Лише тепер відкривається можливість оголошення у міжнародний розшук нардепа від групи “Воля народу” Олександра Онищенка, якого в Україні звинувачують в організації незаконної схеми розкрадання коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ “Укргазвидобування”, через що державі завдано збитків на близько трьох мільярдів гривень. І якого ще на початку липня парламент дозволив притягнути до кримінальної відповідальності, затримати та арештувати.
Але сам Онищенко ще перед цим голосування втік за кордон і досі достеменно не відомо, де він перебуває – в Росії чи Європі. 27 липня Генпрокурор підписав повідомлення про підозру Онищенку, про що повідомили в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП).
“Підписання повідомлення про підозру Онищенку відкриває САП шлях до доведення справи проти основного та інших фігурантів газової схеми до її логічного завершення – судового вироку. Наступний крок – оголошення Онищенка у розшук, зокрема й міжнародний. Якщо він продовжуватиме переховуватися, ми звернемося до суду про застосування процедури спеціального досудового розслідування, яка дозволяє проводити судовий розгляд за фізичної відсутності обвинуваченого (in absentia). Особливий акцент САП зробить на тому, щоб домогтися конфіскації усього заарештованого майна фігурантів газової схеми на користь держави”, – зазначає тепер керівник САП Назар Холодницький.
Тут зазначимо, що повідомлення про підозру мало бути підписане набагато раніше, але воно “гуляло” між САП і Генпрокуратурою. Юрій Луценко звинувачував САП у тому, що спершу підозра була підготовлена непрофесійно і адвокати Онищенка легко могли її оскаржити. Тепер начебто вже все гаразд. Але треба розуміти, що три тижні після голосування у парламенті Онищенко у кримінальному провадженні проходив лише як свідок.
Тепер його знайти буде непросто, якщо зрештою він спливе саме в Росії, то мало надій на його видачу нашій державі. Сам втікач раніше заявляв, що він начебто в Австрії, і що справа проти нього сфабрикована і політично вмотивована.
Але також нагадаємо, що у цій справі вже затримано 12 підозрюваних. Більшості із них суд обрав запобіжний захід у вигляді 60 днів під вартою. Загальна сума застави за них складає понад мільярд гривень. А цього тижня стало також відомо, що один із підозрюваних у цій “газовій справі”, директор біржі “Львівська універсальна” Василь Пігуляк пішов на угоду зі слідством і дав викривальні покази. Як зазначено у повідомленні на сайті Національної антикорупційною прокуратури, за даними слідства, Пігуляк не був причетним до заволодіння коштами від реалізації природного газу, а отримував грошову винагороду за те, що для підконтрольних Онищенку фірм організовував фіктивні аукціони з продажу газу. Завдяки угоді із слідством і визнанню вини його було звільнено від кримінальної відповідальності, два роки тюрми замінено на один умовно і штраф лише 11 тисяч грн. Вже згаданий антикорупційний прокурор Холодницький заявляв, що угода із Пігуляком зумовить прогрес у розслідуванні справи Онищенка.