Цього тижня в Україні вже розпочала роботу спеціальна місія США, яка допоможе з реформуванням нашої митниці. “11 митників і прикордонників США два тижні працюватимуть в Україні для того, щоб зробити оцінку потреби в модернізації митниці”, – заявив прем’єр Володимир Гройсман на засіданні уряду 1 липня, повідомляє Українська правда. За його словами, американці підтримують реформу української митниці і технічно, й фінансово. Зазначимо, що США обіцяли на митні та антикорупційні реформи виділити 220 млн доларів.
Тут нагадаємо, що у квітні, після призначення Гройсмана главою уряду, він пообіцяв очистити митницю від корупції за три місяці. На початку червня уряд затвердив створення Міжвідомчого цільового центру та 20 мобільних груп для боротьби з корупцією на митниці. Ці групи Гройсман називає “чорною сотнею” і обіцяє, що вони поборять контрабанду. Вони можуть почати працювати з 1 серпня. Водночас, деякі експерти заявляли, що “чорна сотня” і сама може займатися здирництвом. Думки лунають різні.
Тут треба також зазначити, що Міжвідомчий центр і мобільні групи мають складатись із представників ДФС, Держприкордонслужби та Нацполіції. Передбачено, що зарплатня керівника Центру становитиме 50 тисяч гривень на місяць, старшого зміни Центру і старшого мобільної групи – по 40 тисяч грн, інших членів мобільних груп – по 30 тисяч грн. Тож дуже цікаво буде вже в найближчому майбутньому побачити результати роботи таких “чорносотенців”.
Серед урядових ініціатив також треба згадати про поетапне запровадження обов’язкової фото- і відеофіксації митних процедур. Відповідна постанова набрала чинності з учорашнього дня, 1 липня. А також із 1 серпня на митниці має запрацювати автоматизована система “Єдине вікно”. Її запровадження урядовці затвердили ще наприкінці травня. “Ухвалена урядом постанова передбачає здійснення всіх видів контролю (митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів контролю) за допомогою ІТ-системи митниці.
Це значно спрощує та скорочує час на проведення митних процедур, оскільки єдина електронна база даних дозволяє різним службам контролю та митним пунктам в автоматичному режимі обмінюватись інформацією про вантаж, який проходить через кордон України”, – повідомляли в прес-службі Мінфіну.