СБУ без “заліковки”

Служба безпеки України відкликала з вищих навчальних закладів України своїх співробітників. Переконують, що всіх

Служба безпеки України відкликала з вищих навчальних закладів України своїх співробітників. Переконують, що всіх

sbu.jpg 

Голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко назвав такий крок "декадебізацією СБУ",  і додав, що це відбувається за дорученням Президента України Віктора Ющенка. "Міністр освіти Іван Вакарчук є абсолютно україн­ським міністром і у нього достатньо повноважень, і нема чого робити СБУ в наших університетах та інститутах", - пояснив глава відомства.

- У 1991 році, коли Україна стала незалежною державою, звісно, відпала функція виявлення серед студентів "неблагонадійних", як це було у радянські часи і чим, серед іншого, займалося КДБ. Проте у певних державних вищих навчальних закладах ще позалишалися люди на посадах (йдеться про орієнтовно 20 осіб), але на сьогодні вони вже просто виконували певну представницьку функцію. Зокрема, останнім часом згадані співробітники допомагали у боротьбі з корупцією у вишах, - повідомила "Пошті" речниця Служби безпеки України Марина Остапенко.

У рамках концепції реформування СБУ Президент України Віктор Ющенко поставив завдання до кінця 2009 року остаточно реформувати СБУ в європейську службу з європейськими стандартами.

- Отож зараз і підчищаємо хвости. Служба безпеки вже відкликала співробітників із Міністерства закордонних справ України та митниці, тепер на черзі Міністерство освіти України, - говорить Марина Остапенко.

Речниця також акцентувала, що голова СБУ Валентин Наливайченко зазначає, що жодні агентурні донесення з вишів відомство не цікавлять, адже Служба має набагато більше важливих та актуальних державних завдань. Мовляв, СБУ нічого робити у вишах країни. Співробітників, яких відкликали з вишів, переведуть в інші підрозділи СБУ, де знадобляться їхній  досвід та професійні знання.  

Відомий правозахисник, співголова Харківської правозахисної групи, учасник дисидентського руху 70 - 80-х років Євген Захаров каже, що у радянські часи п'яте управління КДБ займалося стеженням, підслуховуванням, переглядом кореспонденції та репресіями інакодумців, зокрема студентів (особливо гуманітарних факультетів), дисидентів та правозахисників.

- У часи СРСР у кожному вищому навчальному закладі був режимно-секретний від­діл, так званий 1-й, який провадив контроль за ідеоло­гіч­ними та політичними настроями студентів, - зазначив "Пош­ті" Євген Захаров. Згадану декаґебізацію СБУ правозахисник називає "початком шляху", який обов'язково треба пройти.

Водночас Степан Хмара, колишній політв'язень, слова керманича СБУ Валентина Наливайченка назвав "Пошті" "проявом непрофесіоналізму та популізму".

- Публічно про такі речі не говорять, бо це спекуляція. Це невдалий крок, - трактує він.
С. Хмара говорить, що спецслужба вона і є спецслужба, аби виконувати свої специфічні функції. - Служба безпеки має мати об'єктивну інформацію, має володіти повноцінною та пов­номасштабною інформацією.

Віктор Морозов, перекладач, співак, композитор, у розмові з "Поштою" зазначив, що "це дуже позитивний крок, що таких людей нарешті відкликали".

- Я відчув їхню діяльність, як то кажуть, на власній шкірі. 1972 року мене виключили з університету за три місяці до закінчення. Нібито за прогули, оскільки нічого більше не могли придумати. Насправді ж вигнали за націоналізм, за те, що ми з колегами видавали альманах "Скриня". Коли я пішов з'ясовувати ситуацію до ректора, він зізнався, що була вказівка з КДБ. Кілька років я пробував відновитися, але не вдалося - на заваді стояла все та ж вказівка згори. Тоді в кожному ВНЗ були відповідні представники та кімнати спецслужб. Мене, як студента факультету іноземних мов, на початку навчання запрошували в цю кімнату, де був співробітник КДБ, на розмову. Пропонували співпрацю, стежити за своїми колегами, - говорить Віктор Морозов. Й продовжує:  - Ця машина нікого не пропускала, не залишала без уваги. Студентів завжди намагалися завербувати. І, на жаль це вдавалося. Декого спокушали високими ідеями, декого просто грошима. А ті, хто легко потрапляв на гачок, не могли потім з нього зіскочити. Я думав, що цих людей вже давно немає у вищих навчальних закладах. Але якщо вони були, то сумніваюся, що СБУ забрала всіх своїх співробітників. Адже вони люблять все контролювати. Можливо, це просто сказали для зовнішнього ефекту, а насправді залишать деяких працівників.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4543 / 1.57MB / SQL:{query_count}