Виявляється, що нечисті на руку українські судді ховають гроші у банки, і не ті, про які усі відразу могли подумати, а скляні… Принаймні керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький, повідомляючи на своїй сторінці у Facebook про те, що детективи Національного антикорупційного бюро (НАБ) викрили на хабарі суддю Дніпровського районного суду Києва Миколу Чауса, поінформував про вилучення скляної банки із грошима. І, відповідно, оприлюднив фото цієї банки. “На місці передачі хабара вилучено речовий доказ – ось саме так деякі служителі Феміди зберігають корупційні доходи”, – написав Холодницький.
Столичного суддю спіймали на хабарі 9 серпня і дуже швидко стало зрозуміло, що йдеться саме про Чауса. Це один із найскандальніших суддів, відомий рішеннями проти Автомайдану наприкінці 2013 – початку 2014 років. Незважаючи на те, що суддя підпадав під люстрацію, він спокійно продовжував працювати вже понад два роки і після Революції Гідності. Серед іншого Микола Чаус вів справу вже екс-голови партії УКРОП Геннадія Корбана, а ще суддя встиг скасувати розшук і заборонити слідчі дії проти екс-нардепа – “регіонала” Юрія Іванющенка, більш відомого як “Юра Єнакієвський”.
“Чаус обслуговував Адміністрацію президента за часів Віктора Януковича та, очевидно, може багато розповісти про те, як влаштовано ручне управління судами сьогодні. Якщо чесно, то на місці детективів НАБУ я б серйозно переймався за життя цього пана. Ну й окремо не можна не порадіти за хлопців в НАБУ. Так, в країні багато чого не так, багато наполовину і не всерйоз, але кожен ось такий крок дає трішки більше надії, все ми разом йдемо – нехай навіть пекельно повільно! Але в правильному напрямку”, – написав у Facebook нардеп Мустафа Найєм.
Борці з корупцією спрацювали самі
 |
фото: САП |
Тепер суддя Чаус, як повідомляють у САП і НАБУ, погорів на хабарі у 150 тисяч доларів, тобто понад 3,7 мільйона гривень Зазначається, що це викриття стало однією з перших операцій, які були проведені силами виключно нових антикорупційних органів, без залученні інших силовиків.
“До нас надійшла інформація про те, що суддя Дніпровського районного суду вимагає за прийняття позитивного рішення у кримінальній справі, пов'язаній з незаконним обігом наркотичних засобів, від підозрюваної особи і його близьких родичів – спочатку мова йшла про суму в 100 тис. дол., але потім сума неправомірної вигоди збільшилася до 150 тис. дол. Після передачі грошових коштів, після прийняття рішення по справі, яке підтвердило, що дійсно суддя мав намір звільнити особу від покарання, застосувавши ст. 75 КК України, так зване умовне покарання, детективами НАБУ спільно з прокурорами САП був проведений обшук, за результатами якого виявлено грошові кошти, частина в автомобілі судді, частина в схованці. Обшук був завершений о другій годині ночі, Чауса супроводжували додому за місцем проживання”, – розповів 10 серпня в ефірі каналу “112” заступник голови САП Володимир Кривенко.
Цей злочин підпадає під дію ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. Чаусу може загрожувати позбавлення волі на термін від 8 до 12 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років, із конфіскацією майна. Але не все так просто…
До арешту ще далеко
Нічого іншого, як просто провести додому такого суддю, правоохоронці поки не могли. Невідкладні слідчі дії тривають, але Чаусу ще навіть не оголосили підозру, адже керівник САП Холодницький, хоч і писав про цю справу у Facebook, перебував у відряджені в Латвії. Повернутись він мав учора ввечері, 10 серпня, і одразу підписати повідомлення про підозру. І щоб дотриматись усіх процедур антикорупційні прокурори обіцяли повідомити Чауса про підозру вже сьогодні.
Але навіть після цього скандального Миколу Чауса не можна буде так просто затримати і взяти під варту, адже у нього суддівський імунітет. Тому дозвіл на затримання судді ще має дати парламент, який зараз на літніх канікулах аж до 6 вересня.
“Суспільство має насущний запит щодо справедливого покарання корупціонерів. І прокурори САП, і детективи НАБ України роблять все можливе, щоб залучити цього та інших “недоторканних” до справедливої відповідальності. Але ми бачимо, що основною перешкодою для того, щоб вони постали перед судом, є стара законодавча система, яка ніяк не може відмовитися від “касти недоторканних”, – також писав Назар Холодницький.
І поки правоохоронцям доведеться просто чекати, коли нардепи зможуть розглянути питання судді Чауса. Тим часом Володимир Кривенко повідомляв, що Микола Чаус збирався і далі ходити на роботу, начебто нічого і не трапилось. Відомо, що учора у Дніпровському районному судді Києва Чаус мав розглядати чотири справи. У цьому суді заявили, що до рішення парламенту Чауса від роботи не відсторонюватимуть. Скандал із отриманням ним хабаря взагалі не коментують. Але зрештою ближче до обіду 10 серпня ЗМІ повідомляли, що Чаус на роботу не з’явився і начебто передав заяву про відпустку. З якого числа і на який термін достеменно ще не було відомо.
“Наступним нашим кроком, після повідомлення про підозру, буде звернення до ВСУ, щоб саме голова ВСУ звернувся з клопотанням до Верховної Ради про позбавлення суддівського імунітету цього судді... До ВСУ ми звернемося невідкладно, після повернення Холодницького з відрядження. Будемо клопотати, щоб голова ВСУ невідкладно звернувся до парламенту, будемо звертатися до голови парламенту, якщо буде така можливість, щоб зібрати позачергову сесію для вирішення саме цього питання. Ми розуміємо, що шансів мало, всі наші депутати люблять відпочивати, буде у них час або можливість зібратися, але все можливе від нас ми виконаємо”, – також зазначив заступник голови САП.
Як все буде – поки невідомо, але Українська правда з посиланням на САП повідомляє, що у випадку дозволу парламенту на затримання Миколи Чауса, то після цього, коли суд визначатиме йому запобіжний захід, прокурори наполягатимуть, щоб ймовірна застава становила 3,7 мільйони гривень.