Міністерство фінансів України вирішило з початку наступного року залишити стипендію лише пільговикам та “круглим” відмінникам. Таке рішення викликало бурхливу реакцію в суспільстві. Одні вважають виплату стипендій непотрібною статтею видатків, тим паче коли в країні війна. Інші стверджують, що замість того, щоб скорочувати стипендії, необхідно боротися з корупцією, яка “висмоктує” гроші з держбюджету. “Пошта” вже повідомляла про те, що раніше, 9 серпня Мінфін через складну фінансову ситуацію пропонував зменшити видатки на стипендії в бюджеті на 2017 рік.
Наразі українська влада пропонує створити окремі стипендіальні фонди для фінансування академічної та соціальної стипендій. “Стипендії ніхто не зрізає й не відміняє, – зазначив 30 серпня заступник міністра фінансів України Сергій Марченко. – Змінюються підходи до фінансування стипендій. Ми звернулися до Міністерства освіти та науки України з пропозицією створення двох стипендіальних фондів. Один – для соціально незахищених категорій, для забезпечення мінімальних потреб студентів із малозабезпечених сімей. Академічну стипендію платитимуть за наукові здобутки. Зараз 75% студентів отримують стипендію лише тому, що навчаються. Ми категорично проти цього”.
За інформацією Сергія Марченка, розмір загального стипендіального фонду зменшуватися не буде. З метою ефективного використання бюджетних коштів вирішується питання реформування стипендіального забезпечення. Зміна стипендіальної політики очікується з 1 січня наступного року, до того часу все залишатиметься незмінним.
Стипендії отримуватимуть лише пільговики і “найкращі”
Студентам не скасують виплату стипендій, але алгоритм виплат переглянуть, про що 1 вересня в ефірі Громадського заявив заступник міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець.
“Стипендії будуть. Зміни мають бути плавними, щоб різко не погіршити становище тих, хто зараз навчається. Сума коштів на стипендії попередньо погоджена. Кошти повинні розподілятися раціонально. Не платити всім і по трошки, а платити більше і тим, хто цього потребує. Студенти, чий бал не нижче середнього, мають бути підтримані, особливо, якщо доходи сім’ї невеликі. Я не кажу про малозабезпечених. Я кажу про середньостатистичну родину. Треба підтримати студентів, які навчаються за спеціальностями, які поки що не є престижними: вчителі, фізики, математики”, – сказав Володимир Ковтунець.
Заспокоїв студентів і прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. 2 вересня на своїй сторінці у Facebook він написав: “Вкотре вражає те, що популісти готові перебрехати все, що тільки можна. Зі здивуванням дізнався, що деякі політики у вузах розповідали, що тепер нібито вже і стипендій не буде. Стипендії були, є і будуть”.
Глава уряду зазначив, що стипендії поділятимуться на два види – академічні, які призначатимуться за вагомі успіхи в навчанні, і соціальні для студентів, які потребують державної підтримки. Вони призначатимуться за чіткими критеріями. Цієї ж думки дотримується і міністр освіти та науки України Лілія Гриневич, пише “Українська правда”.
фото: korrespondent.net Але не все так просто. Як, наприклад, вирішити питання об’єктивності оцінювання? Український політолог Сергій Таран на своїй сторінці в соцмережі Facebook так відреагував на цю ситуацію: “Чи знаєте ви, що оцінки у вузах та школах США і в Україні ставлять за настільки різною методою, що одна система стимулює “стукачів” і нульову толерантність до корупції, інша — зворушливу “шкільну дружбу” та кругову поруку. У США оцінки ставлять не залежно від того, хто що знає, а залежно від того, наскільки краще діти/студенти володіють знаннями в порівнянні з однокласниками/одногрупниками. Тобто в Україні викладач може поставити найвищі оцінки хоч усьому класу, в американському класі викладач має вибрати кількох людей, які знають найкраще, і кількох, які найгірше. Решту учнів поставити між ними за інтелектуальним ранжиром, виставивши їм відповідні оцінки. На практиці це означає, що високі бали одному призводять до низьких балів комусь іншому. У результаті у США ніхто не списує, всі змагаються між собою. В Україні ніхто не змагається, дають списувати і солідаризуються у “боротьбі” з викладачами. То що краще – холодна змагальність чи класна солідарність?”.
Директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров наголосив, що реформування стипендій потрібно розглядати в контексті реформування фінансування вищої освіти загалом.
З його слів, чинна схема стипендіального забезпечення не виправдовує себе, адже була створена ще 80 років тому й розрахована на систему, коли вищу освіту отримували щонайбільше 20% молоді. Насправді в Україні вже сьогодні платять академічні і соціальні стипендії. Це офіційні види стипендій, пише “Економічна правда”.
За орієнтовними підрахунками аналітичного центру Cedos, академічну стипендію зараз отримують близько 640 тисяч із 810 тисяч студентів бюджетної форми навчання. Ще 39 тисячам виплачують соціальну стипендію. Соціальні стипендії для студентів-сиріт та стипендії для студентів, позбавлених батьківського піклування (1989 гривень), а також учнів ПТУ, які в період навчання залишилися сиротами (961 гривня).
Цього року видатки з державного бюджету на Міністерство освіти і науки України становили 26 мільярдів гривень. Це більше, ніж отримало Міністерство охорони здоров’я – 12,1 мільярда гривень, але значно менше витрат на Міністерство оборони – 55,6 мільярда гривень та Міністерство внутрішніх справ – 41,1 мільярда гривень. Зі слів представника Центру економічних стратегій Марії Репко, Україна у відсотковому співвідношенні витрачає на вищу освіту в середньому на 40% більше, ніж країни Європейського Союзу. При цьому на капітальні витрати (інновації, обладнання) в українській сфері освіти виділяється значно менше коштів: гроші йдуть на зарплати, стипендії та утримання приміщень.
“На мою думку, позбавляти студентів стипендії не варто. Це не такі великі кошти, що дозволять збалансувати державний бюджет. Це можна зробити, використовуючи інші можливості. Часто буває, що студент не вчиться на стипендію і маю невисокий дохід. Вважаю, що в рамках наших соціальних програм ми можемо забезпечити їх фінансування через органи соціального захисту населення. Це цілком реально. Студенти, які проживають у гуртожитках, мають право на отримання субсидій. Для цього необхідно звернутися в управління соціального захисту населення”, – зазначив в ефірі телеканалу “112” напередодні початку нового навчального року міністр соціальної політики України Андрій Рева.
Стипендія – спосіб виживання чи стимул до навчання?
Думки про рішення надавати стипендії “обраним” і пільговикам здебільшого негативні. Ось, зокрема, що пишуть у коментарях до матеріалу про нову схему нарахування стипендій читачі “Української правди”.
Сергій Онищук: “Стипендія – річ цікава. Вона, хоч і невелика, проте є вагомою підтримкою для студента. Якщо багатьом студентам скасують стипендії, стимул до навчання взагалі пропаде (погодьтеся, що мало хто зі студентів може змусити себе вчитися). Але з такою стипендією, точніше, із системою її нарахування, яку нам пропонують, теж справа не піде”. Користувач під іменем Evhen Yurenko коментує: “Я вчуся на 4 з плюсом, але якщо стипендії не платитимуть, перестану ходити до університету взагалі. Треба регулярно харчуватися, а ще витрати на навчання загалом та курсові роботи. Потрібно пам’ятати про тих, хто живе в гуртожитках. Уявімо, що в моїх батьків немає грошей на навчання. Що мені залишається? – покидаю навчання і йду на роботу. Переконаний, так міркуватиме більшість, якщо не кожен. Уявляєте, які настрої будуть у студентів? Держава не обійдеться страйками та декількома порушеннями законів, усе значно серйозніше. Хтось таки дограється...”.
Одразу два флешмоби за і проти скасування стипендій в українських вишах започаткували користувачі Facebook. Дописи із хештегами #проживубезстипендії та #мені_потрібна_стипендія, #моя_стипендія_справедлива поширюють у соцмережі. Ті, хто не критикує переформатування виплат стипендій, вважають, що відсутність фінансової допомоги держави стимулюватиме студентів працевлаштовуватися й самостійно отримувати гроші й досвід. Противники ідеї зміни виплат навпаки наголошують, що стипендія під час навчання рятує від фінансової скрути.
В Українському інституті досліджень екстремізму вважають, що обмеження у виплаті стипендій може стати проблемою для влади, адже студенти — найактивніша протестна категорія в суспільстві. Для підтвердження такої думки експерти нагадують, що Майдан розпочався з утисків студентів. До речі, спроби протесту проти “стипендіальної реформи” були зафіксовані вже цього тижня. Інцидент, коли в заступника міністра фінансів України Сергія Марченка під час прес-конференції жбурнули тортом, назвали “кремовим тероризмом”. Відповідальність за це на себе взяли активісти “Соціального Руху” і студентської профспілки “Пряма Дія”. Мета акції — привернути увагу до проблеми обмеження зі стипендіями на тлі розкішного життя олігархів. “Надання стипендій окремим категоріям нав’яже атмосферу конкуренції в системі освіти, студенти будуть недоїдати. Мінфін зобов’язаний зупинити свої антинародні реформи, інакше торт на піджаку стане звичним дрес-кодом на прес-конференціях”, – зазначають активісти.
Тим часом 29 серпня, в перший день роботи сервісу електронних петицій до уряду, з’явилася петиція до Кабінету Міністрів щодо недопущення скасування стипендії студентам. “Стаття 62 Закону України “Про вищу освіту” передбачає, що академічні стипендії виплачуються не менш як двом третинам студентів кожного курсу за кожною спеціальністю, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії. Розмір стипендіального фонду вищого навчального закладу повинен забезпечувати виплату академічних стипендій не менш як двом третинам і не більш як 75% студентів денної форми навчання, які навчаються за кошти державного бюджету, без урахування осіб, які отримують соціальні стипендії. Розмір мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів освітніх ступенів вищої освіти не може бути меншим, ніж розмір прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць. Розмір мінімальної академічної та соціальної стипендій для здобувачів ступеня молодшого бакалавра не може бути меншим, ніж дві третини розміру прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць (966 гривень). У зв’язку з цим вимагаємо від Уряду України зупинити антисоціальні та протизаконні дії Міністерства фінансів України та Міністерства освіти і науки України. Забезпечити виконання Закону України “Про вищу освіту” та провести підвищення стипендії”, – зазначає автор петиції Михайло Ромась, голова громадської організації “Важливий кожен”.
За магістратуру доведеться платити всім
Окрім змін у виплаті стипендій, Міністерство фінансів України пропонує встановити навчання студентів у магістратурі виключно на контрактній формі. Це зазначено в рекомендаціях Мінфіну Міністерству освіти і науки України щодо розподілу витрат і надання кредитів із загального фонду проекту держбюджету на 2017 рік, повідомляють “Українські новини”. “З метою переходу на систему отримання студентами освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр” винятково на контрактній формі навчання (за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб), при розрахунку граничних обсягів видатків на освіту на 2017 рік зменшено видатки за загальним фондом Міністерству культури в обсязі 1 785,5 тис. гривень, Міністерству освіти і науки — 159 687,6 тис. грн., Міністерству фінансів — 1 699,5 тис. грн.”, — зазначено в документі. У пакеті змін до податкового законодавства Мінфін пропонує зняти обмеження, які стримують навчання талановитої молоді за рахунок залучення коштів роботодавців, спонсорів чи меценатів. Заплановано звільнити від оподаткування податком на доходи фізичних осіб суми, сплачені будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за підготовку чи перепідготовку студента або працівника. Крім цього, працюючі студенти або члени сім’ї, які сплачують за їхнє навчання, матимуть право зменшувати оподатковуваний дохід на суму фактичних витрат на навчання без обмежень. Це стимулюватиме залучення коштів роботодавців, спонсорів та меценатів, щоб талановита молодь ішла вчитися, а працівники підвищували свій професійний рівень, повідомляється на офіційному сайті Міністерства фінансів України.