Ситуація з безвізовим режимом між Україною та ЄС досі залишається невизначеною. Адже наша держава по суті ще не виконала одну з останніх ключових вимог для цього – запуск повноцінної системи електронного декларування для чиновників, тобто із сертифікатом захисту, якого досі немає. Вже були обіцянки від влади все залагодити до вересня.
“Якщо 1 вересня це не буде зроблено – я нікого не хочу лякати, нічого – але звільнення – це буде мінімум того, що буде… Це просто ганьба. Декілька тижнів назад із цієї трибуни НАЗК поінформувала нас про те, що все готово, що всім забезпечені, що запускаються. І потім за день до запуску електронних декларацій починати цей “фестиваль” різнопланових думок – потік думок, який призвів до того, що фактично запуск 15 серпня був зірваний”, – заявив прем’єр Володимир Гройсман під час засідання уряду 23 серпня.
Також глава уряду розповів, що вже готова догана керівнику Національного агентства з питань запобігання корупції (яке збирає е-декларації) Наталії Корчак за зрив повноцінного запуску системи. Але догана поки не виносилась. Сама Корчак так і не відповіла на питання прем’єра про те, чи може вона гарантувати повноцінний запуск системи з 1 вересня. Натомість таку гарантію дав голова Держспецзв’язку (що повинен видати сертифікат захисту) Леонід Євдоченко. Тільки тут зазначимо, що ще нещодавно він заявляв, що для запуску системи потрібні два місяці.
Що із термінами для “безвізу”?
І хоч надій на швидку сертифікацію системи е-декларування не надто багато, навколо неї виникає все більше скандалів, y ЄС продовжують обговорювати можливість безвізових поїздок для українців.
“Європейські дипломати все ще очікують на остаточне рішення Європарламенту і Ради ЄС щодо візової лібералізації для Грузії та України в жовтні iз запровадженням безвізового режиму з 1 січня 2017 року”, – повідомив цього тижня, 23 серпня, брюссельський кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк на своїй сторінці у Twitter.
Водночас дуже швидко після цього повідомлення посол України при ЄС Микола Точицький спростував названі Йозвяком терміни щодо безвізового режиму. Він, зокрема, під час спілкування із журналістами у Києві 23 серпня, наголосив, що не бачить мотивів прив’язувати “безвіз” для українців до 2017 року.
“Я не бачив остаточної доповіді. Коли буде остаточна доповідь, я вам скажу. Від дипломатів держав-членів Європейського Союзу я таких пропозицій не чув… Я, як і кожен із керівників дипломатичних місій, стверджую, що Україна давно отримала право на те, щоб мати безвізовий режим… Європейська комісія давно підготувала доповідь, в якій написала, що Україна повинна отримати безвізовий режим”, – зазначив Точицький, інформує УНІАН.
Влада наобіцяла
Напередодні наш посол при ЄС розповідав, що перше читання цього питання у Європарламенті відбудеться 6 вересня. “Ми передбачаємо, що Європейський парламент прийме рішення до кінця вересня – початку жовтня. І, відповідно, Європейська рада, країни-члени ЄС також будуть схильні до того, що в жовтні буде прийнято позитивне рішення… Очевидно, що в доповіді будуть рекомендуватися конкретні часові рамки. Якщо конкретні часові рамки, то з моменту прийняття рішення, я сподіваюсь, що ми будемо мати чітку перспективу”, – також розповідав Точицький.
Тут тільки зазначимо, що вже за умови позитивного рішення Ради ЄС на рівні міністрів внутрішніх справ безвізовий режим для України може стати реальністю після цього через 20 днів, які відводяться на переклад і публікацію директиви в офіційному журналі ЄС. Але як буде насправді – поки достеменно невідомо.
Нагадаємо, що раніше Президент Петро Порошенко пообіцяв “безвіз” для українців в найближчі тижні. “Я переконаний, що найближчим часом Європейський Союз прийме рішення – вже лічені тижні залишилися до того, як відкриють “безвізові двері” в об’єднану Європу для українців”, – заявляв він 19 серпня в Харкові.