Гра в імітацію по-українськи

Чиновники бояться електронного декларування і не перестають протистояти запуску системи

Уже меншe ніж через два тижні – 15 серпня – в Україні має почати роботу система електронного декларування для високопосадовців. Статки і їх відповідність способу життя чиновників і політиків мають бути відкритими, а за внесення неправдивих даних в е-декларації повинна бути й кримінальна відповідальність. Це не лише надзвичайно важлива частина найбільш розрекламованої владою антикорупційної реформи, але і ключова вимога ЄС для надання нашій країні безвізового режиму. 
Усі вимоги наша влада начебто виконала, тому затримки із скасуванням віз списувались насамперед на внутрішньо європейські проблеми: міграційну кризу, Brexit і т.д. Однак те, що низка країн ЄС продовжують сумніватись у щирості, а звідси й ефективності наших антикорупційних потуг, українська влада, принаймні публічно, продовжує ігнорувати. От тільки водночас не перестає давати чергові приводи для звинувачень в імітації виконання взятих на себе зобов’язань. 

Без атестата і без відповідальності

Тут справа у тому, що Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК), яке і має перевіряти е-декларації, вже представило форму нової декларації для чиновників, тестову версію сайту, де можна потренуватись їх заповнювати. Вже готове відповідне програмне забезпечення, окрім того проводяться тренінги із заповнення декларацій для чиновників по всій країн. 
Але тепер виникають проблеми з отриманням атестата відповідності на комплексну систему захисту інформації (КСЗІ) в системі декларування. Саме цей атестат зробить систему е-декларування легітимною, бо без нього декларації не визнаватимуться судом, і за брехню чиновників неможливо буде притягти до кримінальної відповідальності. За видачу атестата відповідає Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ). Атестат система е-декларацій мала отримати 12 серпня, тобто час ще начебто є, але строки його отримання зірвані. Бо наприкінці липня ДССЗЗІ всупереч погодженому плану не затвердив незалежну експертну організацію для підготовки висновку про захист системи, а 2 серпня, власне через НАЗК, “протягнув” призначення такою експертною організацією Державний центр кіберзахисту та протидії кіберзагрозам. Про це повідомив радник Світового банку Дмитро Чаплінський, який був присутній на засіданні НАЗК 2 серпня.
Водночас Держцентр кіберзахисту не має досвіду проведення експертиз такого масштабу, бо створений лише рік тому і то при Держспецзв’язку. Тобто і про незалежність цієї структури не йдеться. Експерти зазначають, що таким чином атестат можна отримувати “вічно”. Тобто наша влада яскраво демонструє, що не готова виводити свої статки з тіні. Тут лише зазначимо, що із 15 серпня е-декларації з даними за минулий рік мали б заповнити близько 50 тисяч високопосадовців і політиків: Президент, прем’єр, усі міністри і їх заступники, нардепи, судді, прокурори, слідчі, усі держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування категорій А-Б, керівники національних держорганів, їхніх апаратів та структурних підрозділів і керівники деяких територіальних держорганів.
“Найсумніше те, що нам дали зрозуміти: до запуску системи 15 серпня атестат не буде отриманий, що її делегітимізує. Нові терміни не були названі”, – написав на своїй сторінці у Facebook уже згаданий Дмитро Чаплінський. 
На повну про усі небезпеки почали кричати й експерти Реанімаційного пакету реформ. “Отримання атестата відповідності на систему декларування є не просто технічною вимогою – це необхідна умова для законного функціонування системи. Без такого атестата система зможе працювати лише в дослідному режимі експлуатації, що є неприйнятним, оскільки електронні декларації, які будуть подані в таку систему, не матимуть юридичного значення… Закликаємо Президента України, уряд, НАЗК та адміністрацію Держспецзв’язку забезпечити вчасний і належний запуск роботи системи електронного декларування – а саме, щоб 15 серпня 2016 року було розпочато промислову експлуатацію системи із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю на підставі виданого Держспецзв’язку атестата”, – зазначено у заяві Антикорупційної групи Реанімаційного пакета реформ. 
Один із експертів РПР, голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунів зауважує, що основна підлість затягування з атестацією е-декларування полягає в тому, що формально запуск системи 15 серпня відбудеться, і Президент з прем’єром попіаряться на цій імітації, але ще невідомо, скільком високопоставленим корупціонерам за брехню в деклараціях нічого не буде, окрім, як і раніше, тільки репутаційних втрат. Чиновники взагалі зможуть відмовитись подавати е-декларації в Реєстр без атестата захисту, оскаржувати результати майнової перевірки і навіть оскаржити саме рішення НАЗК про запуск системи. І матимуть “козирі” в суді.
Зазначимо, що Президент Петро Порошенко, принаймні станом на учорашній день, ніяк не відреагував на заяви активістів про небезпеки неналежного запуску е-декларування. Прем’єр Гройсман також не поспішав коментувати цю тему, хоча раніше неодноразово заявляв, що неабияк очікує декларацій не тільки урядовців, але і нардепів.
Але треба зауважити, що голова Держспецзв’язку Леонід Євдоченко  після усіх заяв і звинувачень від експертів публічно пообіцяв, що зриву е-декларування не буде. “Державна служба спеціального зв’язку бере на себе зобов’язання до 12 серпня завершити роботи. Далі потрібно підготувати рекомендації для НАЗК, яке фактично буде приймати рішення про впровадження системи 15 серпня”, – заявив він, інформує Радіо Свобода. Але як воно буде насправді – покаже лише час. 

Палиці в антикорупційні колеса

Зазначимо, що загалом палки в колеса початку роботи НАЗК з е-декларуванням устромляли з того самого моменту, щойно прозвучали обіцянки влади все запустити. І ці перешкоди створювали як Верховна Рада, так і попередній уряд Арсенія Яценюка.
Зокрема, парламент спершу потратив не один місяць на те, щоб запровадити е-декларування. Довелося виправляти правку до держбюджету на цей рік, щоб система запрацювала принаймні у 2016-ому, а не з наступного 2017 року (правку про відтермінування подачі декларацій до закону про держбюджет вносив представник депргрупи “Воля народу” – “Пошта”). Після цього довелося ще раз ухвалювати законодавчі зміни, щоб кримінальну відповідальність за неправдиве заповнення цих декларацій не переносити на 2017-ий (а фінт з таким відтермінуванням вже намагався провернути представник БПП). Нарешті у середині березня цього року ВРУ ухвалила узгоджений з ЄС закон. Тож первісно запланований на весну цього року запуск е-декларування, як ми вже зрозуміли, був перенесений на літо.
Тільки після ухвалення узгодженого з ЄС закону потрохи зрушився з місця запуск роботи НАЗК. Хоч рішення про його створення було прийняте ще у березні торік і Агенство мало запрацювати до кінця 2015-го. Тим не менше, після багатьох скандалів, відмови там працювати нардепа Віктора Чумака, зміни конкурсної комісії, яка обирала членів НАЗК, тільки 16 березня цього року урядом було затверджено чотирьох із п’яти членів НАЗК. Цього було достатньо для обрання голови. Але зазначимо, що п’ятого члена НАЗК не затверджено досі. 
Та скандали на цьому не припинились. Якщо вже не згадувати про довгі проблеми із наданням приміщення, забезпеченням ком’ютерами і т.д., то поки НАЗК готувалось до запуску системи е-декларування один із її членів – Руслан Рябошапка – на початку липня публічно звинуватив голову Агентства Наталію Корчак і керівника апарата Олександра Скопича у спробах “узурпувати владу” в колегіальному органі та саботажі роботи. Рябошапка також заявляв, що в апарат НАЗК набирали таких людей, які провалювали конкурси на посади. Тут треба зазначити, що експерти неодноразово звинувачували ще конкурсну комісію, а потім вже і членів НАЗК у зв’язках і залежності від окремих політиків. Так, у ЗМІ вже згадану Наталію Корчак називають креатурою екс-прем’єра Арсенія Яценюка, Олександра Скопича пов’язують із секретарем РНБО Олександром Турчиновим, заступника голови НАЗК Руслана Радецького начебто просувала Адміністрація Президента. 
Громадськість найбільше відстоювала вже згаданого Руслана Рябошапку (який був експертом Реанімаційного пакета реформ), але якого довго не хотіла обирати конкурсна комісія, а потім і в уряді заявляли, що з Рябошапкою були пов’язані скандали в Мін’юсті і що він колись працював заступником директора департаменту юридичного забезпечення Кабміну часів Азарова. 
Як би там не було, але розуміємо, що в НАЗК немає єдності, незалежності від влади, члени Агентства представляють різні групи впливу і мають різну громадську й експертну підтримку. Тож нині навіть і нікого не дивує, що сама НАЗК, як уже зазначалось, докладалась до ймовірного затягування атестації системи е-декларування. І зрозуміло, що до Агентства в такій ситуації немає великої суспільної довіри. Та працювати і демонструвати результат треба… 

Як усе мало б запрацювати

Загалом чисельність працівників апарата НАЗК мала б становити близько 250 осіб. Зазначимо, що НАЗК, на відміну від Національного антикорупційного бюро (НАБ), не є правоохоронним органом. Насамперед завданням Агентства є збір і перевірка е-декларацій чиновників і політиків. А вже знайдені потенційні корупціонери стануть “клієнтами” НАБ. 
“НАЗК буде проводити перевірку, її результати будуть систематизовані у вигляді висновку. І в разі порушень, які будуть щодо недостовірності відомостей про майно до 138 тис. грн, особи будуть притягнені до дисциплінарної відповідальності. У разі перевищення від 138 до 345 тис. грн – буде адміністративний штраф у розмірі від 17 до 43 тис. Якщо недостовірність відомостей про майно буде перевищувати більше, ніж 345 тис. грн, то це може бути або штраф до 51 тис., або кримінальна відповідальність строком до двох років”, – розповіла цього тижня журналістам під час брифінгу в Краматорську заступник директора департаменту контролю та перевірки декларацій, моніторингу способу життя НАЗК Тетяна Шкребко. Зазначимо, що на Донеччині цього тижня відбулись тренінги для чиновників. 
Відомо, що Агентство буде проводити контроль щодо вчасності подання е-декларацій, правомірності і правильності їх заповнення, логічний й арифметичний контроль інформації з е-декларацій. Повній перевірці підлягатимуть декларації чиновників вищих рангів, суддів, прокурорів, слідчих. А також тих посадовців, члени сімей яких відмовляться надавати інформацію для заповнення декларації. Тут треба зазначити, що майно членів сімей посадовцям потрібно декларувати тільки у випадку спільного проживання (що насправді відкриває високопосадовцям широке поле для “тіньових маневрів”), а якщо йдеться про подружжя, то в будь-якому випадку, якщо шлюб не розірвано.
Також повна перевірка декларацій буде проводитися після виявлення розбіжності між задекларованими статками і способом життя чиновника. А про це можуть повідомляти і ЗМІ, і громадяни, які побачили в Реєстрі декларацій відверту брехню. 
“Реєстр електронного декларування буде відкритий цілодобово: тобто будь-яка особа зможе зайти у будь-який час до реєстру і отримати інформацію з публічної сторінки – усі суб’єкти декларування, які його цікавлять, він зможе знайти або по прізвищу (чи по перших буквах прізвища), або за регіональною приналежністю”, – також зазначила Тетяна Шкребко, повідомляє Укрінформ.
Публічно не оприлюднюватимуть, звичайно ж, серії і номери паспортів, місця проживання чи реєстрації і точні адреси об’єктів нерухомості, що належать декларантам (вказуватиметься лише область, район і населений пункт). Декларувати чиновникам і політикам потрібно, серед іншого, заощадження в готівці більше 60 тис. 900 грн, подарунки вартістю від 6 090 грн, коштовні речі (цінне рухоме майно) – від 121 800 грн. Також декларуванню підлягають юридичні особи, де чиновник чи члени його сім’ї є бенефіціарними власниками, а ще нематеріальні активи, робота за сумісництвом, об’єкти незавершеного будівництва, майно, яке формально належить іншій особі, але контролюється чиновником (лише для високопосадовців).  
Як уже зазначалось, декларації за минулий рік посадовцям треба  заповнювати з 15 серпня. Часу вони мають до 13 жовтня. Тетяна Шкребко також заявляла, що за неправдиві дані чиновники до кінця року вже можуть бути притягненими до відповідальності. Але розуміємо, що найперше потрібно атестувати захист реєстру е-декларацій. А з цим, як бачимо, є серйозні проблеми.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4890 / 1.67MB / SQL:{query_count}