Різке підвищення тарифів не могло пройти гладко. І поки прем’єр Гройсман обіцяє допомогти українцям субсидіями (а тут треба розуміти, що нові тарифи на газ і комунальні послуги є непосильним тягарем для більшості населення) у середу, 6 липня, в Києві представники профспілок провели масштабні марш протесту та пікети. Тим часом і роботу парламенту було паралізовано як мінімум на півтора дня, там ще у вівторок блокування трибуни з вимогами знизити тарифи розпочала Радикальна партія, “Батьківщина” та низка позафракційних нардепів.
Одразу нагадаємо, що з 1 липня в Україні, відповідно до рішення Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) майже удвічі піднялись тарифи на тепло і гарячу воду. Якщо брати до уваги середній тариф на теплопостачання по різних областях, то йдеться про підвищення плати з 650 грн до 1043 грн за 1 Гкал. Це за наявності будинкового чи квартирного лічильника тепла. В деяких регіонах плату підвищено до 1600 грн. Для споживачів без лічильників плата за тепло в середньому зросла із 18 грн за квадратний метр площі до 32 грн. У деяких областях 45-50 грн.
Зокрема, у Львові плата за тепло для будинків чи квартир з лічильниками підвищується до 1214 грн за 1 Гкал, а без лічильників – понад 26 грн. Раніше у Львові діяли тарифи 572 грн за 1 Гкал для абонентів з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії та 12,52 грн за метр квадратний для абонентів без будинкових та квартирних теплових лічильників в опалювальний сезон та 21 927,14 грн за 1 Гкал за умовно-постійну частину двоставкового тарифу, яку мешканці сплачують впродовж року.
Розуміємо, що нові платівки за тепло вдарять по кишенях українців восени, з початку опалюваного сезону. Але вже зараз влада фактично вдвічі підвищила ціну на гарячу воду. Тарифи також відрізняються по областях і в залежності від постачальника послуги. Якщо брати Львів, то плата складає 80-74 грн за метр кубічний в залежності від підключення рушнико-сушильників до системи гарячого водопостачання чи ні. До 1 липня ці тарифи були на рівні 44-41 грн за метр кубічний.
Нагадаємо, що з 1 травня уряд встановив єдину ціну на газ для населення і для підприємств теплокомуненерго на рівні 6879 грн за тисячу кубометрів. Звідси і підвищення тарифів. Окрім того важливо, що уряд скасував пільгову норму про 1200 кубометрів газу (за ціною 3,60 грн за кубометр) на період опалювального сезону.
Також зазначимо, що ростуть тарифи на холодну воду, а з 1 вересня знову подорожчає електроенергія.
Прем’єр Гройсман тепер обіцяє, що ніхто не платитиме за комунальні послуги більше 20 % доходів. “Хто має високі доходи, той буде платити повну ринкову ціну, хто не має високих доходів, відповідно до свого доходу отримає компенсацію… Підвищення ціни на газ не призведе до того, що люди будуть більше платити, просто буде більший розмір самої субсидії, але це буде означати, що ми цільовим напрямком фінансуємо кожну людину, яка потребує підтримки, а не так, як це було раніше. Коли 114 млрд за результатами 2014 року з держбюджету за всіх, і за бідних, і за багатих, заплатили “Нафтогазу” напряму”, - вкотре заявив Гройсман на засіданні уряду 6 липня.
От тільки в Мінсоцполітики, одразу після встановлення нових тарифів на газ, говорили про те, що субсидій на всіх може і не вистачити… І треба зазначити, що цього року за субсидіями звертається вдвічі більше українців, аніж торік.
А також треба говорити про те, що у 2015-му на субсидії з держбюджету було виділено 35 млрд гривень, на цей рік було передбачено 40 млрд гривень. А вже наступного року на субсидії, за прогнозами міністра фінансів Олександра Данилюка може знадобитись 80 млрд гривень. І виникає абсолютно логічне питання: навіщо піднімати тарифи на захмарний рівень, щоб потім стільки грошей витрачати на субсидії? Експерти вже роками заявляють про те, що власне система субсидій є корупційною. Простих людей заганять в рамки неспроможності оплачувати комунальні послуги, а субсидіарні гроші із держбюджету (який наповнюють українці) перераховуються на рахунки енергокомпаній, що перебувають у власності олігархів. Тобто влада хвалиться, що допомагає людям, а виходить, що тримає українців на короткому повідку і підживлює енергетичних монополістів.
Попередження від профспілок
Учора представники профспілок пікетували у столиці біля парламенту та уряду проти підвищення ціни на газ і комунальних тарифів. В цій акції взяли участь, зокрема, Федерація профспілок України, Профспілка металургів і гірників, Конфедерація вільних профспілок, регіональні відділення профспілки працівників науки і освіти. Організатори протесту нарахували понад 30 тисяч мітингувальників майже з усіх областей України. Водночас різні ЗМІ повідомляли, що у протесті взяло участь від 5 до 12 тисяч людей.
Мітингувальники йшли із транспарантами, зокрема, із такими гаслами: “Європейським цінам – європейську зарплату”, “Українцям – український газ за поміркованою ціною!”, “Субсидії – непрацездатним, працівникам — гідні зарплати!”, “STOP драконівським цінам на газ і комунальним тарифам”, “У чергу за субсидіями – це приниження для працівників!”, “Ні” – грабіжницьким цінам і тарифам! “Так” – підвищенню рівня життя громадян!”. Окрім вимоги знизити тарифи, профспілки також вимагали від уряду негайно провести реформу оплати праці і встановити із жовтня мінімальну зарплатню на рівні 3, 67 тисячі гривень. Також вимагали від власників підприємств підвищити зарплату працівникам не менше ніж на 15% за рахунок отриманої економії від зниження державою удвічі єдиного соціального внеску. Представники профспілок заявили, що це була лише попереджувальна акція, а якщо їхні вимоги не виконуватимуться, то вони готові до всеукраїнського страйку.
фото: ba.org.ua Делегація мітингувальників зустрілась із прем’ром. “Відбулася продуктивна зустріч Володимира Гройсмана з керівництвом Федерація профспілок України. Знайшли спільну мову”, - зрештою повідомив прес-секретар Гройсмана Дмитро Столярчук на своїй сторінці у Twitter.
“Субсидії – це відновлення соціальної справедливості, а не “подачка держави”, як заявляють деякі політики… Паралельно уряд готує пакет законопроектів щодо суттєвого реформування системи оплати праці, які дозволять підвищити соціальні стандарти і покращити матеріальне становище українців. У вересні вони разом із проектом Державного бюджету на 2017 рік будуть подані до Верховної Ради України. Мова йде перш за все про підвищення мінімальної зарплатні й детінізації фонду заробітної плати. Водночас українці мають можливість утеплитися до зими за кошти держави – завдяки урядовій програмі з енергоефективності, і таким чином удвічі зменшити плату за комунальні послуги”, - таке повідомлення з’явилось на сайті Кабміну.
Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий в ефірі Есперсо.TV також заявив, що прем’єр “підтримав їхнє бачення”. Осовий також розповів, що представники профспілок мають брати участь у розробці законоропроекту щодо системи оплати праці. А також вони зажадали, щоб їхні представники були включені до комісії щодо тарифів, яка може з’явитись у парламенті.
Парламентський колапс
Зазначимо, що проблему тарифів потрібно вирішувати, але вона нині надто заполітизована. Уряд продовжує переконувати, що ціна на газ встановлена ринкова (експерти це спростовують), а ті політсили, які вимагають негайного зниження тарифів, більше грають на дострокові парламентські вибори. Принаймні складається таке враження.
Ми вже зазначали, що ще у вівторок Радикальна партія і “Батьківщина” заблокували трибуну ВРУ, заявивши про безстрокову акцію. До блокування доєднались “свободівці”, які є у парламенті, представники депутатського об’єднання “Народний контроль” та ще низка позафракційних. Всі вони вимагають створення ТСК щодо розслідування обґрунтованості нинішніх тарифів, а також ухвалення низки законопроектів, які передбачають, зокрема, спрямування усього газу українського видобутку на потреби українського населення, забезпечення споживачів газу лічильниками та встановлення обґрунтованих тарифів. “Радикали” не забули також про вимоги створення ТСК щодо розслідування офшорного скандалу, у якому був замішаний Президент Порошенко.
Вечірнє пленарне засідання 5 липня так і не відбулось. Фракції пішли на консультації, в яких взяв участь і прем’єр Гройсман. Як і не працював парламент учора. Консультації далі продовжувались. Звичайно, що Ляшко і Тимошенко не могли не вийти і не “посвітитись” на мітингу профспілок у середу під ВРУ.
Гройсман вже заявляв, що вдалось домовитись про створення робочої групи, яка перевірить формування ціни на газ і тарифів, учора він заявляв, що таку перевірку треба зробити, починаючи з 2005 року.
В БПП заявляли, що вони начебто і не проти ТСК щодо офшорів. Але зрештою, голова президентської фракції у парламенті Ігор Гринів учора ближче до вечора заявив, що перемовини про розблокування парламенту були зірвані і зробив це Олег Ляшко. “Це зрив переговорів. На першій же секунді розмови Ляшко встав і пішов. Мова йде проте, щоб збурити суспільство і домогтися нових парламентських виборів”, – зазначав Гринів, повідомляє “Українська правда”. Сам лідер “радикалів” розповідав, що пішов з наради, бо представники БПП не були налаштованими на компроміси.
Тож ситуація залишалась складною. І шансів на те, що сьогодні парламент нормально запрацює було небагато. А от щодо можливості масштабних соціальних вибухів по Україні через тарифи, то експерти також дали прогнози. “Це піар, який абсолютно нічим не загрожує владі, політики і профспілки намагаються використати цю тему у своїх інтересах. Проблема може стати серйозним соціальним і політичним ризиком восени, коли люди отримають платіжки з початком опалювального сезону. І листопад-початок грудня у цьому сенсі будуть найбільш проблемними. Зараз ризики, скоріше, потенційні”, - зазначає політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента” Володимир Фесенко, повідомляє “Радіо Свобода”.