“Патріотизм закінчується, коли мова заходить про податки”, – іронізував свого часу англійський письменник Джордж Орвелл. Українські посадовці та підприємці неодноразово наголошували на необхідності створення неупередженої, справедливої та ефективної податкової системи в нашій державі, яка б забезпечила рівні умови для розвитку бізнесу.
Зміни в податковій системі повинні бути результатом чесної і відкритої дискусії. Цього тижня Міністерство фінансів України представило громадськості проект податкової реформи, над яким працювала спеціально створена робоча група урядовців, нардепів, представників бізнесу та експертів.
Новації: що пропонує Мінфін?
Згідно з новим проектом, замість податкової міліції заплановано створити фінансову поліцію, яка підпорядковуватиметься Мінфіну. Профільне міністерство матиме базу даних Державної фіскальної служби, займатиметься адмініструванням податків, реєстрами відшкодування податку на додану вартість, обліком платників податків, надаватиме консультації в письмовій або електронній формах.
За фіскальними службами закріплюються функції надання усних консультацій, проведення податкових перевірок, забезпечення роботи “електронного кабінету платника податків” – персоналізованого, безпечного електронного сервісу, який надаватиме безконтактні способи взаємодії з платниками податків.
Варто кардинально спростити податкову систему, зменшити тиск на підприємців, децентралізувати бюджетну систему, щоб крупні податки залишалися на місцях
Плани проведення податкових перевірок оприлюднюватимуть на сайті Мінфіну. Перевірка триватиме 30 календарних днів. Попереджати про неї будуть за 15 робочих днів замість теперішніх 10.
Незмінними залишаться ставки податку на прибуток (18%) та акцизу на алкоголь і тютюнові вироби. Разом із цим буде введена нова ставка податку на доходи фізичних осіб – 10% мінімальної заробітної плати для тих, хто займається індивідуальною діяльністю без реєстрації підприємцем із річним обсягом доходу не більше 250 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня звітного року. Таким чином може з’явитися нова категорія платників податків.
Реєстри відшкодування ПДВ планують об’єднати. Запропоновано збільшити штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних до 50% податку на додану вартість, а також розмір добових до 40 євро за кожен день закордонного відрядження. Податок на прибуток планували обговорити 12 серпня.
Знову запізнення
Торік попередній уряд підготував зміни до Податкового кодексу, які передбачали зниження ставки єдиного соціального внеску з одночасним підвищенням штрафів, зрівнянням прибуткового податку зі звичайних і великих зарплат, більш жорстких умов для платників за спрощеною системою. Однак значну частину пропозицій тоді відмовились підтримати парламентарі і податкова реформа так і не відбулась. Лише “причесали” чинний Податковий кодекс.
Тепер починається нова спроба від уряду, фактично вже третя за три роки. І зауважимо, що процедура знову йде з порушенням законодавчих термінів. Адже, щоб зміни податкового законодавства набули чинності з 1 січня 2017-го, то уряд вже мав внести відповідний законопроект y парламент до 1 липня. Нині в Мінфіні планують подати новий законопроект на розгляд ВРУ восени (в уряді Яценюка це робили взагалі в грудні), тобто хоч із запізненням, але часу для розгляду і правок парламентом трохи більше.
Тут варто розуміти, що нове податкове законодавство потрібно ухвалити до затвердження бюджету на наступний рік, щоб розуміти, на якій основі формувати основний фінансовий документ держави (а бюджетний процес також йде із недотриманням графіків).
Щоб зміни були дієвими, потрібно не покращувати, а викорінювати стару систему, засновану на хабарництві і неповазі до людей
“Переведення баз даних від Державної фіскальної служби до Міністерства фінансів дозволить їх чітко контролювати та уникати конфлікту інтересів. Передбачена 10-відсоткова ставка мінімальної заробітної плати для тих, хто займається індивідуальною діяльністю без реєстрації підприємцем, позитивно вплине на підприємницьку діяльність. Потребує розгляду податок на виведений капітал, – зазначає нині Ілля Несходовський, економічний експерт Реанімаційного пакетa реформ, повідомляє “Слово і Діло”. – Негативним моментом проекту змін до Податкового кодексу є перетворення податкової міліції у фінансову поліцію без зміни функціоналу – фактично це звичайне перейменування, зміна вивіски. Наразі зарано говорити про ефективність податкової реформи”.
Слушними є слова автора економічних реформ у Грузії Кахи Бендукідзе: “Ви повинні зненавидіти корупцію. Якщо цього не відбудеться, цей цикл повторюватиметься, і ви будете злиденною країною”. Саме тому податкову реформу в Україні потрібно починати з чистого аркуша.
Про те, чи буде прийняте нове податкове законодавство до затвердження бюджету на наступний рік, і чи принесе це позитивний результат, “Пошта” запитала в експертів.