5 вересня члени комітету Європарламенту з громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ (LIBE) заслухали доповідь євродепутата від Болгарії Марії Габріель із пропозицією внести Україну в перелік країн, з якими в Євросоюзі діятиме безвізовий режим. Практично кожен європейський парламентар, який виступав на дебатах у комітеті, підтримав таку думку. Голосування щодо доповіді на цьому засіданні не було заплановано. Воно має відбутися наприкінці вересня, під час наступного, третього розгляду українського питання.
Можливість для розвитку справжньої демократії
Марія Габріель зазначила, що за два останні роки наша держава, незважаючи на внутрішні і зовнішні виклики, здійснила значний прогрес у реалізації плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму й виконала всі необхідні критерії. Євродепутат переконана, що переговори про скасування віз для України стали ефективним інструментом для здійснення реформ, особливо у сфері судочинства і внутрішніх справ. Окрім юридичних та економічних аргументів на користь “безвізу” з Україною, доповідачка звернула увагу й на політичну мотивацію. На її думку, наша держава отримала можливість розвивати справжню демократію і гарантувати верховенство Закону, що вимагає постійних кропітких зусиль.
“Скасування віз допоможе створити нові економічні можливості в контексті зони вільної торгівлі, яка діє між Україною та Європейським Союзом. Схваливши рекомендацію щодо візової лібералізації з Україною, Європарламент продемонструє, що кожна країна, яка виконала необхідні вимоги, зможе отримати безвізовий режим. Повага до цього принципу рівносильна повазі та довірі Євросоюзу, як партнера для третіх країн, які стають на європейський шлях. Я прагну, щоб процедура скасування для України віз із ЄС пройшла якомога швидше. Я чітко заявила: критерії виконані, тому я підтримую скасування віз для українців. Далі будуть десять днів для внесення поправок у мою доповідь, потім голосування, яке відкриває шлях для реакції Ради ЄС. Я зацікавлена, щоб Європарламент у найкоротші терміни виконав свою частину роботи”, – запевнила Марія Габріель, передає Німецька хвиля.
Вона вважає, що напливу нелегальних мігрантів через Україну не буде, адже з 2007 року між Києвом та Брюсселем діє угода про реадмісію (взаємні зобов’язання держав, що закріплюються в міжнародних угодах, прийняти назад власних громадян, а також громадян з інших країн, які незаконно прибули на територію однієї з договірних сторін, – “Пошта”). При цьому Марія Габріель закликала нашу державу продовжити процес під’єднання прикордонних пунктів до бази даних Інтерполу, видачі біометричних паспортів і проведення інформаційної кампанії з питань прав та обов’язків, пов’язаних з безвізовими поїздками в Євросоюз.
Заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль представила на засіданні профільного комітету Європарламенту основні досягнення України у виконанні Плану дій візової лібералізації, відзначивши успішне запровадження біометричних паспортів, прогрес у боротьбі з корупцією, імплементацію критеріїв у частині управління кордонами, повідомляє офіційний сайт Міністерства закордонних справ України.
Коли буде безвізовий режим – невідомо
Отож, перешкод для запровадження “безвізу” з Україною немає, але через дискусію, яка наразі точиться в європейських установах щодо створення механізму моніторингу й процедури призупинення безвізового режиму для країн, які не виконують узятих на себе зобов’язань, з вільними подорожами “шенгенською зоною” доведеться зачекати.
Очікується, що до 15 вересня цього року політичні групи Європарламенту внесуть пропозиції щодо доповнень до проекту доповіді Марії Габріель щодо України, після чого вона буде винесена на голосування на рівні профільного комітету Європарламенту. Крапку в українському питанні щодо візової лібералізації ЄС, за повідомлення різних європейських та українських ЗМІ, планує поставити в середині жовтня.
Політичний аналітик Марія Золкіна в коментарі “Слову і Ділу” висловила думку, що безвізовий режим для України в середині жовтня – занадто оптимістичний сценарій. “Жовтень – це реально, але тільки якщо Рада міністрів ЄС засідатиме з цього питання або проведе позачергове засідання. Сумніваюсь, що для України хтось це буде робити. Позитивна оцінка профільного комітету Європарламенту – початок фінальної стадії скасування віз. Залишився останній акорд – голосування європейських депутатів. Далі рішення передається на розгляд Ради міністрів, близько місяця треба на його публікацію в офіційному віснику ЄС. Тому в середині жовтня відкрити двері в Європу для українців із точки зору процедури впровадження “безвізу” просто неможливо. Європейський Союз – не Україна. Там не може бути ситуації, що сьогодні ухвалили, а завтра відправили до комітету. Безвізовий режим з ЄС реальний для нашої держави щонайшвидше на рубежі 2016 і 2017 років”, – вважає фахівець.
За повідомленнями кореспондента “Радіо Свобода” у Брюсселі Рікарда Йозвяка, європейські дипломати очікують, що безвізовий режим для України почне діяти з 1 січня 2017-го, проте посол України в ЄС Микола Точицький спростовує прив’язку українського питання до початку наступного року.
“Серіал під назвою “безвізовий режим” може затягнутися внаслідок нових зауважень до нашої держави з боку Європарламенту. Скасування віз для Президента України Петра Порошенка, для української влади загалом – позитивний сигнал, адже для них важливо, щоб хоч що-небудь було зроблено, щоб хоч якась обіцянка була виконана. Запуск в Україні “безвізу” нічого кардинально не змінить. Це лише спрощення перетину європейського кордону для фінансово забезпечених українців, які мають можливість відпочивати в Європі. Для тих, хто пов’язує свої надії з навчанням і працевлаштуванням в Євросоюзі, ситуація жодним чином не зміниться”, – зазначив в радіоефірі “Голосу Столиці” політичний експерт Володимир Гончарук.
Згідно з результатами соціологічного дослідження, проведеного наприкінці травня цього року Українським Інститутом Майбутнього, 39,4% українців не мають наміру їздити за кордон після впровадження “безвізу”. Їздити в ЄС “час від часу” планують 40,6% опитаних, 13,4% мають намір робити це регулярно. Соцопитування засвідчило значні відмінності між віковими категоріями респондентів у мотивації відвідувати Європейський Союз після впровадження безвізового режиму. Серед молоді спостерігається в чотири рази більше бажання регулярно подорожувати “шенгенською зоною”, ніж серед старших 50 років. Істотно різняться результати дослідження в регіональному розрізі. Кожен п’ятий житель західних областей України має намір регулярно їздити в ЄС після впровадження “безвізу”, на півдні таких усього 7,7%, у східних регіонах – 7,2%. Не планують подорожувати Євросоюзом 55,2% жителів південних областей, 42,5% східних та 30% жителів Західної України. Загалом опитано 2 тисячі респондентів у всіх регіонах України за винятком окупованих територій Донбасу і Криму. Похибка вибірки становить 2,3%.