“Сепаратистські справи” проти представників режиму Януковича, які нарешті розпочала Генпрокуратура, потрохи набирають обертів. Майже одразу після затримання одного із колишніх лідерів Партії регіонів, екс-нардепа Олександра Єфремова, Генпрокурор Юлій Луценко заявляв, що у справі про посягання на територіальну цілісність України і організацію так званої ЛНР фігурує не один підозрюваний. І що затримання ще будуть.
Єфремова столичний Печерський суд заарештував на два місяці без права внесення застави ще 1 серпня. Адвокати ще намагаються витягти його з-за ґрат, а тим часом 7 серпня Луценко повідомив, що у справі Єфремова вже затримали ще одного екс-нардепа-“регіонала” Володимира Медяника. Учора, 8 серпня, той самий Печерський суд також арештував Медяника на 60 діб, до 4 жовтня, без можливості вийти швидше під заставу.
Нинішні звинувачення проти Медяника (на відміну від того ж таки Єфремова) стосуються поки тільки сепаратистської діяльності. І звинувачення дуже серйозні, йдеться про дві статті, за якими звинувачують і Єфремова, це: ч. 3 ст. 110 Кримінального кодексу України, тобто умисні дії з метою зміни меж території України на порушення Конституції, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків і ч. 1 ст. 258-3 Кримінального Кодексу України, а це здійснення організаційного та іншого сприяння створенню та діяльності терористичної організації “ЛНР”. Нагадаємо, що ст. 110 КК України передбачає покарання аж до довічного ув’язнення. Застава і не була передбаченою.
Прокурори окрім того наполягали на тому, що Медяник перешкоджав досудовому розслідуванню, і міг тиснути на свідків у справі. Представники звинувачення заявляли, що у випадку, якщо Медяник не буде взятий під варту, то він міг би виїхати в окупований Луганськ. Також вони зазначали, що начебто ще після затримання Єфремова Медяник планував утекти в окупований Крим.
А ще прокуратурі заявляли, що затримали Медяника біля чужої квартири, про це зрештою повідомили і ЗМІ ( що затримання відбулось біля квартири жінки, яка не є родичкою екс-“регіонала” і що він ще встиг дати інтерв’ю одному із телеканалів). Натомість адвокати, а вони фактично ті ж самі, що і у Єфремова, далі наполягали на тому, що Медяника ніхто не затримував, бо правоохоронці ще 5 серпня прийшли до квартири, де екс-“регіонал” не живе. А наступного дня Медяник разом із своїм захисником начебто сам прийшов до ГПУ давати свідчення і вже там отримав повідомлення про підозру.
Сам Медяник усі звинувачення у сепаратизмі відкидає. “Від першого до останнього слова – це неправда. З 10 допитуваних шістьох я не знаю. Болотова (перший так званий голова терористичної “ЛНР”, – “Пошта”) я бачив хіба в телевізорі та в інтернеті. Ні на яких мітингах я не був жодного разу. На початку квітня 2014 проїхав у захоплений будинок СБУ в Луганську, хотів дізнатися, що відбувається. В СБУ я був лише один раз”, – заявив підозрюваний на судовому засіданні 9 серпня.
Хто такий Медяник?
Зазначимо, що політик і бізнесмен Володимир Медяник був нардепом від Партії регіонів з 2012 до 2014 року. До того часу він уже встиг змінити кілька партій (пройшов через “Нашу Україну” за часів президентства Ющенка, був і депутатом Луганської міськради від комуністів). Щодо бізнесу, то Медяник очолював різні торговельні та будівельні компанії. Серед іншого, він разом із сестрою були засновниками торговельного центру із промовистою назвою “Россия” у Луганську.
Один із свідків у цій “справі Єфремова”, ще один одіозний екс-“регіонал”, який свого часу боровся за вплив на Луганщину, Володимир Ландік тепер заявляє, що Медяник мав спільний бізнес із сином Єфремова. Тут треба зазначити, що раніше у ЗМІ Медяника називали другом сім’ї Ландіків.
Адвокати Медяника заявляють, що він пішов у політику, аби захищати свій бізнес. Також захист екс-“регіоналів” наполягає на тому, що Медяник не вів спільні справи із Єфремовим, а вони лише були в одній фракції.
Але треба розуміти, що без “дружби” із фактичним “господарем” області, як часто називали Олександра Єфремова раніше, Медяник навряд чи став би нардепом від 109-го округу в 2012-ому.

“У 2012 році Медяника вже не бентежила співпраця з Олександром Єфремовим та іншими сепаратистами, з якими він закликав боротися в 2005 році. Зате своїх учорашніх товаришів по партії “Наша Україна” Медяник став називати “націоналістичною нечистю”. Його інтерв’ю, опубліковане на сайті Луганської обласної організації Партії регіонів, вже зовсім не схоже на те, що Медяник говорив у 2005 році. У ньому він заявив, що принципово не виступатиме в парламенті українською мовою, обізвав опозицію “неонацистами”, а також розповів, що вся критика Партії регіонів і Януковича оплачена на гроші Заходу… Медяник точно не є найголовнішим луганським сепаратистом. По своїй натурі – це типовий хамелеон без будь-яких цінностей і переконань, який понад усе ставить фінансові інтереси”, – пише у своєму блозі донецький журналіст Денис Казанський.
А Depo.ua нині також нагадує, що Медяник був серед тієї когорти екс-“регіоналів”, які не приховуючись підтримували сепаратистські шабаші навесні 2014-го. І що у вересні 2014-го, вже коли Донбас був захоплений російськими військами, Медяник разом із низкою “регіоналів” відвідував російський парламент. Ще тоді МВС порушило справу за посягання на територіальну цілісність України представниками влади. Тоді повідомлялося, що Медяник призначив мільйон гривень за голову льотчика Збройних сил України, який нібито бомбив Луганськ. Але тоді зрештою все затихло і про Медяника багато хто забув.
Що далі?
Нині багато експертів зазначають, що затримання та арешт Медяника є важливим у контексті ймовірних нових свідчень проти Єфремова. Зрештою, про це говорять і адвокати екс-“регіоналів”. “За такими, в лапках, доказами затримувати особу, це означає лише одне – вимагання, натякання на те, що “надаси покази – будеш вільний”. Ось і все”, – заявляв ще напередодні суду адвокат обох нинішніх підозрюваних Євгеній Солодко, повідомляла Українська правда.
І якщо адвокати переконують суспільство, що правоохоронці діють незаконно, то блогер-розслідувач із Луганська Сергій Іванов, який неодноразово писав про махінації і сепаратистську діяльність Єфремова, співпрацював зі слідством у справах проти екс-“регіонала”, нині наголошує на важливості того, що Медяник може привести прокурорів не до одної “великої риби” колишнього режиму. Іванов стверджує, що Медяник може “розколотись”, бо насправді недолюблював Єфремова.
“Це дуже важливий момент. Медяник ніколи не любив Єфремова, тому навряд чи стане його покривати. А знає він дуже багато. Крім того, якщо Медяник погодиться співпрацювати зі слідством, то вже дуже скоро у ГПУ будуть підстави для затримання нардепа від “Опоблоку” Дунаєва, який допомагав бойовикам утримувати захоплену СБУ.
А Дунаєв – це прямий шлях до яєць лідера так званої опозиції Юрія Бойка. Що знає Бойко – складно навіть уявити. Тобто, по-хорошому, ГПУ може роздовбати “Опоблок”, в якому від правосуддя ховається величезна кількість злочинців, за пару-трійку днів. Ось і все, хлопці”, – пише на своїй сторінці у Facebook Сергій Іванов.
Такі прогнози блогера навряд чи так просто збудуться. Зрештою, навіть у випадку появи якихось доказів на затримання чинних нардепів потрібен ще дозвіл парламенту, який нині на канікулах.
Але про те, що нові затримання будуть вже і після Єфремова з Медяником Генпрокурор Луценко знову заявив. “Це не останні затримання. Ми маємо достатньо доказів проти цілої групи осіб, які замахнулися на власну державу”, – сказав Юрій Луценко в ефірі каналу “112” 8 серпня.
Можливо треба дочекатись найближчої суботи, адже саме в цей день вже два тижні підряд правоохоронці затримують екс-“регіоналів”. Але якщо без жартів, то насправді роботу Генпрокуратури треба оцінювати не по затриманнях чи навіть попередніх арештах на період досудового слідства, а вже після вироків. Чи справді тюремні вироки отримають всі звинувачені нині у сепаратизмі одіозні політики?!.
До того ж, адвокати екс-“регіоналів” ще намагатимуться витягти своїх клієнтів. Очевидно, що і на арешт Медяника подаватиметься апеляція. А розгляд апеляції Єфремова відбудеться вже завтра, 10 серпня.
Єфремов ще бореться
Насправді розгляд апеляційної скарги від захисту Олександра Єфремова мав відбутись 8 серпня, але засідання перенесли. Це підтримали всі сторони процесу, адже скаргу ще треба вивчити і прокурорам.
Нагадаємо, що окрім уже згаданих статей про посягання на територіальну цілісність України і сприяння в організації “ЛНР” Олександра Єфремова також звинувачують у незаконному заволодінні майном Луганськвугілля (не зняті також ще минулорічні звинувачення в організації голосування за “диктаторські закони” від 16 січня 2014-го, але це ще інша справа). На що зараз надіються адвокати Єфремова? Звинувачення серйозні і застави вони, як уже зазначалось, не передбачають, але захисники Єфремова сподіваються знову повернути справу у суд першої інстанції і там довести, що прокурори не мають достатніх доказів сепаратистської діяльності їхнього клієнта і що загалом затримання і арешт були незаконними. Як усе повернеться, побачимо скоро. А тим часом нагадаємо, що Генпрокурор Луценко публічно закликав співпрацювати зі слідством і самого Єфремова. Але останній дає зрозуміти, що на жодні угоди не піде. “Для того, щоб це робити, треба чимось торгувати. Мені торгувати нічим. Мені не надали жодних доказів. Є тільки свідчення деяких свідків. Очевидно, що справу сфальсифіковано”, – заявив Єфремов у залі суду 8 серпня.