Черговий “режим тиші” на Донбасі, якого усі так чекали з 1 вересня, знову виявився неповним. Російсько-терористичні сили хоч і дали дітям у прифронтовій зоні біль-менш спокійно розпочати новий навчальний рік, і з опівночі до десятої ранку Дня знань лише один раз відкрили неприцільну стрільбу із крупнокаліберного в напрямку селища Луганське на Донеччині, за другу половину 1 вересня встигли загалом 11 разів обстріляти позиції українських сил АТО.
“Зафіксовано 8 випадків порушення “режиму тиші” на Донецькому, 3 – на Маріупольському напрямках. Зокрема, на Донецькому напрямку ворог вів вогонь із станкових протитанкових гранатометів по Троїцькому та Невельському. Захисників Авдіївки обстріляли з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Окрім того, з стрілецької зброї супротивник обстріляв Луганське та Верхньоторецьке. На Маріупольському напрямку бойовики застосовували стрілецьку зброю по Мар’їнці та Гранітному. На Луганському напрямку встановилось хитке затишшя”, – відзвітували 2 вересня у прес-центрі штабу АТО.
Своєю чергою речник Адміністрації президента з питань АТО Андрій Лисенко повідомив, що за 1 вересня лише один український військовий отримав поранення, внаслідок підриву на вибуховому пристрої. Українська армія на ті провокації, які були, вогонь у відповідь не відкривала.
Знову великі надії
Тож кількість обстрілів справді зменшилась, і ворог принаймні на деякий час перестав використовувати важку артилерію. Але як буде надалі, ще ніхто не міг прогнозувати. Станом на обід учорашнього дня повідомлень про якісь нові ворожі обстріли не було. “Обстановка в зоні проведення АТО мала тенденцію на покращення… Проте, за інформацією розвідки, командування російсько-окупаційних військ дало дозвіл на застосування артилерії у темну пору доби”, – розповів Андрій Лисенко.
Український Президент Петро Порошенко ще 1 вересня висловлював надію на те, що на цей раз вдасться досягнути сталого перемир’я. “Ключова умова забезпечення миру на Донбасі – це 409 кілометрів і 300 метрів неконтрольованого кордону з Російської Федерації, який мають взяти під контроль спочатку представники поліцейської озброєної місії ОБСЄ, а потім до них приєднаються українські силовики і прикордонники. І не буде на українській землі регулярних підрозділів збройних сил Російської Федерації, найманців, які вербуються через військкомати по всій Росії, не буде танків, ракет, артилерії БТРів, БПМ з російського воєнторгу. Я вірю в те, що наші зусилля по наведенню порядку і по забезпеченню миру приведуть до повернення цих територій і до встановлення стійкого миру і безпеки”, – заявляв наш гарант.
Росія готує третій армійський корпус на Донбасі
Тим часом впливова британська газета The Times вже опублікувала інтерв’ю з начальником Генштабу ЗСУ Віктором Муженком, в якому той заявив, що російська армія збирається лише нарощувати свою присутність на українському Донбасі. “Міністерство оборони РФ готується збільшити кількість військ на сході України на третину в рамках своїх довгострокових планів знищити українську державу. Росія відправляє більше солдат через кордон і водночас відправляє десятки тисяч військових до Криму. Ми не говоримо про слабкі й неконтрольовані групи бойовиків. Ідеться про військову ієрархію з чіткими системами командування й контролю. У планах Росії – створити третій армійський корпус, який складатиметься з професійних російських солдатів. Йдеться про тисячі солдатів, сформованих у 3 чи 5 бригад. Але даних про кількість третього російського формування на сході України немає”, – розповів Муженко.
І британське видання із посиланням на джерела в підрозділі російської армії, що зараз базується в Луганську, також підтвердило інформацію, озвучену Муженком. “Це буде третій кулак для гнучкості, операцій саботажу, контратак і наступів, тоді як інші два корпуси будуть тримати лінію”, – пише The Times. І такі плани Кремля аж ніяк не узгоджуються ні з виконанням мінських угод загалом, ні з принаймні довгим дотримуванням нинішнього чергового “затишшя”. Тепер треба слідкувати за тим, як Кремль використовуватиме ситуацію на фронті до і після перемовин Путіна із німецьким канцлером Ангелою Меркель та французьким президентом Франсуа Олландом на саміті Великої двадцятки 4-5 вересня у Китаї. “Пошта” вже писала про те, що Кремль намагається усунути Україну із “нормандського формату” і без нас домовлятись із Заходом про долю Донбасу. Поки більшість експертів не вірять, що цей план Путіну вдасться реалізувати.
фото: mediarnbo.org