17 липня 2014-го на висоті 10 тисяч метрів над підконтрольною бойовикам територією України був збитий малазійський “Боїнг-777”. Літак прямував з Амстердама до столиці Малайзії – Куала-Лумпура. На борту перебувало 298 людей – 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Всі вони загинули. Літак впав поблизу села Грабове, що неподалік міста Торез на Донеччині.
Менш як за годину після трагедії міністр оборони самоназваної ДНР Ігор Гіркін написав на своїй сторінці у російській соціальній мережі “ВКонтакте”, що бойовикам вдалося збити літак, щоправда, вони були переконані, що збили український АН-26…
“В районі Тореза тільки-но збили літак АН-26, валяється десь за шахтою “Прогрес”. Ми ж попереджали “не літати у нашому небі”… Пташка впала на терикон, житловий масив не зачепила. Мирні люди не постраждали”, – цитує Гіркіна, який згодом видалив своє повідомлення, видання
Gazeta.ua.
У день катастрофи радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що літак збила ракета “земля-повітря”, випущена з ракетного комплексу “Бук М1”. Тоді ані терористи, ані російська сторона не погодилися з цією версією, переконуючи, що малайзійський боїнг збив український винищувач. Згодом незалежне міжнародне експертне дослідження довело, що трагедія сталася внаслідок влучання ракети з “Буку”.
“У повідомленні Міжнародної групи цивільних журналістів Bellingcat йдеться про те, що, за даними аналізу відкритих джерел, є підстави стверджувати, що “Бук” номер 332 з якого, як вважається, збили літак, був доставлений з Росії в день збиття літака зі складу 53-ої бригади протиповітряної оборони Збройних сил Росії. Спочатку цю установку привезли до Донецька, а потім на тягачі перевезли до Сніжного, після цього “Бук” власним ходом прибув на поле, звідки випустив ракету в напрямку літака. Пізніше цю установку зняли на відео вранці 18 липня в Луганську”, – повідомляє “Голос Америки”.
Росія, яку підозрюють у причетності до збиття боїнга свого часу, на думку експертів, гальмувала розслідування катастрофи. Водночас низка інших країн – Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна ініціювали звернення до Ради Безпеки ООН про створення міжнародного кримінального трибуналу, який мав би покарати винних. Росія, своєю чергою, була єдиною країною, що ветувала створення такого трибуналу і періодично змінювала свою версію подій залежно від того, яка інформація про збиття боїнга ставала відомою світовій спільноті.
Українська сторона наполягає на своєму: літак збили бойовики самоназваної ДНР. “Цивільний літак, малайзійський “Боїнг-777”, був збитий російськими терористами із завезеної з Росії зброї російського виробництва. Сьогодні багато вже зроблено для того, щоби злочинці понесли заслужене покарання. Рада безпеки Нідерландів провела всеохопне технічне розслідування причин катастрофи. Під егідою Офісу прокурора Нідерландів наразі завершується кримінальне розслідування злочину”, – заявив Президент України Петро Порошенко в другі роковини катастрофи.
Розслідування катастрофи триває досі. В прокуратурі Нідерландів сподіваються, що повний звіт про обставини загибелі майже 300 осіб у небі над Донбасом буде готовий восени цього року.