В Україні за підтримки громадської організації “АСК реформ” запрацювала електронна сторінка, яка має допомогти громадянам розставити всі крапки над “і” у сплаті житлово-комунальних послуг. За посиланням teplo.gov.ua можна заповнювати заяви на субсидії і декларації доходів. Окрім цього, пояснюється, хто і як формує тарифи на газ, як розраховують розмір субсидій і для чого вони потрібні, даються поради, як зменшити комунальні платежі, наведено приклади енергозбереження в побуті. Для наочності можна використовувати різнопланові інфографіки. Кожен платник за допомогою калькулятора комунальних платежів і субсидій зможе підрахувати на сайті власну “комуналку”.
Ввівши інформацію про власне житло і тарифи свого населеного пункту, можна дізнатися, скільки в разі оформлення субсидії становитимуть комунальні витрати, і яку частину коштів заплатить держава. Зареєструвавшись на сервісі, можна надіслати запитання у сфері житлово-комунальних послуг й отримати на них відповіді.
Причиною підвищення ціни на газ на teplo.gov.ua називають те, що в попередні роки за реальну вартість цього виду палива доводилося доплачувати з держбюджету. Виявляється, за останні 10 років через штучно занижені ціни на газ наша держава втратила 53 мільярди доларів, а це станом на сьогодні, пишуть на сайті, – два річних бюджети країни.
“Уряд не заробляє на тарифах. З їх підвищенням зменшилися втрати держбюджету. Відбулося не стільки підвищення цін, скільки скорочення державних дотацій енергетичним компаніям. 70% їхніх доходів становили доплати з бюджетів усіх рівнів, і це, звичайно, було вигідно олігархам. Існує два способи знизити плату за комунальні послуги: “штучно” здешевлювати газ або допомогти людям комплексно утеплити будинки та модернізувати інфраструктуру комунальних підприємств. У першому випадку – це безповоротно втрачені для країни гроші та неефективне споживання дорогого імпортного газу. В другому – інвестування тих же коштів у створення робочих місць у сфері енергоефективності житлових будинків, міської інфраструктури. Це забезпечить у подальшому стабільне зростання економіки та підвищення соціальних стандартів. Уряд України обрав другий шлях, усвідомлюючи, що це непопулярний крок, який зазнає критики з боку населення і спровокує протидію монополій, які втрачатимуть свій ринок, а відповідно, й високі прибутки”, – зазначено на веб-сторінці.
За повідомленнями прес-служби Міністерства соціальної політики України, 23 серпня уряд прийняв постанову, яка регулює питання розрахунку та повернення до бюджету сум невикористаної субсидії на оплату послуг із централізованого та індивідуального опалення, що перевищує вартість (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 кубометрів природного газу або вартість 150 кВт-г електричної енергії (в разі використання природного газу чи електричної енергії для індивідуального опалення).
Повернення субсидійних коштів до бюджету передбачено порядком надання субсидій. За встановленою формулою надавачі комунальних послуг населенню здійснюють розрахунок, повертаючи до державної казни залишок, який накопичився на власних рахунках абонентів у зв’язку з використанням послуг менше встановленої норми. Згідно з орієнтовними розрахунками, за минулий опалюваний період отримувачі не використали понад 10 мільярдів гривень субсидій, які повернули до державного бюджету. Раніше в уряді пропонували монетизувати субсидії, видаючи громадянам грошові залишки, які накопичилися на рахунках, для здійснення енергозберігаючих заходів. Пілотні проекти в цьому напрямку були запущені в кількох містах України, але урядову пропозицію розкритикували експерти, тому вона не була реалізована.