Черговий транш від МВФ (а офіційний Київ ще очікує на рішення про 1 млрд доларів кредиту в кінці серпня, а загалом до кінця року від 2,7 до 4,3 млрд доларів кредиту), 1,2 млрд євро макродопомоги від Євросоюзу і подальше фінансування іншими міжнародними інституціями – все це нині під питанням. І, на додачу, ймовірність подальших заминок із безвізовим режимом з ЄС, ще більше погіршення іміджу держави перед західними партнерами, врешті консервація широких можливостей для корупціонерів всередині України. Це ризики, які українська влада сама створила, коли всупереч всім обіцянкам і добровільно взятим на себе зобов’язанням допустила нині фактично фіктивний запуск електронної системи декларування для високопосадовців і політиків.
І це ще одне підтвердження того, наскільки сильно наші чиновники бояться декларувати все своє майно і відповідати за незаконно здобуті статки. Вже понад два роки після Революції Гідності, незважаючи на всі не тільки іміджеві наслідки для країни…
Одразу зауважимо, що, як і планувалось, система е-декларування була запущена опівночі 15 серпня. Але фіктивною її зараз називають експерти, а також вже була і жорстка реакція від ЄС, бо Державна служба спеціального зв'язку фактично в останній момент відмовила надати системі атестат захисту інформації. А це означає, що навіть якщо чиновники збрешуть в е-деклараціях, то, як і раніше, уникнуть будь-якої відповідальності, окрім осудливих коментарів громадськості. Бо саме згаданий атестат надасть деклараціям юридичну силу, без нього суд виправдає будь-якого чиновника-корупціонера. Тобто, високопосадовці можуть спокійно навіть відмовитись подавати е-декларації. Але в нинішній фокус із запуском системи у фактично тільки тестовому режимі створює і більшу небезпеку: саме зараз, поки система працює без сертифікату захисту, високопосадовцям навіть вигідно подавати е-декларації, щоб “легалізувати” незаконне майно і врешті все одно уникнути відповідальності. А тепер про все по порядку.
Ігри з атестатом
Зазначимо, що запуск е-декларування був нерозривно пов’язаний із створенням і початком роботи Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК). Цей новий орган, на відміну від НАБУ і САП, не є правоохоронним, його основною метою є перевірка е-декларацій, щоб знаходити клієнтів для антикорупційних детективів і прокурорів.
Різні інсинуації щодо обрання членів НАЗК вже приводили до того, що запуск системи е-декларування кілька разів переносився. На додачу до того, наші парламентарі кілька разів намагались то перенести саме декларування на 2017 рік, то перенести на наступний рік кримінальну відповідальність за брехню у деклараціях. Після масиву критики з боку Заходу, а ЄС ставив створення НАЗК і запуск е-декларування (звичайно, із атестатом) останньою формальною вимогою для скасування віз українцям, так само МВФ ставив це умовою для траншу кредиту, нарешті на початку весни цього року наш парламент ухвалив закон про е-декларування, як тоді повідомлялось “узгоджений з ЄС”. Майже одразу після цього у НАЗК з’явилось чотири з п’яти необхідних членів (Агентство може працювати, але, що цікаво, п’яте місце у структурі керівництва досі пустує). Насправді одразу було чітко видно, що НАЗК не є незалежним і незаангажованим органом, бо місця там отримали люди, які пов’язані з різними групами впливу у владі. “Пошта” про це вже не раз повідомляла. Роль і НАЗК в нинішній скандальній ситуації є значною.
Тим не менш, зрештою датою запуску системи е-декларування було визначено, як уже зазначалось, 15 серпня. Поміж тим, сертифікат захисту система мала отримати до 12 серпня. Відповідальним за сертифікацію була Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації (ДССЗЗІ), яка входить до сфери впливу РНБО. І керівника Держспецзв’язку Леоніда Євдоченка у ЗМІ називають людиною секретаря РНБО Олександра Турчинова.
Звичайно дивно, що такий момент як сертифікацію, який насправді вже ставить під сумнів всю систему, дозволили відкласти до останнього моменту. А про те, що із сертифікатом виникнуть проблеми стало зрозуміло ще на початку серпня, коли у ЗМІ з’явилась інформація про те, що наприкінці липня ДССЗЗІ всупереч погодженому плану не затвердив незалежну експертну організацію для підготовки висновку про захист системи, а 2 серпня, власне через НАЗК, “протягнув” призначення такими експертами фактично свою “дочірню” організацією Державний центр кіберзахисту та протидії кіберзагрозам, який не мав досвіду проведення експертиз подібного масштабу. Й одразу експерти, зокрема із Реанімаційного пакету реформ, на повен голос кричали про те, що запуск е-декларуванян під загрозою, адже після таких маніпуляцій атестат захисту можна отримувати “вічно”.

Ще перед 12 серпня минулого тижня Президент Петро Порошенко виступив із заявою про те, що не допустить “заднього ходу” повноцінного е-декларування. “Ще раз наголошую: всі мають вигорнути свої кишені перед суспільством із 15 серпня – іншої дати я не розглядаю і навіть чути не хочу про перенесення! І прошу не вірити чуткам та домислам. Недосконалість відповідного закону та очевидна сирість програмного софт-забезпечення не можуть бути підставою для перенесення старту цього процесу. Не допущу тут жодних маневрів!” – заявляв гарант.
А вже 12 серпня у Держспецзв’язку зіграли саме на “сирості софт-забезпечення”, коли оголосили про відмову надати атестат захисту системі Єдиного державного реєстру е-декларацій. Два вихідні дні тривали суперечки між Держспецзв’язку і розробником програмного забезпечення для е-декларування – ТОВ “Міранда”. Прем’єр Володимир Гройсман заявив, що за два дні все має бути вирішено. Але спочатку виявилось, що у Держспецзв’язку засекретили свої висновки, потім у неділю, 14 серпня відбулася спільна зустріч усіх у НАЗК. І цікаво, що голова НАЗК Наталія Корчак (яку у ЗМІ називали креатурою ще колишнього прем’єра Арсенія Яценюка) поклала відповідальність за ситуації на розробника програмного забезпеченні і замовника, яким є Програма розвитку ООН. Корчак повідомила про “проблеми, що стосуються модулів інтеграції з іншими державними реєстрами, та проблем із переданням у власність НАЗК частини системи”. Директор ТОВ “Міранда” Юрій Новіков повідомляв, що жодних зауважень до програмного забезпечення насправді не було, а проблема була тільки у супровідній документації. Але вже на нараді у НАЗК від Держспецзв’язку була ціла купа усних зауважень. “Я зараз не маю права вам розповісти про ті зауваження, про які вони сказали, окрім тих, що вони принесли у протоколі. І зараз, виправляючи ці зауваження, коли я їх здаю в службу, я не можу сказати, чи я їх виконав, чи не виконав, тому що я не можу розголосити, що вони мені сказали зробити. І цей процес може тривати вічно. Але найголовніше – не в цьому, історія з реєстрами – найцікавіша: ми не дамо вам атестат, поки ви не підключитесь до реєстрів – ну, добре, але реєстр не підключиться до системи, поки у неї не буде атестату”, – розповідав також Юрій Новіков, повідомляє Радіо Свобода.
Між тим цікаво, що керівник проекту “Прозорість та доброчесність публічного сектора” Програми розвитку ООН в Україні Іван Пресняков розповідав, що насправді ні Держспецзв’язку, ні його “дочірня організація” не перевіряли, чи можуть хакери зламати систему е-декларарацій. А Європейська правда інформувала про те, що незалежні авторитетні тестувальні кампанії здійснювали перевірку ще в липні і був міжвідомчий висновок про повну готовність системи, але зараз Держспецзв’язку це спростовує.
Тож нинішня ситуація справді виглядає штучними перепонами повноцінному запуску е-декларування. А неповноцінно воно вже запущене. У неділю відповідне рішення ухвалило НАЗК. Є обіцянки виправити ситуацію з атестатом захисту в найкоротші терміни, але вже згаданий керівник Держспецзв’язку Леонід Євдоченко на вихідних заявляв, що їм потрібно ще два місяці для експертизи системи. Тут треба розуміти, що насправді це багато часу.
У пошуках винних
І загалом ще невідомо, скільки насправді часу ще триватиме саботаж е-декларування. “Систему декларування вбили ще до народження”, – писала на своїй сторінці у Facebook координатор коаліції “Декларації під контролем” Олександра Дрік. І подібних коментарів та заяв зараз дуже багато.
“Е-декларування запрацювало без комплексної системи захисту інформації. ТІ Україна вважає, що відповідальні за це голова Держспецзв’язку Леонід Євдоченко та голова НАЗК Наталія Корчак, які своїми діями перетворили один із провідних інструментів антикорупційної реформи на фікцію, мають бути відправлені у відставку”, – зазначено у заяві організації Тransparency International Україна. Голова цієї організації Ярослав Юрчишин також нагадує Президентові Петру Порошенку невиконану обіцянку.
Тим часом прем’єр Володимир Гройсман без уточнення кого саме, але також пообіцяв, що винні будуть покарані, і ситуація виправиться якнайшвидше.
Як уже зазначалось, була вже і реакція від ЄС. “Ми дуже розчаровані і занепокоєні неповним запуском системи електронного декларування активів НАЗК без необхідної сертифікації. Електронна система повинна бути сертифікована з метою забезпечення кримінальної відповідальності за дачу неправдивих показань. Сертифікація – це найголовніша умова для роботи такої системи та сприяння боротьбі з корупцією, відповідно до зобов'язань України перед ЄС і міжнародним співтовариством. Із того, що нам відомо, немає ніяких істотних причин для відмови від сертифікації. Атестація повинна бути надана без зволікання”, – зазначено у заяві представництва ЄС в Україні.
Час для корупціонерів
Але зволікання вже є і для високопосадовців-корупціонерів відкриті широкі можливості. Так, у Центрі протидії корупції зазначають, що тим чиновники і політикам, які зацікавлені збрехати в е-деклараціях, вигідно якнайшвидше їх заповнити, щоб легалізувати майно і статки за 2015-ий.
“Кеш від нелегальної торгівлі зброєю, контрабанди вугілля з АТО, наркотрафіку, відкатів на закупівлях для військових, газнафтодолари можна вписувати в декларацію і не боятися, що хтось почне з'ясовувати джерела походження цих грошей. Зробити це можна тільки в рамках кримінального процесу. Але система, що працює у тестовому режимі, не дозволяє навіть теоретично провести таке розслідування. Керівництво НАЗК – єдиного органу, який отримає декларації держслужбовців – прекрасно усвідомлює роль та статус системи, але свідомо запускає її у тестовому режимі, забезпечуючи безкарність та недоторканність чиновникам. Таким чином влада демонструє суспільству черговий фейк замість реальної прозорої системи декларування статків, а чиновникам дарує дієвий інструмент легалізації незаконно отриманих уже після Революції Гідності багатств”, – зазначає у блозі на Українській правді голова правління Центру протидії корупції, експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ Віталій Шабунін.
Повторно заповнювати декларації вже з атестатом захисту ніхто не зобов’язаний. Хіба що буде додаткове рішення від влади про необхідність повторного декларування. Принаймні експерти закликають це зробити.
“Порошенко, Гройсман, Турчинов та їхні підлеглі з НАЗК і Держспецзв'язку мають негайно – впродовж трьох днів – забезпечити надання системі електронного декларування атестату про побудову комплексної системи захисту інформації та ввести систему в повноцінну експлуатацію… Тих чиновників, що скористаються тестовим режимом роботи системи, треба зобов'язати переподати декларації після отримання необхідних сертифікатів”, – також пише Шабунін.
А поки за нинішньої ситуації, якщо швидко нічого не зміниться, експерт прогнозує відмову ЄС у безвізовому режимі для України й обвал гривні восени.
Тим часом голова НАЗК Наталія Корчак просить суспільство не перейматись нічим і зазначає, що можливість притягнення до кримінальної відповідальності чиновників-корупціонерів шукатиме НАБУ навіть за неатестованої системи е-декларування. Ось так. Начебто все так і мало бути…
Тут зазначимо, що відповідальність за неправдиві дані в е-деклараціях мала б бути різною, в залежності від масштабу недостовірних відомостей про майно. Можлива дисциплінарна відповідальність, адміністративні штрафи, а якщо чиновник приховає понад 345 тис. грн, то передбачено або штраф до 51 тис. грн, або позбавлення волі до двох років.
Також зазначимо, що нинішній, хоч і неповноцінний запуск системи декларування стосується близько 50 тисяч високопосадовців і політиків. Це і Президент, прем’єр, міністри, їхні заступники, нардепи, судді, прокурори, держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування категорій А-Б, керівники національних держорганів, їхніх апаратів та структурних підрозділів і керівники деяких територіальних держорганів. Йдеться про тих, хто займає особливо відповідальне становище. З 15 серпня вони мають два місяці на заповнення декларацій за минулий рік. Е-декларації за 2016-ий вже наступного року повинні подавати до загального Реєстру всі без виключення – і чиновники, і судді, і прокурори, і поліцейські. Та це все буде потім, а поки ще потрібно подивитись, як наша влада виходитиме з нинішньої ситуації, коли неможливо перед світом та українцями хоч якось логічно пояснити останні маніпуляції.