Неможливо зрозуміти людей, які сідають п’яними за кермо. Адже випивши зайвого такий водій стає потенційним вбивцею чи самовбивцею. Сумна статистика показує, що на українських дорогах гине не менше людей, аніж тепер на фронті (а “війна” на дорогах триває не з 2014-го). Не в останню чергу це відбувається саме з вини п’яниць за кермом.
Не відлякували охочих “покататись під градусом” і штрафи. Можливо, скоро ситуація хоч трохи зміниться. Цього тижня парламент попрацював не багато, але все ж таки у четвер, 7 липня, нардепам вдалось ухвалити у другому читанні (ухвалення у першому читанні відбулось 31 травня) зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення, що передбачають посилення відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння або під впливом лікарських засобів, що знижують увагу та швидкість реакції. Автором цієї ініціативи став нардеп Андрій Тетерук із “Народного фронту”. “За” проголосувало 243 депутати.
Ці зміни передбачають, якщо водія зупиняють у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції уперше, то штраф для нього складе 10 200 гривень. До того ж його позбавлять водійських прав на рік. Якщо цей водій у стані сп’яніння попадеться вдруге впродовж двох років, то він буде змушений заплатити штраф у розмірі 20 400 гривень і позбудеться прав на три роки. Третій раз впродовж п’яти років означатиме штраф 40800 гривень і позбавлення прав на 10 років.
Востаннє парламент підіймав штрафи за нетверезе керування автомобілем восени 2013-го. Зазначимо, що зараз штраф за водіння у стані сп’яніння складає від 3400 до 5950 гривень. Або позбавлення прав на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт від 7 до 10 діб. За повторне порушення позбавляють прав на термін від двох до трьох років Або застосовується адміністративний арешт на 10-15 діб. І можливе оплатне вилучення транспортного засобу. Щоб зміни набули чинності, їх ще має підписати Президент. І після цього має відбутись публікація нових штрафів.
Мажори і слабкий контроль
Політтехнолог, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications Тарас Березовець на своїй сторінці у Facrbook зазначив, що українське законодавство щодо п’яних водіїв має бути жорсткішим. “Схвалюю рішення Ради посилити відповідальність за керування авто у стані сп’яніння. Злочинці за кермом щороку забирають життя кількох сотень українців. Але на варто сподіватися на те, що високі штрафи (від 10 тис. до 40 тис. грн) зупинять водіїв категорії М (мажори). Тому для них також треба ввести додаткові репресивні норми, як то конфіскація транспортного засобу на користь постраждалих учасників ДТП (якщо таке все ж сталося). З огляду на національні особливості, українське законодавство має бути більш жорстким у порівнянні з європейським і американським”, – написав Березовець.
Тут треба зазначити і те, що нині поліція не має усіх повноважень для того, щоб виявляти нетверезих водіїв на дорогах. Тому склалась парадоксальна ситуація: нині поліцейським могли б допомогти ті повноваження, за які колись критикували міліціонерів і за допомогою яких, будьмо відверті вони “наживались”.
“Нова патрульна поліція працює загалом добре, але ніякого помітного впливу на безпеку руху вона не здійснює. Погіршення простежується там, де вона працює з минулого року, і так само в тих містах, де вона тільки що запустилася… Дуже погано, це те, що патрульна поліція має дуже мало впливу на п’яних за кермом. Тобто патрульні за законом “Про Національну поліцію”, мають право зупинити автомобіль, тільки якщо водій здійснив якесь порушення правил дорожнього руху. Якщо ж автомобіль їде з дотриманням правил дорожнього руху і не здійснює порушень, то патрульний не має права його зупинити, навіть якщо в нього є підозри, що водій може бути нетверезий. Водії, які регулярно сідають за кермо після випивки, про це просто знають, тому вони п’ють, скажімо так, в міру того, щоб бути здатними спокійно, без порушень, доїхати додому, там де діє патрульна поліція. На сьогодні наші патрульні – це поліцейські з обмеженими можливостями. Тому що всі країни Євросоюзу надають поліції можливість зупиняти автомобілі у випадковому режимі для перевірки на предмет алкоголю. Час, коли найбільше нетверезі водії сідають за кермо: це п’ятниця, субота, неділя, та вечірній і нічний час”, – не так давно зазначав у блозі на сайті Обозреватель голова громадської голова громадської організації Vision Zero Віктор Загреба.
Що буде з відеофіксацією порушень?
Він наголошував на необхідності ухвалені згаданого закону про посилення відповідальності нетверезих водіїв. А також на тому, що для наведення порядку на дорогах мають бути камери автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху.
Нагадаємо, таку практику Україна вже знала у 2008-2010 роках. Але тоді “листи щастя” часто приходили і не винним водіям, зрештою Конституційний суд України скасував норми Кодексу про адміністративні правопорушення щодо фото- відеофіксації порушень ПДР. Однак вже минулого року парламент знову ввів відеофіксацію порушень на дорогах і Президент підписав відповідний закон.
В МВС 4 липня цього року в тестовому режимі запустили пілотний проект відеофіксації порушень ПДР. Три камери у двох містах, Одесі та Києві, вже запрацювали. І міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що лише шість годин від запуску проекту було зафіксовано порушень на більш ніж 3 мільйона гривень. Щоправда до осені водіям нові “листи щастя” ще не приходитимуть. Постфактум за зафіксовані в тестовому режимі порушення ПДР також не штрафуватимуть. Спершу камери треба сертифікувати і вирішити, скільки їх треба по всій Україні.
За попередніми підрахунками потрібно три-п’ять тисяч камер. Їх планують встановити до жовтня. Але поки не має грошей на цей проект, тому триває пошук інвесторів. “За два місяці Кабмін має ухвалити постанову, все детально розписати, профінансувати – десь взяти гроші… На мою думку, якщо в наступному році воно запрацює, то буде добре… Потім буде відмашка – можливо, по регіонах. Зараз система запущена для того, щоб ми тренувалися. Щоб люди вже відчували неминучість і готувалися психологічно”, – розповідав речник МВС Артем Шевченко, повідомляла Українська правда.
Звичайно, камери не визначать, чи водії були напідпитку, але перевищення швидкості руху й інші порушення повинні виявляти. Хоч деякі експерти і зазначають, що новий проект відео- фото фіксації порушень буде нічим не кращим від попереднього, що не буде чітких знімків облич водіїв і штрафуватимуть власників автомобілів, а не тих, хто був за кермом (а люди можуть їздити за довіреністю).
“Чорна” статистика
Загалом треба зазначити, що за офіційною статистикою в Україні за минулий рік сталось 134193 ДТП, в яких загинуло 3970 людей, 31467 були травмованими. Якщо брати окремо статистику по п’яних водіях, то за 2015-й було зафіксовано 93 тисячі фактів керування водіями транспортними засобами у нетверезому стані, тобто 255 таких випадків за день. Через водіїв у стані сп’яніння відбулось 2358 ДТП і загинуло 317 людей, а 3 203-ох учасників дорожнього руху було травмовано.
Відповідно до офіційної статистики вже за перше півріччя 2016-го, сталось 72 208 ДТП. Загинуло 1417 людей, 15543 були травмовані. Через водіїв у нетверезому стані – 1216 ДТП. І внаслідок їхнього водіння за шість місяців вже загинуло 150 людей, а 1623 отримали травми.
Якщо брати ситуацію у нашому місті, то, як передає “Твоє місто”, старший інспектор відділу прес-служби патрульної поліції Львова Вадим Ртіщев заявляє, що від початку року і до 8 липня за водіння у нетверезому стані було складено 1707 протоколів.
“1707 протоколів – ще не дуже багато. Сюди ми не рахуємо тих водіїв, яких не спіймали, а також тих, кого позбавили водійських прав. У нашої служби немає цих даних, – розповів Вадим Ртіщев.
Загальна сума штрафів за це період склала майже два мільйони гривень. І тільки чверть штрафів порушники сплатили.
Насамкінець нагадаємо, що в Україні для водіїв максимально допустима норма алкоголю у крові складає 0,2 проміле. Це 200 грамів сухого вина для чоловіків, 100 – для жінок. Цей показник фіксується навіть після того, як водій випив 0,5 л пива (0,33 л для жінок).