Учора, 15 липня, спікер Андрій Парубій закрив четверту сесію Верховної Ради VIII скликання. “Ми пройшли це випробування. Український парламент працює. Український парламент ухвалює закони для зміцнення оборони. Український парламент продемонстрував: ми готові і далі боротися з корупцією. Це найбільше зло в Україні після Путіна. Бо цей парламент створив Антикорупційну прокуратуру. Це цей наш парламент створив Національне антикорупційне бюро. І саме цей парламент після розслідування НАБУ ухвалив рішення про арешт, в тому числі, і депутат Онищенка, якого звинувачують у розкраданні мільярдів. Український парламент продемонстрував, що готовий зламати десятилітні схеми й ухвалювати закони, які не могли ухвалити депутати жодного попереднього скликання… Ми не завершуємо роботу Верховної Ради. Ми лише закриваємо чергове пленарне засідання. Наступного тижня нас чекає робота в комітетах. І я переконаний, і твердо знаю, що у випадку загострення ситуації на сході ми швидко зберемо 150 підписів для того, щоб зібрати позачергову сесію. Я впевнений, ми буде змобілізовані, ми зберемося для того, щоб приймати рішення на захист нашої держави, на захист України”, – заявив він перед цим.
Наступна п’ята сесія нинішнього парламенту відкриється аж 6 вересня. Звичайно, що обіцянки зібратись в будь-який момент – це добре. Але представники чи не кожної фракції, і коаліційних, і нині опозиційних, впродовж останнього місяця на кожному кроці публічно заявляли, що в нинішній ситуації парламент взагалі не має йти на літні канікули, або хоча б скоротити канікули лише до кількох тижнів. Водночас, були й інші позиції. Так, різні представники президентської БПП виступали як за скорочення канікул, так і за те, щоб “український народ відпочив від парламенту”. Зрештою, коли доходило до суперечок, то коаліціянти заявляли, що опозиціонерам продовження сесії потрібне лише для піару через блокування парламентської трибуни.
Зрештою, тут зазначимо, що не так вже і було потрібним. Деякі експерти пояснювали, що фракції, які в останні тижні періодично блокували трибуну чи здійснювали “сидячий” протест з вимогами щодо зменшення ціни на газ та тарифів на комунальні послуги, то робили це насамперед для того, щоб на цій хвилі покращити шанси своїх кандидатів на проміжних виборах у семи округах по Україні. А ці вибори відбудуться вже цієї неділі, 17 липня.
Також нагадаємо, що не так давно, 7 липня, парламентарі могли продовжити сесію до 6 вересня, але при голосуванні лише 171 нардеп натиснув кнопку “за”, при мінімально необхідній кількості 226. І якщо дивитись хто як голосував минулого тижня, то у БПП рішення залишати сесію відкритою до вересня підтримали 84 із 142 депутатів, в “Народному фронті” – 69 із 81, ще невелика кількість голосів було від позафракційних, депгруп “Відродження” і “Воля народу”. І все. Не допомогло і наступне сигнальне голосування. Спікер Парубій ще обіцяв, що, цього тижня буде повернення до цього питання, але, як ми уже зрозуміли, парламентарі більше воліють відпочивати.
“Хвости” із наслідками
Зрозуміло, що навіть без потенційного ще більшого загострення ситуації на Донбасі, про що українська розвідка попереджає на кінець серпня (і якщо знадобляться рішення ВРУ, то нардепи справді можуть зібратись позачергово) у парламенту ще залишається невирішені нагальні питання. За кілька днів до закриття сесії, 12 липня, активісти “Реанімаційного пакету реформ” влаштували під Радою протест проти канікул народних обранців.
“Суть нашої акції в тому, щоб нагадати депутатам, що без ухвалення необхідних для суспільства законів вони просто не мають морального права йти у відпустку. Зокрема, це стосується законів щодо децентралізації, щодо енергоринку та щодо боротьби з корупцією. Ці закони потрібні були країні ще позавчора”, – заявляв активіст РПР Олександр Ябчанка, повідомляло Радіо Свобода. Особливу увагу активісти приділяли необхідності ухвалення закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Документ мав передбачити, зокрема, оновлення комісії через відкриті конкурси. Громадські активісти та експерти докладалися до ключових поправок у відповідному законопроекті. 14 липня парламент його розглядав, але відправив на повторне друге читання (і то з другої спроби) і тепер раніше вересня його не ухвалять.
“Ми, громадські експерти та активісти, в чергове закликаємо депутатів допрацювати законопроект з урахуванням критичних правок щодо перезавантаження поточного складу комісії, використання методики жеребкування під час конкурсного відбору комісіонерів та фінансової незалежності регулятора та невідкладно ухвалити законопроект у цілому. Також нагадуємо – провал голосування за проект закону №2966-д загрожує складними наслідками для всієї країни”, – таку заяву поширили у РПР після парламентського голосування 14 липня.
Ухвалити цей закон про НКРЕКП від нашої держави вимагали в ЄС і тепер експерти зазначають, що Україна порушує євроінтеграційні зобов’язання, а також провал цьоготижневого голосування дає вкрай негативний сигнал для іноземних інвесторів. Окрім того, поки втрачається можливість зробити процес формування тарифів прозорим, а кошти від вже підвищених тарифів можуть йти на корупційні схеми.
Здобутки і провали
Тим часом нардепи від різних фракцій у коментарях журналістам вже підбивають підсумки четвертою сесії і звертають увагу на різні свої досягнення і провали. Зокрема, у “Народному фронті” завили, що найбільшим досягненням є подолана політична криза, недопущення позачергових виборів, а також судова реформа. Головним провалом вони знову назвали не голосування за закон про спецконфіскацію. Своєю чергою у “Самопомочі”, як про досягнення парламенту, насамперед пригадали закон, що спрощує реєстрацію і здешевлює ліки, а також закон про зменшення акцизного збору на вживані іномарки. Щодо головних провалів, то голова фракції “Самопоміч” Олег Березюк, як повідомляє партійний сайт, назвав конституційні зміни (котрі похвалили в “Народному фронті”), а також те, що парламент навіть не наблизився до розгляду законопроекту про парламентські вибори за відкритими списками і те, що не було оновлено ЦВК.
Нардепи в найближчі дні, ще, мабуть, продовжуватимуть підбивати проміжні підсумки своєї впродовж четвертої сесії. Але тут треба також згадувати, що окрім конкретних рішень, до яких в самих політиків та загалом українців різне ставлення, треба оцінювати також і дисципліну парламентарів. А вони традиційно погано відвідували пленарні засідання і спікеру Парубію впродовж сесії неодноразово довелось достроково закривати засідання не лише через блокування трибуни. Просто не було кому голосувати навіть на елементарні питання. Нікуди не ділось і кнопкодавство.