Харківському тандему нині тамтешнього міського голови Геннадія Кернеса та нардепа від “Опозиційного блоку” Михайла Добкіна (раніше, мера Харкова і голови Харківської ОДА), котрі й після Революції Гідності більш-менш пристосувались до нової влади, спокій зараз може тільки снитись. Вони знову стали фігурантами кримінального розслідування. За інформацією від ГПУ, йдеться про справу щодо розкрадання 654 га харківської землі на суму 4 млрд гривень впродовж 2008-2010 років. Тоді мером був саме Добкін, а Кернес – секретарем міськради.
“Схема проста: керівництво міста оформляло житлові кооперативи і переуступало їм міську землю. “Щасливими” власниками землі ставали наближені до керівництва міста люди, члени їхніх сімей, бізнес-партнери, політичні діячі та судді і працівники правоохоронних органів Харкова”, – розповів 15 вересня на брифінгу генпрокурор Юрій Луценко.
Обшуки по всьому Харкову
Упродовж усього четверга, 15 вересня, 150 співробітників прокуратури та СБУ проводили 120 санкціонованих судом обшуків у Харкові. Зокрема, за місцем проживання Кернеса (він живе у готелі “Національ”), у Харківській міськраді, а також за місцем знаходження юридичних осіб, де зареєстровані житлово-будівельні кооперативи, що на переконання правоохоронців, використовувались у незаконних схемах. Прийшли і до житла, де зареєстрований Добкін, але так просто обшукати помешкання нардепа не можна. Хоча, за словами генпрокурора, Добкін начебто сам передав правоохоронцям якісь документи.
Загалом же, за словами Юрія Луценка, у цій земельній справі фігурує понад сотня чиновників міськради, а також низка нардепів. Щодо харківських чиновників, то Українська правда із посиланням на джерела в ГПУ повідомила, що одними із головних фігурантів є директор юридичного департаменту Харківської міськради Володимир Коваленко, головний архітектор міста Сергій Чечельницький та колишній керівник управління Держкомзему Юрій Санін.
Але поки усі фігуранти справи проходять як свідки, хоч генпрокурор уже назвав Кернеса і Добкіна підозрюваними у створенні злочинної організації та зловживанні службовим становищем. “Якщо ми говоримо про народних депутатів, які фігурують у цій справі, а там він є не один, то ми будемо працювати, і в момент, коли отримаємо факти, ми вийдемо на подання до Верховної Ради про скасування недоторканності”, – також зазначив Юрій Луценко.
Обшуки у Харкові мали тривати кілька днів. І ще кілька тижнів, за словами генпрокурора, потрібно для опрацювання знайдених документів. Юрій Луценко також, розповів, що під час обшуків вилучаються не всі документи, а тільки ті, що будуть необхідні для майбутнього судового процесу. Також правоохоронці не забирають особисті речі фігурантів розслідування, якщо це не великі суми грошей чи коштовностей. Щоправда, в одного із харківських міських депутатів уже вилучили 300 тисяч доларів. Загалом Луценко пообіцяв, що за будь-якого результату майбутнього суду, поверне громаді 650 га землі.
Фігуранти бідкаються на політичний тиск
Тим часом, самі головні фігуранти розслідування Кернес і Добкін в один голос відкидають усі закиди у свій бік. 15 вересня вони у ЗМІ заявляли, що їх ще ніхто ні в чому не звинувачує, а загалом справа є тільки політичним тиском на них, як на опозиціонерів. Вони разом розповідали, що нічого раніше не чули про цю справу, а зараз дізнались, що вона була порушена ще у 2014-ому.
“Чому саме зараз з’явилася судова санкція, я думаю, що напевно, чогось вичікували, бо, як я розумію, можна було у будь-який час після Революції висунути мені будь-які обвинувачення в злочині проти народу. Ця справа політична. Якщо ми пройдемося по правовому полю, то землю виділяє виключно міська рада, не міський голова, не секретар міської ради, не директор юридичного департаменту, а землю виділяє виключно міська рада колегіально”, – заявив Геннадій Кернес, повідомляє
Радіо Свобода.
Також він заявив, що за обшуками стоїть міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, з яким у нього дуже давні непрості стосунки. Сам Аваков назвав слова Кернеса “божевіллям” і нагадав, що обшуки проводили не МВС, а Генпрокуратура разом із СБУ.
“Жодних політичних мотивів я в цьому не вбачаю, бо обшуки йдуть у людей, які в різні періоди були в різних партіях, різного спрямування або були формально безпартійними. Тому будь-які закиди у політизації процесу відкидаються хоча б тому, що це перша наша справа, яка потім буде дублюватися і в інших містах”, – наголошував Юрій Луценко на брифінгу15 вересня. Наступного дня на його сторінці у Facebook з’явилось повідомлення про те, що харківська операція готувалась два місяці, і що “стара шарманка про політичні переслідування не допоможе”.
Геннадій Адольфович у ролі “алмаза”
Тож тепер треба слідкувати за тим як швидко розвиватиметься ця справа, мінятимуться статуси фігурантів, і коли та щодо кого будуть внесені подання на зняття депутатської недоторканності. А також чи не отримає Україна нових політиків-утікачів…
“Геннадій Кернес і Михайло Добкін поплатилися через жадібність і віру у власну винятковість. У мене ще раніше була інформація про подробиці справи, але ділитися ними я не міг. Епізоди, за якими проходить Геннадій Адольфович, численні, і стосуються не тільки тих злочинів, які йому інкриміновано. Жадібний чоловік рано чи пізно починає робити помилки. Якщо ти копіюєш стиль життя Аль Капоне, який теж мешкав у своєму власному п’ятизірковому чиказькому готелі, треба готуватися, що посадити тебе можуть не за рекет і викрадення, а наприклад, за несплату податків або земельні махінації. Генеральна прокуратура впродовж останніх місяців порушила близько 170 резонансних кримінальних справ, але Геннадій Адольфович і Михайло Маркович, без сумніву, – алмази для слідства. А таким алмазам місце за сімома замками”, – написав на своїй сторінці у Facebook політтехнолог, співзасновник Українського інституту майбутнього Тарас Березовець.
Насамкінець нагадаємо, що ще із весни 2015-го суд у Полтаві розглядає справу за звинуваченнями Кернеса і двох його охоронців у викраденні, катуванні та погрозі вбивством учасників Євромайдану, взимку 2014-го. Але цей судовий процес йде дуже повільно. Із самого початку харківський мер і цю справу називав сфабрикованою…