В Європи зараз багато внутрішніх проблем і результати британського референдуму ще не раз про себе нагадають. А російське лобі в ЄС лише підкидуватиме дрова у вогонь, який нині розгоряється у вже не дуже об’єднаній Європі. А тим часом європейське лобі вже на повну дає про себе знати у Страсбурзі, де цього тижня відбувалася сесія Парламентської асамблеї Ради Європи. Представники української делегації заявляли, що росіяни роблять все можливе, щоб із них зняли дипломатичні санкції, які ПАРЄ застосувала у 2014-му і вже двічі продовжувала їх. Йдеться про те, що російських парламентарів позбавили права голосу на засіданнях ПАРЄ, а також права бути представленими в її керівних органах, брати участь у місіях спостереження за виборами, бути доповідачами, а також представниками організації в інших європейських структурах. Зрештою, російська делегація після цього і сама бойкотувала сесії ПАРЄ, але тепер вирішила повернутися. Представники української делегації повідомляли, що делегації різних європейських країн також налаштовані на повернення росіян, зокрема французи роблять все можливе, щоб повернути парламентарям із РФ права голосу на Асамблеї.
Увечері в середу, 22 червня, в ПАРЄ відбулись дебати про міжпарламентський діалог і співробітництво, жодні резолюції чи якісь конкретні рішення щодо Росії не були передбачені. Під час цих дебатів ніхто не виступив за безумовне повернення російської делегації в ПАРЄ, повідомляє УНІАН. Але багато виступів насторожували, євродепутати всерйоз говорили про те, що російську делегацію треба повернути після виборів до Держдуми (а вони відбудуться 18 вересня). Зокрема, таку думку відстоював голова групи “Об’єднані європейські ліві” в ПАРЄ нідерландець Тіні Кокс. Деякі інші євро депутати також говорили про повернення Росії у ПАРЄ у 2017-го і що це буде “сприяти миру” Водночас Тоббіас Біллстрьом із Європейської народної партії заявив, що не можна переступати через фундаментальні цінності, а російські парламентарі брали участь у порушенні міжнародного права шляхом анексії Криму та окупації Донбасу.
Серед української делегації, Мустафа Джемільов, зокрема, порівняв нинішню долю кримськотатарського народу із сталінськими репресіями, Надія Савченко нагадала європейцям, що, окрім Криму, існують ще Абхазія, Південна Осетія, Чечня, Олена Сотник взагалі запропонувала виключити Росію з Ради Європи. Як уже зазначалось, це були лише дебати.
А у п’ятницю, 24 червня, Володимир Ар’єв повідомив, що Бюро ПАРЄ, яке є керівним органом організації, ухвалило декларацію, в якій йдеться про спільні цінності з Росією.
“Міні-Brexit (іронізую), ще й за участі України, стався сьогодні на Бюро ПАРЄ. Після дебатів в Асамблеї, де переважна більшість делегатів висловилися проти загравання з РФ без виконання нею вимог, координуючий орган ПАРЄ видав декларацію про спільні цінності з РФ і про необхідність руху назустріч. Я та британець на знак протесту залишили засідання. Він ще й заявив, що саме через таку позицію Європи британські громадяни проголосували проти ЄС. Я сказав, що після таких небезпечних рішень кожен може робити те, що йому заманеться і не зважати на Раду Європи, бо уникнення відповідальності є лише питанням часу. Очевидно, більшість у Бюро Асамблеї так злякалися Brexit, що одразу перестали думати головою що роблять. Чи голову напекло – в Страсбурзі +35. І так, я розчарований Президентом ПАРЄ Аграмунтом, який нещодавно в Києві розповідав, який він друг України”, – написав Ар’єв на своїй сторінці у Facebook.
У самій заяві Бюро ПАРЄ йдеться про те, що Асамблея повинна відновити довіру між парламентарями всіх 47-и держав-членів. “Для цього вона повинна знайти способи, як тримати відкритими канали зв’язку з російським парламентом і вивчити всі можливості для діалогу. Наші спільні інтереси в галузі захисту прав людини, демократії та верховенства права як на національному, так і на міжнародному рівні, сильніші, ніж питання, які нас розділяють”, – зазначено у тексті заяви.
Сама по собі така декларація не означає автоматичного повернення повноважень російській делегації, але все до того йде. Тут зазначимо, що взагалі-то повноваження всіх делегацій на рік затверджуються на січневій сесії ПАРЄ, і якщо в Бюро організації не придумають нічого нового, то камбеку росіян можна очікувати вже з наступного року. Російські ЗМІ вже тиражують слова згаданого Тіні Кокса про те, що Президентський комітет ПАРЄ вже найближчим часом зустрінеться з партнерами у Москві, щоб обговорити повернення Росії до Асамлеї. А сам президент ПАРЄ Педро Аграмунт (на фото) вже наступного тижня має відвідати у російській столиці сесію Парламентської асамблеї Чорноморського економічного співробітництва (ПАЧЕС). В рамках цього заходу він має зустріч із головою російської Держдуми Сергієм Наришкіним, щодо якого в ЄС було рішення про персональні санкції. Ось таке абсолютно відверте загравання з агресором.
Також зауважимо, що намір відновити діалог з Росією вже розхвалює представник “Опозиційного блоку” Юлія Льовочкіна, яка є першим заступником голови української делегації і входить до керівного органу європейських соціалістів в ПАРЄ. За словами “опозиціонерки” декларація Бюро ПАРЄ є “відповіддю на довготривалу помилкову політику української влади”. Ось так політики з уламків Партії регіонів, які досі продовжують перебувати в українському парламенті, також більше відстоюють інтереси агресора, винного у тисячах смертей у нашій країні, називаючи це позицією, що веде до миру. І це вже не вперше.