Уже минуло чотири місяці від часу призначення Юрія Луценка Генпрокурором, хоч він і не мав юридичної освіти. За цей період Луценко всіляко намагається показати, що працює краще, аніж його попередники. Зокрема, особисто вручав підозри суддям, пообіцяв зрушити з місця справи Євромайдану, хоч і заочно, але таки засудити екс-диктатора Віктора Януковича, порушував нові резонансні справи, узявся за нардепа від “Волі народу” Олександра Онищенка, звинуваченого в організації газових корупційних схем, відбувся й арешт екс-голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова за підозрою у сепаратизмі та посяганні на територіальну цілісність України. Крім того, в ГПУ обіцяли низку нових подань на зняття недоторканності з чинних нардепів, але не уточнили, яких саме (відомо тільки те, що першим з них може стати представник “Опозиційного блоку” Вадим Новинський).
“Я не рахую дні, я рахую справи. За цей час ми зрушили 160 головних справ”, – заявив про свою роботу Юрій Луценко 13 вересня в програмі “Лівий берег із Сонею Кошкіною” в ефірі “24 каналу”.
Справи – це добре, тільки потрібні конкретні результати, потрібні судові вироки в резонансних справах. От буде вирок у справах вже згаданого Єфремова, тоді й можна буде говорити, що ГПУ попрацювала. А поки що один із лідерів Партії регіонів під арештом і чекає суду.
Якщо ми вже згадали про нинішніх нардепів, то Онищенко встиг утекти, і Луценко покладає відповідальність за майбутнє цієї справи на нові антикорупційні органи.
Загалом упродовж останніх місяців точилася велика боротьба за повноваження між ГПУ та НАБУ і САП, доходило навіть до публічних сутичок із застосуванням сили. Конфлікт начебто й “заговорили”, але всі ці інциденти треба заносити у пасив Луценка. Нинішній Генпрокурор обіцяв насамперед реформувати своє відомство, але справжніх змін не видно.
Обіцянки, обіцянки…
Чого нині багато, то це яскравих заяв від Генпрокурора. Зокрема, він уже повідомив, що ГПУ працює над оголошенням підозр у скоєнні злочинів проти України російським президенту Путіну та прем’єру Медведєву. І це як додаток до вже оголошених підозр 18 російським чиновникам та армійським генералам. “Спочатку ми повинні пройти національну юрисдикцію, коли наші можливості залучити їх до відповідальності будуть вичерпані, ми, безумовно, звернемося до Міжнародного кримінального суду”, – пояснив Луценко.
Нагадаємо, що ще раніше він обіцяв особисто представляти обвинувачення в суді проти екс-диктатора Януковича. “Справа Януковича складається з наступних моментів: Янукович узурпував владу за допомогою тиску на Конституційний Суд, використовував владу для контролю економіки країни та розкрадання коштів, після цього він через своїх людей, найчастіше через громадян Росії, довів до небоєздатності Збройні сили України, після цього підписав “харківські угоди”, результатом яких було введення додаткового військового контингенту РФ у Севастополі, опісля він узяв невигідний кредит і відмовився від європейської інтеграції, що вивело людей на вулиці. Це велика справа, яка кваліфікується як державна зрада, за якою повинен відповідати саме Янукович і соратники у формі очного або заочного засудження”, – казав Луценко вже 13 вересня.
Луценко вже заявив, що у справі про незаконне позбавлення волі митрополита Олександра статус нардепа Новинського може бути змінений зі свідка на підозрюваного
Варто зауважити, що, з його слів, ГПУ готова піти на угоди з деякими представниками колишнього режиму в обмін на їхні свідчення. Зокрема, йдеться про екс-голову Держінвестпроекту Владислава Каськіва, якого звинувачують у розкраданні державних коштів і якого нещодавно затримали в Панамі. Сам Каськів уже попросив там політичного притулку, але в ГПУ намагатимуться добитись екстрадиції колишнього чиновника. Щоправда, ця процедура може затягнутися на багато місяців… Також Луценко заявив, що угода з українським слідством може бути запропонована й екс-міністру фінансів Юрію Колобову, якого також підозрюють у розкраданні державних коштів.
“Пан Колобов домігся через суд зняття себе із розшуку. Зараз відбуваються контакти між його адвокатом та Генпрокуратурою, а також Мінфіном, який зацікавлений у його показаннях в інших справах, пов’язаних з українсько-російськими відносинами”, – розповів Луценко того ж 13 вересня.
Нагадаємо, що Колобова ще на початку весни 2015-го затримали у Іспанії, але тамтешній суд одного разу вже відмовив Україні у його екстрадиції. Однак в ГПУ начебто планують здійснити ще одну спробу повернути Колобова в Україну.
Щодо справ Євромайдану, то в ГПУ як свідків запрошували на розмову відомих нинішніх українських політиків, навіть Президента Петра Порошенка. Але він на перше запрошення не прийшов… Зі слів Луценка, нинішній гарант точно прийде розповісти все, що знає про злочини попередньої влади проти активістів, скоєні взимку 2014 року. Однак виклики нинішніх очільників держави до ГПУ експерти назвали простим піаром.
Справа проти Авакова
Також піаром виглядає заява Луценка цього тижня про те, що порушена якась справа проти чинного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
“Я в день отримую листи від декількох десятків людей, зокрема й від Шабуніна, за листом якого точно так само порушив кримінальну справу, ви не повірите на кого – на міністра внутрішніх справ Авакова, тому що всі однакові. Всі звернення до ГПУ мають однаковий процесуальний статус”, – заявив Луценко в ефірі “24 каналу”.
Щоправда, сам голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін уже сказав, що не знає, про що говорив Луценко, бо всі звернення щодо Авакова вони надсилали до НАБУ, а не до Генпрокуратури. Тож узагалі не було відомо, про яку справу йдеться. Ніхто нічого не уточняв.
Тут зазначимо, що ще в середині літа Шабунін розповідав у ЗМІ про те, що Аваков не повідомив про конфлікт інтересів, який виник у ході розслідування щодо нардепа від “Народного фронту” Ігоря Котвіцького. Мовилося про те, що в ЗМІ Котвіцького називають бізнес-партнером Авакова і підозрюють у виведенні в офшор 40 мільйонів доларів. Справу вело МВС, тому в Центрі протидії корупції вимагали службового розслідування щодо Авакова.
Нині міністр внутрішніх справ Аваков не є обвинуваченим чи підозрюваним ні за одним з кримінальних проваджень, які розслідує Генеральна прокуратура
Зрештою, про яку справу проти Авакова цього тижня не говорив би Луценко, її вже немає. “Факти, які були в заяві, не знайшли свого підтвердження… на сьогоднішній день міністр внутрішніх справ не є обвинуваченим чи підозрюваним ні за одним з кримінальних проваджень, які розслідує Генеральна прокуратура”, – повідомила 14 вересня у ефірі “112 каналу” прес-секретар Луценка Лариса Сарган.
Та й узагалі сумнівним було те, що прокуратура справді візьметься за Авакова. Як би там не було, після відставки Яценюка з посади прем’єра саме збереження Авакова в уряді є однією з найважливіших гарантій подальшого існування коаліції “на двох” у складі БПП і “Народного фронту”.
А що з Новинським?
“Великою рибою” для Луценка найближчим часом може стати представник фракції “Опозиційний блок” Вадим Новинський. Зараз цей нардеп як свідок проходить у двох справах щодо втручання у церковні справи, які розслідує ГПУ. Як повідомляє “Українська правда”, перша стосується спроб колишньої влади на чолі з Януковичем у 2013-ому змусити нині вже покійного предстоятеля УПЦ МП Митрополита Володимира Сабодана зректися престолу. Друга – примусової ізоляції на той час правої руки Митрополита Володимира митрополита Олександра Драбинка.
Бізнесмен Новинський отримав громадянство України в 2012-ому і вже двічі обирався до Верховної Ради. В ЗМІ його часто називають “православний олігарх” через спонсорство Православної церкви Московського Патріархату, а також втручання у церковні справи.
Луценко вже заявив, що у справі про незаконне позбавлення волі митрополита Олександра статус Новинського (з ними уже була проведена очна ставка) може бути змінений зі свідка на підозрюваного. Сам нардеп ще в перші дні вересня повідомляв, що йому відомо те, що ГПУ готує подання на зняття з нього недоторканності. І одразу почав заявляти, що будь-які справи проти нього будуть сфабриковані. Сильніший акцент робив на те, що в нього спробують відібрати бізнес. А ось тепер спливли на поверхню церковні справи… І тут Новинський також відкидає всі звинувачення.
“Просто проти Новинського є достатні докази. А скажімо, на Бойка немає. Щоб посадити Бойка, треба експертизу вишок провести, а вони недоступні. А на Новинського є все, що треба”, – так “Українська правда” передає слова неназваного високопоставленого джерела в ГПУ. Начебто таким чином президентська команда дає “посил” імовірному, непублічному, але об’єднанню зусиль між “Опоблоком” та “Батьківщиною”, які й далі боротимуться за дострокові парламентські вибори. Також повідомляється, що може форсуватися й справа щодо законності надання Януковичем громадянства Новинському в 2012-ому. Тож тепер треба уважно стежити за тим, як розгортатимуться події.
Як уже зазначалося, можна очікувати й подання на зняття недоторканності не тільки з одного нардепа. Зрозуміло, що будь-які опозиціонери в такому випадку одразу кричатимуть про політичний тиск з боку влади…