Новий менеджер Порошенка

Замість Бориса Ложкіна Адміністрацію Президента очолив тепер вже екс-голова Харківської ОДА Ігор Райнін

фото: прес-служба Президента України
Президент Петро Порошенко учора, 29 серпня, під час засідання Національної ради реформ оголосив про відставку голови своєї адміністрації Бориса Ложкіна і призначення на його місце Ігоря Райніна, який до останнього часу очолював Харківську облдержадміністрацію. Відповідний указ глава держави обіцяв підписати учора впродовж дня.
Насправді кадрова перетрубація в АП очікувалась вже давно, ЗМІ повідомляли, що Ложкін вже начебто кілька разів збирався йти зі своєї посади, але Порошенкові вдавалось вмовити його передумати. Нарешті минулого тижня  стало вже очевидно, що на цей раз Ложкін в АП точно не залишиться, тому ґарант активно почав пошуки заміни. Зокрема в інформпросторі з’являлись імена різних кандидатів на заміну, серед них і чинні заступники голови АП Віталій Ковальчук та Костантин Єлісєєв, посол України в США Валерій Чалий. Але головним кандидатом вже кілька днів виглядав саме Ігор Райнін, як людина, яка вважається наближеною до Ложкіна, матиме його підтримку в майбутньому і не заважатиме Порошенкові. 
Зазначимо, що одразу після приходу до влади Петро Порошенко заявляв, що в  АП працюватимуть насамперед менеджери, а не політики.
І що АП не буде політичним центром. Тепер і Райніна Порошенко називає ефективним менеджером. Але вся ця історія з пошуком нового глави АП вчергове підтвердила, що в президента своєї команди вкрай обмежений кадровий потенціал.
“Президентом України поставлені чіткі завдання. Це активізація процесів, управлінських процесів та прийняття рішення щодо втілення ініційованих Президентом України реформ. Це боротьба з корупцією, це реформа державної служби, це безумовно питання детінізації економіки, це питання інвестиційної діяльності, оборонної реформи. Особисто готовий до виконання поставлених Президентом України завдань”, – розповідав Райнін на брифінгу 29 серпня. 

Хто такий Райнін?

“Думаю, це правильне рішення, коли представник східних областей очолює Адміністрацію Президента – як ефективний менеджер, який докладе весь свій досвід і в питанні впровадження децентралізації, і в питанні ефективної реалізації комплексу реформ… Ті, хто мав можливість бути в Харкові, на власні очі переконалися, наскільки кардинальні зміни відбулися у Харківській області як в політичній, так і в менеджерській площині. Харківська область є найкращим зразком впровадження децентралізації”, – пояснював Президент  своє рішення на Нацраді реформ.
Зауважимо, що так як і Борис Ложкін Ігор Райнін є вихідцем із Харкова. Райніну 43 роки. У 1997-ому році він закінчив Харківський авіаційний інститут імені Жуковського, отримав кваліфікацію інженер-механік.  У 2000-ому він закінчив харківський філіал Національної академії державного управління при президентові України. Є кандидатом наук з державного управління. Був депутатом Харківської міськради кількох скликань. У своїй біографії Райнін зауважує, що до 2001 року обіймав різні керівні посади на підприємствах реального сектору економіки Харківщини. Після цього дев’ять років працював в управлінні економіки тамтешньої ОДА. Райнін позиціонував себе як противник режиму Януковича, у 2010-ому нинішній голова АП повернувся у бізнес. Вже після Євромайдану Ігор Райнін встиг попрацювати і на Банковій – із листопада 2014-го по лютий 2015-го був заступником Ложкіна в АП. А вже після цього, як виглядає за протекцією Ложкіна, і очолив Харківську область. І ось тепер повернення з підвищенням на Банкову. 

Ложкін займеться інвестиціями

Зазначимо, що ЗМІ вже довгий час писали про те, що попередник Райніна Борис Ложкін просто втомився бути головою АП і йому це вже нецікаво.
Сам Ложкін це спростовує, він залишається радником Порошенка і тепер очолить Національну інвестиційну раду. Тут залишається лише зазначити, що залучати великі інвестиції в країну, яка перебуває у стані війни, і яка в багато чому лише імітує боротьбу з корупцією, і якій все менше довіряють західні партнери – річ невдячна, і невідомо чи реальна. Але обіцянок від влади щодо залучення інвестицій пролунало вже дуже багато. Наробив їх і Борис Ложкін. “Хтось писав, що Ложкін втомився… Навпаки – я відчуваю наснагу зробити велику інвестиційну роботу, щоб Україна стала Меккою іноземних інвестицій”, − заявив він на Нацраді реформ.
Що ж поживемо – побачимо. А поки експерти пояснюють відставку Ложкіна набагато меркантильнішими власними інтересами. “Від самого початку Президент пояснив свою кадрову політику, на яку український народ через свою наївність не звернув уваги. Було заявлено, що в АП братимуть успішних і заможних бізнесменів. З'явився мільярдер Косюк, мультимільйонер Ложкін. Чисто олігархічний підхід. АП – це олігархічна республіка, де все зайнято. Того ж хотів Ложкін. Влада дає гроші, а гроші – дають владу. Але виявилося, що все не так просто. Ложкін багато робив у АП, але найголовнішого, подвоєння його капіталу, не відбулося. Як олігарх, він приймає рішення піти з цієї посади. Він не біжить від політики. Він іде, тому що не може отримати тих сум, які обіцяв йому Порошенко”, - зазначив політолог, директор соціологічної служби “Український барометр” Віктор Небоженко, інформує “Слово і Діло”.

Що зміниться?

Експерт також відзначав, що насправді Порошенкові в АП потрібні суто технічні фігури, адже і так в адміністрації нічого не відбувається без відома гаранта. Тому яскравих політичних особистостей там не варто було очікувати.
Тим не менш “Українська правда” писала про те, що Борис Ложкін для Порошенка в певній мірі був незамінним. Він без проблем комунікує із олігархами та парламентарями із різних таборів. Також він начебто “збирав” голоси для ухвалення важливих рішень у Верховній Раді. Тепер питання чи зможе бути таким же неконфліктним, комунікабельним і ефективним Ігор Райнін. Але також треба зазначити, що за Петра Порошенка АП, як гарант і обіцяв, справді не була, головним центром прийняття політичних рішень, на відміну від каденцій попередніх президентів. Порошенко справді сам контролював всі питання і ухвалював їх в рамках так званої “стратегічної сімки”. Нині від заміни голови АП навряд чи щось зміниться. Ймовірно ще більше зросте роль Віталія Ковальчука, але тут треба зазначити, що за повідомленнями “Української правди” з посиланням на джерела в АП, той начебто сам відмовився очолити адміністрацію, щоб зберегти рівновагу між Президентом Порошенком і прем’єром Гройсманом. Останній вважає Ковальчука принциповим конкурентом і підвищення Ковальчука вкрай негативно могло б вплинути на рівновагу у владі.
“АП – не має прописаних в Конституції повноважень і тому в історії роль цього органу визначалась особистістю її керівника. АП/Секретаріат часів Медведчука, Литвина, Балоги, Рибачука, Льовочкіна чи Клюєва – це різні адміністрації, хоча президенти були ті самі. Особливість політичного моменту в тому, що Порошенко особисто займається круглодобовим керуванням власного політичного процесу. Певно, так лишатиметься і надалі. Тому після відставки Ложкіна не буде великих змін, ні в політиці, ні в АП. Інтрига відставки Ложкіна – в тому, що інтриги не буде”, - пише на своїй сторінці у Facebook політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4771 / 1.6MB / SQL:{query_count}