Заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв на брифінгу 17 червня розповів деякі подробиці перемовин радників лідерів країн “нормандського формату”, що відбулись напередодні у Мінську. Зокрема, зі слів Єлисєєва, на перемовинах, що тривали 15 годин було погоджено 11 принципів розведення сторін і засобів зброї від лінії розмежування на Донбасі і погоджено три райони, де це відбуватиметься.
“Визначили як три пілотні точки – це район Станиця Луганська, район Петрівське і район Золоте. Були дані чіткі установки експертам і військовим для того, щоб було все зроблено для швидкого втілення цього рішення. Розраховуємо на те, що ці рішення мають бути втілені до 1 липня. Ці 11 принципів стосуються синхронізації, чіткого моніторингу і верифікації з боку СММ ОБСЄ, стосується відстані та порядку відведення озброєння”, – розповів Констянтин Єлісєєв, інформує “5 канал”.
Тут нагадаємо, що вже була не одна домовленість про відведення зброї, але ще жодна так і не була повністю реалізована. Тому і чергові заяви про те, що ось до кінця місяця якесь відведення нарешті розпочнеться, нині поки вселяють небагато надій. Реальна ситуація на фронті залишається напруженою.
17 червня речник АП з питань АТО Андрій Лисенко повідомив про те, що за минулу добу загинув один наш військовий поблизу Авдіївки, ще п’ятеро отримали поранення в районах Мар’їнки та Майорська. Також він повідомив про те, що в район Ясинуватової прибули чергові російські найманці. Прес-центр штабу АТО повідомляв про загалом 46 обстрілів ворожих за минулу добу.
У згаданих перемовинах у Мінську від російської сторони брав участь одіозний помічник Путіна Владислав Сурков і ЗМІ повідомляли, що він прилітав насамперед домовлятись про вибори на Донбасі. Щодо цього питання Єлісєєв заявив, що без розгортання озброєної поліцейської місії ОБСЄ Україна не погодиться на вибори на Донбасі.
“Ми будемо далі працювати як у нормандському форматі, так і у Відні в рамках ОБСЄ для того, щоб була чітко окреслена компетенція, чітко визначено мандат такої місії. Оскільки без такої місії говорити про належної безпеки і справедливих виборах не доводиться”, – каже Єлісєєв, повідомляє “Дзеркало тижня”.
фото: unian.ua Радники глав чотирьох держав обговорювали тільки модальності таких виборів, але розробкою відповідного законопроекту, як наголосив представник АП, може займатися тільки український парламент. Щодо того, якою була загалом позиція Суркова, то Єліссєєв лише зауважив, що не хотів би зосереджуватись на персоналіях і що є потреба говорити з усіма представниками “нормандського” формату.
Також заступник голови АП розповів, що підіймав питання звільнення заручників та політв’язнів. Але про якісь нові домовленості ніякої інформації немає. Цього тижня, окрім перемовин радників лідерів “норманського” формату, у Мінську проходила і чергова зустріч тристоронньої контактної групи.
Після неї представник ОБСЄ Мартін Сайдік також повідомив про “позитивний дух”, який панував на безпековій підгрупі під час обговорення питання розведення сил від лінії зіткнення, але констатував черговий провал перемовин щодо заручників.
“На жаль, незважаючи на численні зусилля, не вдалося досягти прогресу у звільненні осіб, яких незаконно утримують у зв’язку з конфліктом. Координатор закликав сторони виявити більше політичної волі для вирішення цього питання, в першу чергу для звільнення хворих та поранених”, – заявив Мартін Сайдік, інформує Радіо Свобода.
Господар Кремля Владімір Путін на міжнародному економічному форумі в Санкт-Петербурзі заявив, що він згоден із позицією українського Президента Петра Порошенка щодо розширення повноважень місії ОБСЄ на Донбасі.
“Згоден з Петром Олексійовичем Порошенком з приводу того, що потрібно посилити місію ОБСЄ, аж до того, щоб дозволити спостерігачам місії ОБСЄ мати при собі вогнепальну зброю”, – заявив Путін, передає ИТАР-ТАСС.
От тільки ще не зрозуміло чи насправді Кремль піде саме на такий формат поліцейської озброєної місії ОБСЄ, на якому наполягає українська сторона. Адже не матиме особливого значення просто озброїти кілька спостерігачів і поставити їхні опорні пункти по лінії розмежування без доступу до україно-російського кордону, як раніше заявляли в Кремлі.