Операція “Декомунізація”

За невиконання закону про декомунізацію – кримінальна відповідальність

25 років тому Україна покинула “тюрму народів”, здобувши Незалежність. На початку 90-х років минулого століття українці відновили власну державу. Під час Революції Гідності розпочалося становлення нової самодостатньої української нації. Остаточне розірвання зв’язків із тоталітарним радянським минулим покликаний забезпечити процес декомунізації.
Як повідомляла раніше “Пошта”, 14 липня завершилося перейменування населених пунктів, які мали комуністичні назви. Загалом в Україні нові назви отримали 1012 населених пунктів. Український інститут національної пам’яті спільно з волонтерами-краєзнавцями сформував інформаційну базу найменувань населених пунктів із комуністичною символікою, їхніх історичних назв і пропозицій щодо перейменування, оприлюднив перелік пам’ятників та пам’ятних знаків, які підлягають демонтажу. Наразі потрібно перейменувати Дніпропетровську і Кіровоградську області, але для цього парламент має ухвалити відповідні зміни до Конституції.
Відсутність політики декомунізації в Україні після проголошення Незалежності – одна з причин, які призвели до реваншу неорадянського режиму Януковича
Декомунізаційний пакет законів, який торік ухвалила Верховна Рада, передбачає відкриття доступу до всіх архівів радянських репресивних органів. Задля збереження й доступності документи оцифрують, створять єдиний архів. Триває демонтаж радянської символіки. Кожна реформа — це, перш за все, зміна способу функціонування, мислення людей. Результатом декомунізації має стати не лише зміна вивісок чи знесення пам’яток минулого, а цілковите переродження національної свідомості, інший погляд на історію, повернення України до Європи без комуністичного тягаря, позбавлення колоніального статусу, створення європейського демократичного суспільства, яке б базувалося на повазі до людини.
Ще минулого року соціологічна агенція “ФАМА” дослідила, що  кожен третій українець упереджено поставився до реформи декомунізації. Понад половина опитаних були переконані, що в Україні є важливіші проблемні питання, які потребують вирішення, частина респондентів навіть розцінюють декомунізацію як посягання на історію, інші вважали, що зміна назв — задоволення не з дешевих. Для прикладу, мешканці Комсомольська на Полтавщині, якому повернули історичну назву Горішні Плавні, взагалі виступили проти будь-якого перейменування.
Музеї тоталітаризму необхідні в Києві та декількох великих містах
Але декомунізаційний процес тривав. Насправді із запізненням на понад 20 років. Про важливість відмови від тоталітарного минулого і що ще треба зробити державі в процесі декомунізації “Пошта” поспілкувалась із відомим істориком, головою Українського інституту національної пам’яті Володимиром В’ятровичем (на фото). І насамперед він відзначив, що  відсутність політики декомунізації в Україні після проголошення Незалежності – одна з причин, які призвели до реваншу неорадянського режиму Януковича.
 
фото: facebook.com.volodymyr.viatrovych
– Пане Володимире, як ви пояснюєте необхідність декомунізації тим, хто цього ще досі не розуміє?
– Щоб уникнути реанімації тоталітарних політичних режимів, необхідно якомога швидше позбутися нав’язаного комуністичного минулого, радянських кліше, відновити історичну справедливість. Без подолання спадщини тоталітарного минулого неможливо забезпечити заможне і спокійне майбутнє. Тоталітаризм і добробут несумісні. Зміна комуністичних назв – обов’язкова умова позитивних суспільних перетворень. Цим шляхом пройшли більшість посткомуністичних країн Центральної та Східної Європи.
– На якому етапі сьогодні перебуває процес декомунізації України? 
– Реформа декомунізації в частині позбавлення населених пунктів від радянської пропаганди відбулася. Через певні політичні причини вона затягнулася в часі. Найбільше назв, пов’язаних із радянським минулим, зафіксовано в південних і східних регіонах. Завершується процес перейменування вулиць, площ, демонтаж пам’ятників і символів комуністичного режиму. За це безпосередньо відповідають голови обласних державних адміністрацій. В разі недотримання норм закону про декомунізацію їх можна притягнути до кримінальної відповідальності.
– Як українці відреагували на проведення декомунізації?
– На жаль, не всі розуміють, що відбувається в царині відновлення української національної пам’яті. Згідно з даними соціологічного опитування Центру імені Разумкова, 52% громадян підтримали декомунізацію. Ця реформа не викликала активних протестів. Однак дехто називає закон про декомунізацію варварським знищенням історичних пам’яток, хоча насправді він допомагає врятувати цінні з точки зору архітектури пам’ятки (ті, які є в реєстрі національної спадщини), цивілізовано їх демонтувати і перенести в музеї тоталітаризму, створення яких ініціює Міністерство культури України. Я не впевнений, що такі музеї необхідні в кожному місті. Достатньо створити музеї тоталітаризму в Києві та декількох великих містах. Перш за все, потрібно змінювати концепцію краєзнавчих музеїв, які б вивчали радянське минуле, а не пропагували його.
– Які заходи здійснюються, щоб адаптувати людей до нових назв?
– Інформуємо про злочини комуністичного режиму, даємо рекомендації, як сприймати нові назви, видаємо інформаційні матеріали. Нещодавно в Запоріжжі вийшов друком довідник із перейменованими вулицями та інформацією про тих, на честь кого вони названі. Люди швидко звикають до нових назв. Виготовлення та розміщення табличок із новими назвами фінансуються місцевими бюджетами як витрати на благоустрій, перереєстрація документів для громадян безкоштовна, тому з цим труднощів не повинно бути.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4596 / 1.59MB / SQL:{query_count}