Український уряд всерйоз узявся за реформування митної системи. Чимало ініціатив уже реалізовані. В липні цього року Державна фіскальна служба України ввела автоматичний розподіл митних декларацій, а також використання на митних постах портативних відеокамер для проведення фото- та відеофіксації під час митного огляду.
В перший день серпня на митницях запрацювало “єдине вікно”, що суттєво пришвидшило проходження контролю. Крім цього, для боротьби з корупцією в нашій державі створена Міжрегіональна митниця. А вже цього тижня розпочали роботу Міжвідомчий цільовий центр із запобігання та виявлення порушень законодавства з питань державної митної справи та міжвідомчі мобільні групи, анонсуючи створення яких глава українського уряду Володимир Гройсман назвав “чорною сотнею”. Таким чином митна структура України повинна перетворитися на сервісну службу, а не на силову структуру.
Виявити корупційні схеми на митниці
“Створення Міжвідомчого цільового центру і мобільних груп є черговим кроком у реформуванні української митної системи. На Міжвідомчий центр та мобільні групи покладені такі завдання, як запобігання та виявлення фактів порушення митного законодавства як митними органами, так і представниками бізнесу, узагальнення, обробка й аналіз оперативної та аналітичної інформації щодо можливих правопорушень на митниці, боротьба з корупцією. Досвід показує, що систематична боротьба з контрабандою дає позитивні результати та підвищує показники роботи митниці. За вісім місяців цього року перевиконання плану надходжень за митним платежем становить 7,8 мільярда гривень. Саме тому головним завданням у митній справі є ліквідація тіньових схем і покращення технічного оснащення митниць”, – повідомив голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров, пише газета “День”.
Реформування митної системи – чистий популізм, самопіар, імітація роботи уряду
29 серпня новопризначений керівник Міжвідомчого цільового центру, полковник податкової міліції Олександр Власов звітував про поточну роботу центру і графік запуску мобільних груп. Перші десять мобільних груп виїхали цього тижня в Київську, Львівську, Одеську, Волинську та Закарпатську області для оперативного реагування на правопорушення.
Згодом ще десять груп діятимуть у цілодобовому режимі в декілька змін по всій митній території України для забезпечення ефективного виявлення й усунення корупційних схем, знешкодження контрабанди та “сірого” імпорту – нерозмитнених товарів або товарів, розмитнених за заниженою вартістю. Їхню діяльність у співпраці з Національним антикорупційним бюро координуватиме Міжвідомчий центр, утворений при Міністерстві фінансів України з числа службових осіб Національної поліції України, Державної прикордонної служби та Державної фіскальної служби. Щоб уникнути зловживань, роботу мобільних груп фіксуватимуть на фото і відео, повідомляє прес-служба уряду.
Аналітична група в складі шести працівників Міжвідомчого центру проводитиме аналітично-пошукову роботу з метою виявлення ризикованих операцій у зоні діяльності митниць, формуватиме завдання-доручення для роботи мобільних груп і контролюватиме його виконання. Мобільні групи оснастять автомобілями зі світлими маячками, відповідними звуковими сигналами та зброєю. Вони матимуть можливість безперешкодного доступу на території пунктів пропуску через державний кордон України до зон митного контролю, включаючи пункти в аеропортах і портах, до складів митниць Державної фіскальної служби та інших об’єктів митної інфраструктури, а також вилучення в установленому порядку відповідної документації.

За погодженням із керівництвом Міжвідомчого цільового центру мобільні групи можуть створювати тимчасові зони митного контролю, здійснювати інші заходи з виявлення та ліквідації порушень законодавства з питань державної митної справи. Кількість одночасно діючих мобільних груп у межах встановленої чисельності та регіон їх розміщення визначатиме керівник Міжвідомчого центру. Крім цього, він формуватиме постійний персональний склад центру, аналітичних та мобільних груп і прийматиме рішення про його зміну.
За інформацією міністра фінансів України Олександра Данилюка, фінансуватимуть мобільні групи за рахунок перерозподілу бюджету Державної фіскальної служби. Для зменшення корупційних ризиків використовуватимуть принцип ротації кадрів, відповідно склад мобільних груп буде щомісяця змінюватися з дотриманням визначеної кількості представників різних структур: із Державної фіскальної служби – два працівники, з Державної прикордонної служби та Національної поліції – по одному працівникові. Передбачено, що керівник Міжвідомчого цільового центру отримуватиме зарплату в розмірі 50 тисяч гривень, старший зміни центру і старший мобільної групи – 40 тисяч гривень, інші члени мобільної групи – 30 тисяч гривень щомісяця (це в десять разів більше зарплати рядового митника). Якщо ж мобільні групи продемонструють неефективну роботу, обсяг їхніх зарплат переглянуть, запевняє міністр фінансів України Олександр Данилюк.
Корупція на митниці стала більш замаскованою, а порушники митного законодавства значно обережнішими
“Ідея створення мобільних груп не нова. В 2005 – 2006 роках у рамках реалізації державної програми “Контрабанді – СТОП” такі міжвідомчі робочі групи вже працювали в Україні, однак їхню діяльність не координували належним чином. Мобільні групи самостійно обирали об’єкти контролю, що призвело до невисоких показників ефективності їхньої роботи та нарікань бізнесу на надмірне втручання в процес митного оформлення. Сьогодні ж робота новостворених мобільних груп базується на нових підходах – аналітиці та координації дій із центру. Аналітичні групи здійснюватимуть аналіз баз даних та передаватимуть інформацію Міжвідомчому цільовому центру про виявлені ризикові операції на митниці. Мобільні групи виїжджатимуть за орієнтуваннями на місця для перевірки фактів правопорушень”, – зазначає радник міністра фінансів із митних питань України Юрій Драганчук, повідомляє “Новое время”.
Мобілізувати до держбюджету 50 мільярдів гривень
5 вересня під час офіційної презентації міжвідомчих мобільних груп прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив, що реформа митної системи є одним із пріоритетів українського уряду, повідомляє “Урядовий портал”. “Нам треба й далі створювати якісну систему, щоб чесний бізнес відчував якісний сервіс, а ті, що намагаються знищити нашу економіку, недоплатити в бюджет, були негайно покарані. Мобільні групи будуть лиш однією частиною цієї системи”, – пояснив глава уряду. З його слів, тепер на українській митниці спостерігається значна кількість зловживань, контрабанди, корупції, що знищує національну економіку.
Володимир Гройсман нагадав про те, що недавно співробітники Департаменту боротьби з митними правопорушеннями затримали на Одеській митниці 9 контейнерів із цигарками орієнтовною вартістю 100 мільйонів гривень. “Ці кошти мали б потрапити через розмитнення до державного бюджету і бути спрямовані на фінансування армії, пенсій, заробітних плат, ремонту доріг, інфраструктури. Однак цю суму намагалися передати в тіньові потоки, в кишені тих, що паразитують на українській економіці. Рівень контрабанди та “сірого” імпорту знищує національного виробника. Подолання цих явищ дозволяє збільшувати надходження до держбюджету та підвищувати соціальні видатки. В серпні фінансові надходження від митниці збільшилися на
2 мільярди гривень. Це свідчить, що ми на правильному шляху. В нас єдина мета – відродження української економіки і конкурентоспроможності українського виробника”, – наголосив глава уряду. На його переконання, ефективне реформування української митної системи дозволить вивести з тіні багатомільярдні грошові обороти. Завдяки реформуванню митної системи Кабінет Міністрів України планує мобілізувати 50 мільярдів гривень надходжень до державного бюджету щороку, повідомляє УНІАН.