Український парламент просить Варфоломія – Константинопольського Патріарха – визнати недійсним томос (указ представника помісної церкви) 1686 року. Документ XVII століття передбачав підпорядкування Київської метрополії Москві. На думку експертів, він приймався із порушенням канонів православної церкви, був політичним актом, на користь російських царів. Історики віднайшли такі тогочасні свідчення митрополита Досифея: “Я підшукав у правилах, що вільно всякому архієреєві відпустити зі своєї єпархії до іншого архієрея; я буду умовляти патріарха Діонісія, щоб він виконав волю царську”.
Законопроект, який передбачає визнання автономії української православної церкви, ініціювали шестеро народних депутатів – представники “Народного фронту” Андрій Парубій, Сергій Висоцький, Андрій Левус, Микола Княжицький, Віктор Єленський та депутатка від Блоку Петра Порошенка Марія Матіос.
“У зв’язку з агресією Російської Федерації проти України та окупацією частини українських територій, більшість населення України вже не сприймає ідею церковного єднання з Блаженнішим Патріархом Московським Кирилом. Він має не останню роль у гібридній війні, яка продовжує чинитися проти України. Саме тому актуальним питанням є отримання Православною церквою в Україні автокефалії”, – так обґрунтовують прийняття акту ініціатори.
Ініціативу звернення до Патріарха підтримали 238 народних депутатів. “За” акт проголосували представники більшості політичних сил парламенту. Найбільший спротив виявив “Опозиційний блок”: 13 депутатів цієї фракції голосували “проти”. Більше того, одразу після успішного голосування двоє представників “Опозиційного блоку” зареєстрували проект постанови про скасування рішення ВР.
Питання відділення української церкви від Москви стосується більшості українців. Справа у тому, що за результатами опитувань центру Разумкова, 65,4% українців сповідують православ’я.
Сьогодні Українська Православна церква розділена між трьома конфесіями: Українською Православною церквою Київського патріархату (УПЦ КП), Українською Православною автокефальною церквою (УАПЦ) /обидві конфесії не визнає частина російських духівників/ та Українською Православною церквою Московського патріархату (УПЦ МП). Остання – УПЦ МП підпорядковується Російській православній церкві (РПЦ), має в Україні найбільшу кількість прихожан. Щоправда, кількість вірних цієї церкви зменшилася після початку російсько-української війни, бо велика кількість українців пов’язує керівництво РПЦ з кремлівською владою. Керівник РПЦ – патріарх Кирило – відомий своїми висловлюваннями на кшталт: “на південних кресах історичної Русі розгорілася міжусобна брань”, – так Кирило коментує війну на сході України, цитує видання “Деловая столица”. У випадку, якщо Константинопольський Патріарх Варфоломій підтримає автономію Української Православної церкви, є шанс, що у нашій державі буде створено єдину помісну православну церкву.
Допомогу у створенні української помісної церкви здійснював ще колишній Президент України Віктор Ющенко. Щоправда, за часи його президентства, експерти говорили, що досягнення мети – у дуже довгостроковій перспективі. Сьогодні існує реальний шанс того, що Константинопольський патріарх сприятиме автономії.
“Безумовно, ми говорили про майбутнє України, про мир, про єдину Помісну Православну церкву, якої прагне і чекає український народ”, – заявляв Президент України Петро Порошенко після зустрічі з Вселенським патріархом у березні 2016-го. “Ви знаєте, що церква Константинополя (а не Москви – “Пошта”) є материнською Церквою української нації. Ми відчуваємо духовний зв’язок між Константинопольською Церквою та Україною”, – вже тоді наголошував Варфоломій (слова патріарха цитує видання ВВС-Україна).