В американському посольстві в Україні відбувається ротація. “Марі Л. Йованович затверджена Сенатом послом США в Україні замість Джеффрі Пайєтта в критичний момент історії країни”, – повідомив на своїй сторінці у Twitter журналіст видання New York Times Девід Гершенгорн.
Це рішення було ухвалено одностайно у четвер ввечері на останньому засіданні Сенату перед літніми канікулами. І тут треба зазначити, що про направлення Марі Йованович до нашої країни було відомо вже кілька місяців, ще у травні президент США виснув її кандидатуру на посаду посла в Україні і розпочалась формальна процедура її затвердження.
Також треба зауважити, що зміна посла не є чимось особливим і її не треба пов’язувати з якимись подіями. Усі американські посли в Україні працювали не більше трьох років. Вже відпрацював такий період і хороший друг України Джеффрі Пайєтт. І Сенат разом із рішенням щодо Йованович вже також затвердив Пайєтта послом у Греції.
Марі Йованович народилась у Канаді в родині емігрантів з Росії та Німеччини. Вона вільно розмовляє української мовою. Вона працювала в дипломатичних представництва США у Могадишо (Сомалі), Лондоні (Великобританія), Москві (Росія) і Оттаві (Канада). Також була американським послом в Киргистані і Вірменії. Вона працювала помічником держсекретаря і відповідала за двосторонні відносини з країнами Скандинавії, Балтії та Центральної Європи.
Працювала Йованович і в нашій країні понад десять років тому, ще перед Помаранчевою революцією. Із серпня 2001 року по червень 2004 року вона була заступником американського посла і тимчасовим повіреним США в Україні. В цей період за президентства Кучми вона запам’яталась тим, що у 2002-му першою публічно звинуватила Україну в продажі Іраку радарних станцій “Кольчуга” всупереч санкціям. Ці звинувачення так і не були підтвердженими.
Сама Марі Йованович ще у червні під час комітетських слухань у Сенаті з причини її майбутнього призначення зробила комплімент Україні, заявивши, що наша держава за два останні роки зробила більший прогрес у реформах, аніж за всі решта років незалежності. Водночас традиційно для американських дипломатів відзначила, що “багато що ще належить зробити”. І це, зокрема, подальші кроки з викорінення корупції, просування реформи енергетичного сектора, рекапіталізацію та реформування банківської системи, роботу з поліпшення ділового клімату шляхом вирівнювання ігрового поля. Також вона наголошувала на захисті українського суверенітету, необхідності виконання мінських домовленостей і говорила про те, що Україна робить чесні кроки, щоб виконувати ці домовленості, але росіяни і сепаратисти продовжують розпалювати конфлікт.
“Голос Америки” також раніше вже збирав думки екс-колег Йованович щодо її направлення до України. “Я знаю її впродовж довгих років, відвідував її, коли вона була у Киргизстані. Я думаю, що вона – дуже гарний вибір і чудово впорається із завданням. Вона дуже здібний дипломат, яка може обрати потрібний тон відповідно до ситуації. В одному випадку варто проявити жорсткість, в іншому – м’якіший підхід буде правильним. Вона буде першою жінкою-послом США в Україні, але це не має різниці. Впродовж усієї кар’єри вона демонструвала свої здібності, вміння і талант”, – зазначав, зокрема, колишній колега Йованович з Держдепу, а нині експерт Інституту Маккейна Дейвід Креймер.