Вже у найближчу неділю, 17 липня, мешканці семи округів по Україні обиратимуть своїх представників до парламенту. Йдеться про округи №23 у Волинській області, №27 у Дніпрі, №85 в Івано-Франківській області, №114 в Луганській області, №151 у Полтавській області, №183 у Херсоні та №206 у Чернігові.
Місця у парламенті від цих округів звільнялись по-різному, якщо брати до уваги волинський округ, то ще рік тому загинув їх представник Ігор Єремеєв. У деяких інших округах вибори будуть через те, що ще восени минулого року їхні представники стали мерами міст, в інших нардепи весною цього року перейшли на роботу в уряд.
Тож є сім мандатів, за які загалом змагаються аж 371 кандидат. 85 з них є партійними висуванцями і 286 пішли на вибори самостійно, принаймні так задекларували. Найбільша кількість кандидатів у Луганському окрузі – аж 107. І це один із найбільших показників в одному окрузі в історії українських парламентських виборів. Більше було кандидатів (127) минулого року на проміжних виборах в 205-ому окрузі в Чернігові й усі пам’ятають, наскільки “чорною” запам’яталась та кампанія.
Експерти вже неодноразово повторювали, що аномальна кількість кандидатів зумовлена використанням брудних технологій. У такому випадку є багато технічних кандидатів, кандидатів-клонів із однаковими іменами та прізвищами для заплутування виборців, перепродажу місць для своїх представників у виборчих комісіях тощо. У Луганському окрузі зареєстровані кілька пар кандидатів із однаковими іменами і прізвищами, і подружні пари, і мами з дітьми. Жорстку боротьбу на цьому окрузі ілюструє і те, що 4 липня невідомі жорстоко побили голову ОВК Євгена Байрамова (від “Опозиційного блоку”). У результаті він втратив око. І 8 липня відбулась заміна голови окружної комісії у 114-ому окрузі. Посаду зайняв Андрій Недяк (також від “Опонблоку”).
Найменша кількість кандидатів у Волинському окрузі – 18. Але і тут спостерігачі від громадських організацій фіксували порушення, зокрема повідомлялось про факти непрямого підкупу виборців і використання адмінресурсу. Загалом різноманітні порушення зафіксовані в усіх округах. Та зрозуміло, що найважливішим буде власне день голосування.
Та окрім порушень кандидатів треба також нагадати, що ще в ЦВК вже неодноразово заявляли про те, що на вибори бракує грошей. Адже 12,5 мільйона гривень виділених з бюджету були передбачені лише для чотирьох округів, а вибори відбудуться у семи. Нинішній заступник голови ЦВК Андрій Магера ще кілька тижнів назад закликав парламентарів ухвалити необхідні зміни до держбюджету і знайти додаткові кошти. Нагадав він про це і учора, 11 липня, менш ніж за тиждень до виборів.
“Цей тиждень пленарний, протягом цього тижня депутатам ніщо не забороняє проголосувати закон, який вже є у парламенті щодо виділення додаткових коштів на проведення виборів. Треба було це рішення приймати ще давніше, це не питання фінансування членів ЦВК, секретаріату. Це питання роботи окружних дільничних комісій”, – заявив Магера, повідомляє Українська правда.
Якщо ж парламент нічого не зробить, то в ЦВК звертатимуться до уряду. “Можливо резервний фонд Кабміну може вирішити цю проблему. Я не знавець бюджетного законодавства, але потрібно шукати шляхи вирішення. Чи є загроза зриву? – Скажемо так, це не сприяє належній організації у день виборів і підрахунку голосів”, – зазначив заступник голови ЦВК.
Нагадаємо, що в уряді ще наприкінці червня заявляли, що знайшли додаткові понад 7 мільйонів гривень на проміжні вибори.