Наприкінці серпня після короткотривалих канікул Рада директорів Міжнародного валютного фонду відновила свою роботу. І тепер вже точно відомо, що українське питання відсутнє в плані роботи Ради директорів МВФ, розписаному до 7 вересня включно. Наразі кредитори планують розглянути програми співробітництва із Сербією, Білоруссю, Брунеєм, Суданом, Боснією і Герцеговиною та державою Кірібаті.
Як писала “Пошта”, Міжнародний валютний фонд схвалив програму співробітництва з Україною в березні 2015 року з обсягом фінансування 17,5 мільярда доларів, які виплачуватимуться впродовж чотирьох років. Наразі отримано 6,7 мільярда доларів двома траншами, останній з яких надійшов торік у серпні. Третій транш мав прийти восени минулого року, однак цьому завадили конфлікти українських гілок влади, співпраця яких нагадувала байку про Лебедя, Рака і Щуку. Співпраця з Міжнародним валютним фондом відновилася цього року у травні після роботи місії МВФ в Україні.
Керівництво Фонду закликало українську владу здійснити низку термінових заходів для подолання корупції, проте наразі цей процес гальмується. Чиновники запевнили європейських партнерів, що всі спірні моменти узгоджено, і вже в липні цього року очікувалося на третій валютний транш, однак МВФ знову дав задній хід. Причина – недостатньо активне проведення реформ.
Сьогодні в Україні немає критичної потреби в транші від Міжнародного валютного фонду
Без фіндопомоги від МВФ Україна не зможе отримати й 1,2 мільярда макродопомоги від Євросоюзу, значного фінансування від Світового банку та інших міжнародних інституцій. Однак минулого тижня посол США в Україні Джеффрі Пайєтт в інтерв’ю Ukraine Business Journal несподівано зазначив: “З практичної точки зору Україна не потребує виділення валютного траншу від МВФ уже сьогодні. В Україні обмінний курс стабільний, резерви достатні, довіра кредиторів збережена”.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко певен: гроші від МВФ для нашої економіки неважливі, оскільки надії на те, що за траншем в Україну прийдуть інвестори, не виправдовуються – причиною цього є війна на Донбасі. Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко в коментарі ГолосUA сказав, що Україна не може отримати третій транш від МВФ, оскільки не реалізована програма приватизації, що свідчить про проблеми з корупцією. Інша причина, на думку експерта, – провал системи реформування Державної фіскальної служби.
“Ми дуже близькі до отримання чергового траншу від МВФ. Це дуже важливо для нас, оскільки є серйозним сигналом для ринків, для інвесторів. Кредит від Міжнародного валютного фонду розблокує іншу фінансову підтримку”, – заявив 30 серпня в інтерв’ю Reuters міністр фінансів України Олександр Данилюк, відмовившись назвати більш конкретні терміни отримання траншу, сума якого становитиме близько мільярда замість запланованих 1,7 млрд доларів.
Європа хоче бачити позитивні результати змін у нашій державі
Як писала “Пошта”, зі слів міністра фінансів України, неотримання зовнішнього фінансування може спричинити утворення багатомільйонних розривів у державному бюджеті. Тоді доведеться йти на пропорційне скорочення видатків з усіх статей бюджету (крім захищених) протягом часу, що залишається до кінця цього бюджетного року, та інших непопулярних кроків, що може спричинити соціальні протести.
Тим часом цього тижня прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, ще без рішення про відновлення кредитування від МВФ, повідомив, що вже у вересні парламентарі розглянуть державний бюджет на 2017 рік, серед пріоритетів якого фінансування безпеки й оборони в межах 5% ВВП, енергоефективність, ремонт доріг, підтримка аграрного сектору, збільшення фінансування українських дипломатичних представництв, освітня галузь (зокрема, збільшення зарплат учителям). Окрім цього, Володимир Гройсман наголосив на важливості забезпечення економічного зростання й реалізації процесу децентралізації України.