Столицею Криму став Ростов

Кремль забрав останні залишки автономії в анексованого півострова

фото: obzor.press
Після двох з половиною років окупації українського Криму в Кремлі не припиняють знущатись над півостровом. 28 липня Путін одним розчерком пера ліквідував так званий “Кримський федеральний округ” і включив його до Південного федерального округу з центром у Ростові-на-Дону. Тобто, мало того, що президент Росії вкрав Крим, тепер він ще й перетворив його на звичайнісіньку російську провінцію без будь-якого особливого статусу і відповідних преференцій. 

Окупантів цікавить лише військова база

Вочевидь, в Росії вже завершилась патріотична ейфорія через приєднання півострова, а обіцяні “золоті гори” тамтешнім мешканцям як ніхто і не збирався давати, так тим паче не робитиме цього тепер. Фінансування “рядового регіону” лише зменшуватиметься. Окупантів там цікавить насамперед потужна військова база для контролю за Чорним морем. У самому Криму ейфорія серед тих, хто хотів жити під російським прапором, якщо ще не зникла за час окупації, то тепер має розвіятись остаточно. Однак вже пізно…
“Федеральний округ у Росії – це міжрегіональне об’єднання. Це особливе адміністративно-територіальне утворення, яке включає в себе цілу низку областей та регіонів. Фактично, спеціальний представник президента виступає в ролі наглядача, супервайзера над губернаторами різних областей та країв. Крим від самого початку за цими ознаками не міг мати статусу федерального округу, але йому його надали в якості перехідного, поки його інтегрували до складу РФ. Вже з минулого року знизилося фінансування, а тепер воно буде падатиме далі. Крим стає звичайним, банальним, рядовим російським регіоном… Це свідчення того, що Росія ще сильніше інтегрує Крим до свого складу. На жодні переговори щодо цього питання РФ не йтиме. Перехідний період щодо Криму завершено”, – зазначає політолог, керівник Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, повідомляє Слово і Діло.

Путінські перестановки у Криму

Треба нагадати, що так званий “Кримський федеральний округ” всупереч міжнародному праву було створено одразу після завершення Путіним аншлюсу півострова навесні 2014-го. А тепер так само незаконно Крим і місто так званого “федерального значення” Севастополь перебуватиме у складі РФ на рівних з Республікою Адигея, Республікою Калмикія, Краснодарським краєм, Астраханською, Волгоградською та Ростовською областями як одна територіальна одиниця під назвою Південний федеральний округ. Повноважним представником Путіна у цьому окрузі є російський екс-генпрокурор та екс-міністр юстиції Володимир Устинов. Вже колишній повпред у Криму Олег Белавенцев відправлений у Північно-Кавказький округ. 
Також Путін відправив у відставку одіозного російського “губернатора” Севастополя, віце-адмірала запасу і колишнього командувача чорноморського флоту РФ Сергія Міняйла. Начебто “за власним бажанням”, але сам він був цьому здивований. Зазначимо, що в Міняйла були великі конфлікти із так званою “місцевою елітою”, зокрема, колишнім самопроголошеним “народним мером Севастополя” Олексієм Чалим. Тепер Міняйла перевели на посаду представника Путіна у Сибірському федеральному окрузі, а т.в.о. “губернатора” Севастополя призначено Дмитра Овсянникова, який до останнього часу був заступником голови мінпромторгу РФ. Цікаво, що в указі Путіна  про призначення Овсянникова зазначається наступне: “до вступу на посаду особи, обраної губернатором міста Севастополя”. Але про яке “обрання” може йти річ? Російська ЦВК саме заборонила проведення референдуму про перехід до прямих виборів “губернатора Севастополя” – тільки пряме призначення з Кремля. І це дуже важливо, адже саме у Севастополі знаходиться головна військова база російського чорноморського флоту.
І якщо Севастополь ще перебуватиме у прямому підпорядкуванні Москви, і, відповідно, ще зможе сподіватися на якесь особливе фінансування, то для решти півострова “столицею” стане Ростов-“папа”, і саме там на весь Південний федеральний округ розподілятимуть кошти, спущені з Москви. Зрозуміло, що грошей на всіх не вистачатиме, російська незалежна газета “Ведомости” повідомляє, що тамтешній уряд на наступний рік планує на 15% знизити федеральні надходженя до регіональних бюджетів.

Наступний крок – “зачистки”

Російська влада із самого початку не надто довіряла місцевим кримським політикам і напрявляла туди своїх “смотрящих”, а тепер, вочевидь, ще жорсткіше вибудовуватиме вертикаль влади на окупованому півострові. Тому багато експертів зазначають, що колабораціоністів, які у 2014-му допомагали Росії здійснити анексію Криму, і яким Кремль дав можливість ще 2,5 роки “покерувати”, зараз “зачищатимуть”. І насамперед це стосується маріонеток Аксьонова і Константинова, що величають себе не інакше як “голова Криму” і “голова кримського парламенту”. Ці голови полетять.
“Путін знизив статус керівництва так званої Республіки Крим цілком усвідомлено. “Герої” Кримської весни давно втратили кредит довіри Кремля, і зберегти їх у своїх кріслах було для Путіна питанням особистого болючого для нього компромісу. Взяти і воєдино відправити у небуття Константинова, Аксьонова та інших було неприйнятним для Москви, оскільки ці люди були зведені російською пропагандою до рангу нацгероїв, на противагу кластеру нацзрадників, який з’явився після анексії Криму. Путін вважає, що сповна розрахувався з кримським керівництвом, яке сприяло окупації півострова і, в цілому, зберегло свої місця за нового режиму. Але тепер, коли рахунки сплачено, а стара кримська еліта грунтовно поживилася за рахунок російського бюджету, може початися велика чистка. Вона тим більш важлива в якості сигналу всім регіональним елітам напередодні голосування за депутатів держдуми сьомого скликання, коли Кремлю важливо вишикувати всіх у шеренгу. Підпорядкування Сімферополя Ростову-на-Дону – це не просто приниження, тому що в системі російської влади Ростов, ще до втечі туди Януковича, був такою собі російською Тмутараканню. Ростов – це ще й центр управління реш­т­ками “великої Новоросії”, яка не відбулася. Тобто, тепер Крим поставлений на одну дошку із зубожілими Донецьком і Луганськом, для яких “російська весна” так і не обернулася прийняттям до складу РФ, на відміну від Криму. Путін не довіряє кримській еліті ще й тому, тому що в силу свого минулого в КДБ, знає, що той, хто зрадив одного разу, зрадить і вдруге. Стара істина про те, що на Крим під Росією не очікує нічого хорошого, починає збуватися. Отже, тепер свою ціну повинні заплатити ті, хто привів півострів в “російську гавань” – всі ці аксьонови та константинови. Шкіпери та рульові відстояли свою вахту, і їх пора списувати на берег”, – зазначає на своїй сторінці у Facebook політтехнолог, президент Фонду національних стратегій Тарас Березовець.
Цікаво, що на півострові серед кремлівських маріонеток також вистачає противників Аксьонова і Константинова. Так, раніше відомий і в Україні, а нині керівник кримського відділення партії “Комуністи Росії”, колабораціоніст Леонід Грач заявив, що “аксьоновську компашку” вслід за Міняйлом також відправлять у Сибір. Розуміємо, що ймовірно у Кремлі їм знайдуть якісь нові посади, але це буде суттєве пониження.
Також треба зазначити, що формально в Кремлі пониження статусу Криму пояснили метою “підвищення ефективності діяльності федеральних округів”. Та таке окозамилювання навряд чи пройде. Ні та влада, яка була у Криму, ні ті, хто вже туди призначений чи тільки буде призначений, навряд чи зможуть щось покращити на тлі загального падіння російської економіки і міжнародних санкцій. 
“Для Криму в цілому це не закінчиться нічим хорошим. Для Південного федерального округу Крим – це острів. Забезпечувати острів – це великі проблеми. Особливо, якщо ти на цьому острові не перебуваєш, а керуєш ним із материка… На побутовому рівні це для кримчан закінчиться тим, що якість життя буде продовжувати падати в усіх аспектах. При цьому, можна припускати, що станеться заміна частини чиновницького апарату на муніципальному рівні. Замінять їх на тих, кого пришлють з федерального округу”, – зазначає експерт фонду “Майдан закордонних справ” Юрій Смєлянський, інформує канал “24”.
Також треба розуміти, що разом із “зачисткою” колишніх місцевих союзників Кремль може ще більше посилити тиск на пересічних кримчан, які висловлюватимуть незадоволення російською владою. Тим паче, як уже зазначалось, у зв’язку з наближенням виборів до Держдуми, які пройдуть 18 вересня. До прикладу, в російському ЦВК вже заявивили, що зі зміною “губернатора” у Севастополі там вибори до Держдуми пройдуть більш дисципліновано, бо “нова мітла завжди мете по-новому”. Також треба зазначити, що 28 липня Путін здійснив кадрові перестановки не лише в окупованому Криму, а також ще змінив чотирьох губернаторів і трьох повпредів (тамтешні експерти зазначали, що зміни керівництва відбулось в найбільш опозиційних регіонах). Практично повсюди буди призначені представники силових структур, таким чином Путін продовжує загальну “зачистку” Росії. З усіх новопризначених керівників лише Овсянников в окупованому Севастополі є цивільним, але і це не означає, що і в це місто, і загалом на півострів не буде направлятись все більше і більше “чекістів”. Навіть навпаки, ймовірність цього є дуже великою, адже Кремлю вигідно якнайшвидше завершити “перевиховання” Криму під російські реалії. 
Бачимо, що тільки наростають переслідування представників Меджлісу кримськотатарського народу, а також інших активістів, які хоч колись висловлювали свою проукраїнську позицію. І навіть ті кримчани, які виступали за приєднання до Росії, можуть перетворитися на потенційних ворогів Кремля, адже багато років жили під українською владою й звикли, що завжди можна висловити своє невдоволення владою, цінами, тарифами тощо.
“Скасування Кримського федерального округу і включення “Республіки Крим та міста Севастополь” до складу Південного федерального округу свідчить про те, що вище політичне керівництво Росії підготувало окупованому Криму долю інших, власне російських територій, які виступають як об’єкти для насадження єдиної уніфікованої державної політики, при реалізації якої етнічне або історичне розмаїття, культурні чи мовні особливості слугуватимуть прикриттям лише до моменту повної зачистки цієї території до стандартів “русского мира”. А які стандарти “русского мира” і де завершуються його межі в уявленні Путіна, вже ні у кого немає ілюзій...” – пише на своїй сторінці у Facebook український нардеп, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Санкції потрібно розширити

В українському МЗС в офіційній заяві зазначили, що останні рішення Путіна щодо Криму не створюють жодних правових наслідків, адже весь цивілізований світ не визнає російської анексії нашого півострова. Водночас, заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, як повідомляє УНІАН, вже заявив, що та окрема група західних санкцій, яка нині діє щодо Криму, тепер може бути розширеною на весь Південний округ РФ, куди незаконно включили півострів.
На Заході поки не поспішають говорити про розширення санкцій, але дають зрозуміти, що рішення Путіна для них не має значення. Зокрема у США (де один із кандидатів на президентський пост, скандальний Дональд Трамп ще раніше встиг пообіцяти розгляд питання про зняття санкцій і визнання Криму російським), в Держдепі заявили, що санкції щодо півострова триватимуть до його повернення Україні.   
“Для США це рішення не має жодного значення. Ми не визнаємо анексію Криму, і тому наша санкційна політика не змінюється від того, хто є губернатором Севастополя чи Криму. Ми оголосили і надалі вважаємо, що Крим – це невід’ємна частина України”, – заявив посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5313 / 1.66MB / SQL:{query_count}