його треба поширювати та нарощувати щодо інших інститутів.
– Чи Ви особисто довіряєте владі – міській, обласній, центральній?
– У мене є позитивний досвід співпраці з владою, багато ініціатив, які принесли громадянські активісти і вони стали успішними – влада допомагає реалізовувати. Тому, я довіряю владі. Звісно, я не довіряю деяким політикам, чиновникам, але знаю – де є раціональні аргументи, добра ідея – можна робити зміни.
– Кому нині українці довіряють найбільше?
– За останніми дослідженнями найбільше довіряють волонтерам, ЗСУ, церкві та медіа. Це ті інститути, до яких люди відчувають причетність та співучасть.